CERN – Veľký hadrónový urýchľovač (LHC)

Škola:Evanjelické gymnázium - Banská Bystrica

Fakulta:

Autor: nikolasl

Antiškola známka:1

Popis súborov:ppt

Nachádza sa na hraniciach medzi Švajciarskom a Francúzskom blízko ženevského jazera Je jedno z najväcších a najznámejších stredísk vedeckého výskumu na svete Zaoberá sa hlavne výskumom casticovej fyziky, kde vedci skúmajú zloženie hmoty a fungovanie vesmíru K štúdiu stavebných prvkov hmoty – základných castíc sa používajú najväcšie a najzložitejšie vedecké prístroje na svete Štúdium zrážok castíc fyzikom umožnuje dozvediet sa nové poznatky o prírodných zákonoch, preto sa v CERN-e používajú urýchlovace a detektory castíc. Casticový urýchlovac je zariadenie, ktoré pomocou elektrického pola udeluje elektricky nabitým casticiam vysokú rýchlost Existujú 2 typy urýchlovacov: Lineárny urýchlovac (napr. SLAC v USA – 3,2 km) Kruhový urýchlovac (napr. LEC, LHC, SPS v CERNe)