Gestalt psychológia

Odoslať známemu Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (2)

Škola:Univerzita Mateja Bela

Autor: akinorevko

Študijný odbor:psychológia

Antiškola známka:1

Popis súborov:doc

V mojej práci si za ciel kladiem strucne predstavit základnú charakteristiku gestalt psychológie, jej predstavitelov a zhrnút najznámejšie závery výskumov tejto psychologickej školy – známe aj ako gestalt zákony. Tvarová psychológia je komplexnou a velmi zaujímavou teóriou, ktorá sa pokúša odpovedat na viaceré otázky psychológie. „Wertheimer od pociatku videl v tvarovej teórii o mnoho viac než len teóriu vysvetlujúcu vnímanie, veril, že sa stane klúcom k uceniu, motivácii a myslení.“ (Hunt, s. 272) Napriek tomu najviac ovplyvnila práve oblast výskumu vnímania. V tejto sfére dodnes platia jej zistenia a aj napriek tomu, že dnes ide už o historický psychologický smer, ktorému neskoršie generácie mnoho vecí vycítajú, jej základný prínos pretrváva. Najpodstatnejšou je pritom práve klúcová koncepcia pomenúvajúca gestalt alebo celok, co nie je len súbor asociovaných castí, ale štruktúra s vlastnou identitou odlišnou od ciastkových vlastností jej prvkov.

sk Paradigma v… 12. 9. 2008 2889 -- --

sk Zákony geštalt… 27. 1. 2011 9360 3.3 1092