NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Posledný pretek

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Slohy a fejtóny

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:416

Počet písmen:2,133

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.19

Počet zobrazení / stiahnutí:2821 / 95

Veľkosť:2.56 kB

Posledný pretek
Bol to vynikajúci jazdec s nespocetným množstvom vítazstiev. Vždy, ked sa postavil na štartovú líniu, polovica súperov zneistela, lebo im bolo jasné, že môžu pomýšlat nanajvýš na druhé miesto. Mal modré oci a na jeho mladej tvári sa vždy zracil úsmev. Všetci ho volali Niki.

Ten den bol ako každý iný. Horúcava, tridsat stupnov v tieni, len slnko sa niekam skrylo, akoby tušilo predzvest niecoho strašného… Niki celé doobedie strávil v boxoch. Spolu s tímom robili posledné úpravy na nastavení vozidla a skúšali nové pneumatiky. Bol ocividne spokojný, ved všetko išlo tak, ako malo. Dal si posledný glg minerálky a nasadol do svojho strieborného monopostu. Zapol si bezpecnostné pásy, naposledy sa poradil s mechanikmi a zaradil sa na štart. Ako vždy, aj dnes stál po vynikajúcej jazde v tréningu v prvej rade. Nebol ani najmenej nervózny. „Dnes to opät vyhrám,“ pomyslel si. Vedel, že v celom štartovom poli nie je nikto, co by sa mu svojím jazdeckým umením co i len priblížil. Pokojne sledoval svetelnú signalizáciu a akonáhle cervené svetlá zhasli, pustil brzdu, pritlacil na plynový pedál a jeho formula vzápätí vyštartovala v ústrety novému vítazstvu. Sprvu všetko išlo podla plánu. Po polovici pretekov bol na prvom mieste s výrazným náskokom pred ostatnými. Práve vbiehal do najdlhšej rovinky celého okruhu a chcel preradit na vyšší rýchlostný stupen, ked zistil, že nieco nie je v poriadku. Vozidlo sa mu vymykalo spod kontroly, nemohol ho udžat v ideálnej stope. Bol však profesionál, a tak sa nezlakol a pokracoval dalej plnou rýchlostou. Vtom mu ale vzblkol motor. Okamžite opustil dráhu a zabrzdil. Chcel si rozopnút bezpecnostný pás a vzdialit sa od monopostu, no ohen bol rýchlejší. Obklúcil ho zo všetkých strán. Chránila ho pred ním iba kombinéza, ale hrozilo, že ani tá to dlho nevydrží. Vtedy si uvedomil, ako sa asi cíti grilované kurca. Bolo mu velmi horúco. Metal sa a snažil sa dostat do bezpecia, no bolo to márne - stál v akomsi zacarovanom kruhu, z ktorého nebolo úniku. Aj napriek rýchlemu zákroku záchranárov ho už našli v bezvedomí. Okamžite ho previezli do nemocnice, kde mu obnovili základné životné funkcie a podstúpil plastickú operáciu jeho napoly zhorenej tváre. Vdaka enormnému úsiliu chirurgov sa ho podarilo zachránit, no do formule už nikdy nesadol.

Aj dnes len velmi nerád spomína na tých desat sekúnd, ktoré prenho trvali celú vecnost a poriadne zmenili jeho život. Pretrpel svoje peklo. Prežil to, co by neprial ani svojmu najväcšiemu nepriatelovi…

(Volne podla skutocnej udalosti.)

Súbor poslal: Róbert Žittnan

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk 1. svetová vojna 9. 7. 2011 9230 31.7 11045
 
sk Sociálna… 9. 3. 2017 1940 -- --