Chudoba ako sociálny problém

Škola:Ekonomická univerzita v Bratislave

Fakulta:Fakulta podnikového manažmentu

Antiškola známka:výborne

Chudobu možno chápat ako jeden z limitov ludského rozvoja. V slovenskej legislatíve chudoba nie je definovaná a za jej synonymum pokladáme hmotnú núdzu. V Európskej únii sa používa definícia chudoby podla Rady Európy, ktorá za indikátor chudoby považuje nízky príjem a sociálne vylúcenie (exklúzia).V súcasnosti za hranicu chudoby pokladáme na Slovensku životné minimum. Skupinou, ktorá je chudobou najviac ohrozená, sú dlhodobo nezamestnaní, ktorí predstavujú najväcšiu skupinu poberatelov sociálnych dávok. Riešenie chudoby sa stáva hlavne otázkou riešenia nezamestnanosti. Tradicne ohrozenými skupinami sú starí ludia, co sa priebežne rieši valorizáciou dôchodkov, neúplné rodiny s detmi, ale aj deti. I ked sa štatisticky nevykazujú chudobní z hladiska ich etnickej príslušnosti, je evidentné, že na Slovensku žije v chudobe, až v biede, znacná cast rómskeho etnika.Do pozornosti sa dostáva feminizácia chudoby, vyplývajúca z nerovného postavenia žien na trhu práce a dôsledkom je nižšie príjmové ohodnotenie žien. Výraz chudoba sa používa aj na oznacenie spolocnosti ako celku vo vztahu k iným spolocnostiam. Za chudobné sa považujú krajiny tretieho sveta. Na základe príjmovej charakteristiky obyvatelstva možno konštatovat, že Slovensko ako celok patrí k chudobnejším krajinám. V EÚ sa hranica 10% ludí odkázaných na pomoc štátu považuje za únosnú. Na Slovensku sa tento údaj pohybuje okolo 11,5%.

sk Najčastejšie… 28. 6. 2017 1779 -- --

sk Sociálna pedagogika. 20. 11. 2007 3459 -- --