Alexander III. Macedónsky

Škola:Spojená stredná škola - SOU…

Fakulta:

Študijný odbor:dejepis

Antiškola známka:1

Popis súborov:doc

Alexander Velký Macedónsky bol, je a bude významnou historickou postavou, ale je tažké zhodnotit tohto muža pozitívne alebo negatívne, pretože s velkým odstupom casu boli jeho vlastnosti bud zvelicené alebo zminimalizované a tak splýva do jedného cloveka množstvo protichodných vlastností ako megaloman, krutý vojvodca a despotický pijan z lásky a mieruchtivým, tolerantným, ale aj udatným a odvážnym clovekom. Ked sa zoberú tieto jeho vlastnosti a spriemerujú sa, tak nám vyjde takmer normálny clovek so svojimi kladmi a zápormi. Ale tento normálny clovek mal nesmierne schopnosti viest vojsko a vyhrat s ním aj vopred prehraté bitky a dokázal si podrobit okrem Južnej a Západnej Európy takmer všetko zo vtedy známeho sveta od najzápadnejšieho cípu Grécka po východ dnešného Afganistanu a Pakistanu. Snažil sa zrovnoprávnit všetkých ludí vo svojej ríši, ci už Grékov alebo ludí z „barbarských kmenov“ Strednej Ázie, ale ak sa mu nejaké mesto postavilo na odpor, zrovnal ho casto so zemou a obyvatelstvo vyvraždil alebo predal do otroctva, pricom seba samého vyhlasoval za boha a rád prijímal tituly boha. Jeho krutost sa však neprejavovala len proti vzbúrenému obyvatelstvu, ale aj voci svojej armáde a dokonca voci clenom jeho vlastnej skupiny, pozostávajúcej z jeho druhov v boji a priatelov, ktorých na svojich výpravách pár zabil alebo dal zabit. Podla nášho subjektívneho názoru hodnotíme Alexandra pozitívne, lebo si myslíme, že celá doba, v ktorej Alexander žil, bola krutá a tak musel byt každý, kto sa chcel presadit, krutý. A taktiež jeho myšlienka, s ktorou vychádzal na svoje cesty, pritom vtedajším svetom nepochopená, prevyšuje jeho nedostatky, ako napríklad v pijanských orgiách. Alexander mal ideu. Tou myšlienkou bolo zjednotenie sveta a všetkých národov, avšak tá sa rozplynula spolu s jeho smrtou. A tak sen o svetovláde ostal len snom.

sk Alexander Veľký:… 23. 12. 2007 3424 3.4 963

sk Grécko (rocníková… 15. 8. 2007 4113 23.6 6598