NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Sú hodnoty trvalejšieho charakteru, alebo v modernej spoločnosti už vôbec nie?

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Slohy a fejtóny

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:421

Počet písmen:2,229

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.24

Počet zobrazení / stiahnutí:3462 / 114

Veľkosť:2.62 kB

Sú hodnoty trvalejšieho charakteru, alebo v modernej spolocnosti už vôbec nie?
Co je vlastne hodnota? Myslíte, že existuje len penažná hodnota? Hodnota má predsa len trochu vyšší charakter. Hodnota je nieco neopísatelné, nieco, co pretrvá stárocia a má vyššiu duchovnú a citovú hodnotu.

Je rozdiel medzi módou a hodnotou. Príchodom nových generácií sa móda, a vlastne štýl života, spôsob vyjadrovania a správania menia. Alebo niekto príde s novým slovom, prípadne s novým provokujúcim oblecením a ostatní ho budú chciet tiež. A tak zanedlho budú všetci oblecení v obleku od XYZ namiesto od ZYX. Ale neskôr príde zase niekto v novom obleku ABC, a tak ABC nahradí XYZ. Áno, aj móda je hodnota ako taká vcelku. Je charakteristická premenlivostou, a je teda iba súcastou množiny hodnôt, ktoré majú stálejší charakter. Aj napriek všetkým možným premenám nášho sveta a ekosystému sa tie najzákladnejšie hodnoty zachovali. Život, láska a rodina, každý clovek má pre ne urcitý citový vztah. Pre niekoho je hodnotou, že môže byt užitocný, pre iného môže mat zase dar darovaný z lásky od starého rodica, ktorý už nežije, väcšiu hodnotu ako zlatá bana.

Myslíte, že super modernizácia narúša tieto hodnotové pochody. Zoberme si len prostredie samotného zábavného priemyslu. Dnes sú filmy, hudba a aj pocítacové hry a programy popretkávané novými efektmi a novými vymoženostami. Ale predsa len to nic nezmenilo na pôvodnej myšlienke. Ešte doteraz sa berie hlavný ohlad skôr na kvalitu, zábavnost a výkon hercov v danom diele, než na úchvatné efekty. Zoberme si len niekolko príkladov. Hviezdne Vojny od Georga Lucasa z osemdesiatych rokov neboli bohaté na kvalitné efekty, ale na kvalitný herecký výkon a emocionálnost celého príbehu, ale nasledujúce pseudopokracovanie v roku 1999 prinieslo len mnoho grafických efektov a inak brakovú rozprávku, teda úplný opak filmu Matrix. Alebo si zoberme takú hudbu. Myslíte, že niektorí klasici majú lepšiu hudbu ako dnes multimediálne presýtený trh ? Áno, osobne mám radšej Beatles ako dnešné skupiny typu Backstreet Boys, ktoré prahnú silnou komercializáciou a po 2 rokoch, ked budú mat dost penazí, nebude o nich ani pocut.

Ale predsa len dostáva sa aj zlomových situácií, kedy sa celý systém hodnôt rúca a prežívajú len tie najsilnejšie. V období vojny padajú všetky hodnoty postavené na peniazoch a hodnotou ostáva život, svoj ale hlavne svojich blížnych. Príkladom je druhá svetová vojna, kedy životy obcanov židovského pôvodu nezachránili ani ich obrovské majetky, na ktorých dnes bohatnú švajciarske banky.

Hodnoty sú predsa len nieco viac ako peniaze, hodnota je život sám a cit, ktorý obsahuje.

Súbor poslal: Róbert Žittnan

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)