NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom seminárok: (2637)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

MONITOROVANIE FLAVONOIDOV V POTRAVINÁCH METÓDOU HPLC S VYUŽITÍM ELEKTROCHEMICKÉHO A UV-VIS DETEKTORA

Odoslať známemu Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Škola:Slovenská technická univerzita

Fakulta:Fakulta chemickej a potravinárskej--

Autor: 111adriska1

Jazyk:Slovenský jazyk

Počet strán: 5

Ročník:3

Počet zobrazení:806

Počet stiahnutí:1

Študijný odbor:potravinárstvo

Typ dokumentu:text v elektronickej forme

Antiškola známka:1

Popis súborov:docx

Antioxidanty sú dôležité látky pochádzajúce predovšetkým z rastlín. Väcšinou ich rastliny využívajú na ochranu bunkových stien a sú zabudované do komplexných štruktúr cukrov vo forme glykozidov. Pocas degradacných procesov cukrov bez prítomnosti kyslíka sa uvolnujú z tuhých castí rastlín do roztokov, jedným z nich je aj študované víno. Tu sa matrica cukrov rozkladá zahrievaním predovšetkým pomocou enzýmov na jednoduchšie cukry, z ktorých cast sa následne premiena na alkohol. Týmto vznikla potreba prípravy nových HPLC metód pre analýzy a separáciu antioxidantov. Stanovovalo sa 15 rôznych antioxidantov v komplexnej matrici vína a výživovom doplnku. Boli porovnané dva rovnaké produkty vína v ktorej sa mala dokázat casová závislost degradácie vína. Vývoj nových inštrumentálnych techník a kombinácii potrebných pre HPLC-NMR meranie stále pokracuje. Klúcové slová: Antioxidanty, HPLC, SPE, 1. Úvod (odsek –medzera 12 pt pred a 12 pt za odsekom, vycentrovaný) Vysokoúcinná kvapalinová chromatografia (HPLC) sa zacala intenzívnejšie rozvíjat koncom 60-rokov. Jej vývoj je charakterizovaný zvyšovaním úcinnosti separácie. Jedná sa o proces zmenšovania castíc, cím sa zväcšuje stycný povrch stacionárnej fázy. Na druhej strane má zmenšovanie castíc v kolóne za následok zväcšovanie odporu kolóny, a tým zvyšovanie tlaku na hlave kolóny, co kladie nároky na prístrojovú techniku. Tieto metódy samostatne sú mnohokrát nedostacujúce, preto sa hladali úcinnejšie metódy na separáciu zmesí látok, ktoré sa nazvali chromatografické metódy .Tieo sú založené na mnohonásobnom opakovaní vyššie uvádzaných postupov. Pri HPLC(vysokoúcinná kvapalinová chromatografia) nie je ziedkvostou 20 tisíc nasobné ustálenie rovnováhy co znamená 20tisíc teoretických prepážok, alebo inak povedané 20tisíc násobné rozpustenie a vyzrážanie danej látky, alebo 20 tisíc násobnú extrakciu. Chromatografické metódy sa najcastejšie delia do skupín podla: • skupenstva mobilnej fázy • separacného princípu • experimentálneho usporiadania V prvom prípade, ak je mobilná fáza plyn hovoríme o plynovej chromatografii, ak je mobilná fáza kvapalina ide o kvapalinovú chromatografiu. V druhom prípade je základným predpokladom úspešnej separácie zmesi látok ich rôzna interakcia so stacionárnou a mobilnou fázou.[2] V tretom prípade podla experimentálneho usporiadania možno chromatografiu rozdelit: • kolónovú • tenkovrstvovú Fáza, ktorá sa nachádza v chromatografickej kolóne alebo na tenkej vrstve sa nazýva stacionárna fáza.[3]

Obsah/Ukážka dokumentu

Zoznam súborov - STIAHNUŤ

Pre stiahnutie tejto práce máš dve možnosti

Ako vytlačiť naskenovaný dokument

Z dôvodu zachovania dostatočnej kvality a čitateľnosti skenovaných dokumentov, sú niektoré z nich ponúkané vo vyššom rozlíšení. Je preto možné,že pred ich tlačou je potrebné spraviť jednoduché úpravy,aby boli vytlačené vo veľkosti A4. Najjednoduchším riešením je otvorenie dokumentu (obrázku) v programe "Prehliadač obrázkov a faxov", v ktorom je pri tlači možné intuitívne nastaviť požadovaný formát. Niektoré tlačiarne ponúkajú možnosť tohto nastavenia priamo v ich vlastnostiach. (väčšinou ako "Fit to page"). Pre skúsenejších užívateľov doporučujeme úpravu napr. v programe Adobe Photoshop, tu sa dá nastaviť podľa vlastného uváženia veľkosť aj rozlíšenie obrázku.

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk MONITOROVANIE… 4. 11. 2013 1183 -- --
 
sk MONITOROVANIE… 4. 11. 2013 1003 -- --