Diktátori 20.storocia

Škola:Univerzita Mateja Bela

Autor: micurinka9

Slovo diktatúra sa vo všeobecnosti chápe ako protiklad demokracie a pre väcšinu ludí v súcasnosti vyvoláva tento pojem negatívne postoje, asociácie a reakcie. Pôvodný význam slova oznacuje samovládu (pochádza z latinciny) alebo neobmedzenú moc jednotlivca. Základným znakom diktatúry je jediný nositel moci, ktorým môže byt konkrétna osoba (diktátor), skupina ludí, výbor alebo politická strana. V takomto systéme chýba ústavne zakotvená kontrola výkonu politickej moci. Štátna moc diktátorskými spôsobmi ovláda ludí, existuje velmi vysoký stupen centralizácie, volby sú nie slobodné ani demokratické, nedodržujú sa základné ludské práva a slobody, neexistuje politický ani názorový pluralizmus, sloboda podnikania je velmi obmedzovaná, súdna moc ani masové oznamovacie prostriedky nie sú nezávislé a nemôže fungovat tzv. obcianska spolocnost.

sk Vybrané problémy… 9. 9. 2007 4853 -- --

sk História a… 11. 7. 2007 3678 -- --