NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom seminárok: (2638)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Božena Slancikova Timrava: Nemilí

Odoslať známemu Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Škola:Univerzita Komenského

Fakulta:Filozofická fakulta

Autor: bubika1

Jazyk:Slovenský jazyk

Počet strán: 12

Ročník:1

Počet zobrazení:2961

Počet stiahnutí:337

Študijný odbor:--

Typ dokumentu:text v elektronickej forme

Antiškola známka:výborný

Popis súborov:.doc

„Spisovatelka, dramaticka, významná predstavitelka neskorého realizmu. Otec Pavol Slancík bol evanjelický farár, bol spoluzakladatelom Matice Slovenskej. Timrava mala desat súrodencov, šiesti sa dožili dospelého veku, z nich sestry Irena, Izabela a Mária boli literárne a kultúrne cinné, brat Bohuslav, jej dvojca, bol evanjelickým farárom. Dva roky navštevovala ludovú školu v Polichne, potom ju aj ostatných súrodencov vyucoval otec doma. Do smrti otca (1909) žila v Polichne, potom sa s matkou prestahovali k bratovi Bohuslavovi do Ábelovej. Bez úspechu sa po 1918 pokúšala nájst zamestnanie ako kustódka zbierok v Slovenskom národnom múzeu v Martine, ci ako poštárka. 1919- 1929 pôsobila ako ucitelka v materskej škole v Ábelovej, tam žila i po odchode do dôchodku, 1945 sa prestahovala k príbuzným do Lucenca. Ako nevydatá mala celý život existencné problémy, pretože honoráre za tvorbu boli len symbolické.“ (Slovník slovenských spisovatelov. Zodp. red. Valér Mikula. Praha: Libri, 1999.)

Obsah/Ukážka dokumentu

Zoznam súborov - STIAHNUŤ

Pre stiahnutie tejto práce máš dve možnosti

Ako vytlačiť naskenovaný dokument

Z dôvodu zachovania dostatočnej kvality a čitateľnosti skenovaných dokumentov, sú niektoré z nich ponúkané vo vyššom rozlíšení. Je preto možné,že pred ich tlačou je potrebné spraviť jednoduché úpravy,aby boli vytlačené vo veľkosti A4. Najjednoduchším riešením je otvorenie dokumentu (obrázku) v programe "Prehliadač obrázkov a faxov", v ktorom je pri tlači možné intuitívne nastaviť požadovaný formát. Niektoré tlačiarne ponúkajú možnosť tohto nastavenia priamo v ich vlastnostiach. (väčšinou ako "Fit to page"). Pre skúsenejších užívateľov doporučujeme úpravu napr. v programe Adobe Photoshop, tu sa dá nastaviť podľa vlastného uváženia veľkosť aj rozlíšenie obrázku.

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Božena Slančíková –… 23. 5. 2010 3368 2.3 844
 
sk Božena Slančíková… 2. 7. 2009 4289 2.5 697
 
sk Ženy spisovateľky 17. 7. 2010 4150 4.9 1445
 
sk Umelecký obraz… 2. 12. 2008 3748 7.1 2221