ZÁKLADNÉ KATEGÓRIE V PEDAGOGIKE

Škola:Univerzita Mateja Bela

Autor: micurinka9

Väcšina dnešných mladých ludí prežije podstatnú cast svojho života v 21. storocí, v rýchlo sa rozvíjajúcej globálnej spolocnosti, ktorou hýbu zložité a rozporuplné procesy. Moderný život charakterizuje otvorenost ekonomických, politických, vedeckých a kultúrnych vztahov, využitie technológií, umožnujúcich univerzálnu komunikáciu. V týchto súvislostiach prináša mnoho nádeje využívanie výdobytkov vedy a techniky a rozšírenie možností skvalitnovania života cloveka. Súcasná spolocnost sa stáva „uciacou sa spolocnostou“, v ktorej sa uskutocnuje proces celoživotného vzdelávania, ktorý sa odohráva nielen v kontexte formálneho vzdelávania v školách, ale ja v spolocenskej praxi. Tvárou k pocetným a hlbokým zmenám vo všetkých oblastiach života našej spolocnosti základná myšlienka celoživotného vzdelávania je motivovat a povzbudit všetkých ludí k aktívnemu celoživotnému uceniu, ktoré sa stane realitou pre všetkých. To sa môže podarit len vtedy, ak sa koncepcia celoživotného (život sprevádzajúceho) vzdelávania odpúta od tradicných koncepcií vzdelávania (t.j. od stavu, ked je clovek poucovaný) smerom k novej kultúre ucenia (k stavu, ked sa sám ucí).