NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom ťahákov: (1017)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Bavorská Alžbeta cisárovná Sisi

Odoslať známemu Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Škola:Gymnázium Andreja Kmeťa - Banská…

Fakulta:

Autor: antiskola@antiskola.eu

Jazyk:Slovenský jazyk

Počet strán: 12

Ročník:4

Počet zobrazení:1145

Počet stiahnutí:2

Študijný odbor:dejepis

Typ dokumentu:text v elektronickej forme

Antiškola známka:1

Popis súborov:doc

K zvláštnym zvykom patrila starostlivost o vlasy, ktorých sa smela dotýkat iba jedna kadernícka – stala sa blízkou dôverníckou cisárovnej a ich cesanie predstavovalo priam rituál. Velkú pozornost venovala cisárovná aj svojej postave, pre ktorú podstupovala stále nové prísne pôstne kúry a hladovky a ktorú si udržiavala vo forme pestovaním viacerých druhov športov. Rozlicné neduhy narúšali tento tvrdý udržiavací program, takže casto sa prikracovalo k ešte prísnejším opatreniam a cisárovná musela absolvovat zdlhavé liecebné kúry. Kedže mala od detstva zlé zuby, z márnomyselnosti rozprávala a usmievala sa takmer so zatvorenými ústami. Ked mala lahké alergické vyrážky, niekedy dokonca i na tvári, úplne sa vyhýbala spolocnosti a pre príznaky starnutia sa od obdobia medzi štyridsiatkou a pätdesiatkou už radšej vôbec nedala portrétovat ani fotografovat. Pokial ide o umelecký prejav, cisárovná vynikajúco hrala na citare a bola známa ako poetka. Napodobnujúc svoj velký vzor, Heinricha Heineho, už od detstva písala menšie básne. Okrem toho sa ucila niekolko jazykov a vzdelávala sa v literatúre. Bola povercivá, zúcastnovala sa špiritistických seáns a zaujímala sa o osudy a starostlivost o duševne postihnutých pacientov, ako i o liecebné metódy, ktoré sa používali pri týchto chorobách. Vo wittelsbachovskej rodine bolo totiž niekolko psychicky labilných príbuzných a Alžbeta sa sústavne obávala, že by tiež mohla prepadnút šialenstvu. Cisárovná Alžbeta pochádzala tak z matkinej, ako aj z otcovej strany z rodu Wittelsbachovcov, ktorí vládli v Bavorsku od 12. storocia do konca prvej svetovej vojny a pocnúc 13. storocím užívali hodnost falcgrófov (nemeckých ríšskych kniežat) na Rýne. V priebehu storocí sa obe rodinné vetvy rozclenili na množstvo vedlajších línií a roku 1799 jedna z neskorších vetiev falcgrófov na Rýne dostala titul „vojvoda bavorský“. Wilhelm, falcgróf z Birkenfeldu bol prvým nositelom tejto hodnosti, ktorú postúpil svojmu vnukovi Maximilianovi, Alžbetinmu otcovi. K spolocenským a politickým zvláštnostiam uplynulých storocí patrili spojenia vládnucich kniežacích dvorov s tými istými rodinami, aby sa prostredníctvom príbuzenských vztahov zamedzilo predovšetkým vzniku vojenských konfliktov, a tak sa zachovalo ci rozšírilo ich mocenské postavenie. Wittelsbachovci sa so vzornou pravidelnostou riadili týmto zvykom. Pri posudzovaní rodokmenových tabuliek je nápadné, že sa pritom urcité zväzky uprednostnovali. Prevládajú manželstvá príslušníkov jednotlivých wittelsbachovských vetiev (Bavorska a Falcka) s Habsburgovcami. To znamená, že medzi predkami cisára Františka Jozefa a cisárovnej Alžbety sa uzavrelo tolko príbuzenských manželstiev, že boli navzájom viackrát spríbuznení – odhliadnuc od skutocnosti, že ich matky boli sestrami. Cisársky pár genealogicky spája dvadsatšest zväzkov medzi Habsburgovcami a Wittelsbachovcami a okolo tridsat medzi Wittelsbachovcami navzájom. U cisárovnej sa k tomu pridružuje dvojitý wittelsbachovský zväzok jej rodicov.

Obsah/Ukážka dokumentu

Zoznam súborov - STIAHNUŤ

Pre stiahnutie tejto práce máš dve možnosti

Ako vytlačiť naskenovaný dokument

Z dôvodu zachovania dostatočnej kvality a čitateľnosti skenovaných dokumentov, sú niektoré z nich ponúkané vo vyššom rozlíšení. Je preto možné,že pred ich tlačou je potrebné spraviť jednoduché úpravy,aby boli vytlačené vo veľkosti A4. Najjednoduchším riešením je otvorenie dokumentu (obrázku) v programe "Prehliadač obrázkov a faxov", v ktorom je pri tlači možné intuitívne nastaviť požadovaný formát. Niektoré tlačiarne ponúkajú možnosť tohto nastavenia priamo v ich vlastnostiach. (väčšinou ako "Fit to page"). Pre skúsenejších užívateľov doporučujeme úpravu napr. v programe Adobe Photoshop, tu sa dá nastaviť podľa vlastného uváženia veľkosť aj rozlíšenie obrázku.

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk SISI 27. 5. 2008 3279 5.6 1609