MARKETINGOVÝ PLÁN PENZIÓNU XXX

Škola:Katolícka univerzita v Ružomberku

Cestovný ruch sa v dvadsiatom storocí stal významným spolocenským a ekonomickým fenoménom. Domáci cestovný ruch je významnou súcastou spotreby obyvatelstva, ako aj formou jeho regenerácie a upevnovania zdravia. Súcasne rozširuje aj všeobecnú vzdelanost, výmenu skúseností a rozhladenost, umožnuje sociálne kontakty a má vplyv na úroven spokojnosti obcanov. Významný je vplyv cestovného ruchu na vývoj zamestnanosti, pricom velkú cast zamestnancov predstavuje relatívne málo kvalifikovaná pracovná sila. Práve tá, ktorá tvorí podstatnú cast nezamestnaných. Okrem pracovných miest v zariadeniach cestovného ruchu, vyvoláva tvorbu pracovných miest aj v dodávatelských odvetviach. Kedže cestovný ruch má významný vplyv na hospodárstvo cielových krajín cestovného ruchu, pricom nejde len o nezanedbatelný príliv devízových prostriedkov, ktoré plynú z aktívneho zahranicného cestovného ruchu, ale predovšetkým o odvetvie, ktoré svojim charakterom zasahuje do mnohých dalších nadväzujúcich odvetví, pomáha pri vytváraní nových príležitostí, prispieva k zvyšovaniu životnej úrovne obyvatelstva a k rozvoju oblastí s relatívne nízkym ekonomickým potenciálom, je potrebné, aby podniky cestovného ruchu mali vypracovaný dokonalý marketingový strategický plán.