Metódy a techniky efektívnej komunikácie

Škola:Žilinská univerzita v Žiline

Fakulta:Fakulta špeciálneho inžinierstva

Autor: kvietok33

Komunikácia má vela foriem a úrovní. Je to dvojsmerný prenos myšlienok a informácií, ktorého cielom je vytvorit porozumenie v mysliach iných a tým podporit ich akciu. Komunikácia na všetkých úrovniach je v centre pozornosti psychológov, sociológov, ekonómov, filozofov, právnikov, ucitelov a dalších. Patrí k základným spojovacím clánkom v každej organizácii. Dôležité je, že bez komunikácie sa nedajú budovat vztahy, nasleduje zlá práca v kolektíve a zlyháva vedenie. Preto sa využíva rec, jej slovné zloženie, dynamika a zafarbenie, mimika, poloha tela, gestikulácia a pohlad. Súcasné nároky na pripravenost ludí sa úmerne zložitosti situácie zväcšujú. Komunikuje sa s cielom informovat, pocúvat a diskutovat, pricom štruktúru tvoria: komunikátor (osoba, ktorá prednesie urcitý obsah); prijímatel (komunikant, osoba, ktorá urcitý oznam prijíma); komuniké (oznámený obsah správy alebo informácie); komunikacný kanál (spôsob, ako bolo komuniké podané); spätná väzba - psychický úcinok prijatého komuniké.

sk II. Kombinovaný… 1. 10. 2007 2764 -- --

sk METÓDY SOCIÁLNEJ… 23. 11. 2005 4002 -- --