NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Vyššie harmonické funkcie (vhf)

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Fyzika a astronómia

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:324

Počet písmen:1,883

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.05

Počet zobrazení / stiahnutí:3009 / 112

Veľkosť:2.18 kB

Vyššie harmonické funkcie (vhf)
Aj ked klarinet a trúbka hrajú ten istý tón (rovnaká výška, rovnaká základná frekvencia), znejú velmi odlišne. Túto odlišnost charakterizuje farba tónu (kvalita tónu). Tieto dva hudobné nástroje sa líšia v množstve a type vyšších harmonických frekvencií.

Vyššie harmonické frekvencie (vhf) sú tóny, ktorých frekvencie sú celocíslenými násobkami základnej frekvencie vlny.

Napr. ak a je hrané na 440 Hz, frekvencie vhf budú 880 Hz, 1320 Hz atd. Vyššie harmonické frekvencie sú ocíslované v poradí nárastu frekvencie. Teda, prvá harmonická je základná frekvencia, druhá je dvojnásobkom základnej atd.

Každý nástroj produkuje vhf, ktorých odpovedajúca intenzita závisí od typu a výroby nástroja a spôsobu, akým nan muzikant hrá. Grafy zvukových vln sa nazývajú vlnové priebehy, resp. vlnové funkcie. Vlnový priebeh tónu ladicky neobsahuje žiadne vhf, iba základnú frekvenciu. Avšak, vlnová funkcia klarinetu obsahuje velké množstvo tretej, piatej a siedmej vhf, a menšie množstvo druhej, štvrtej a šiestej vhf a samozrejme prvú harmonickú frekvenciu, základnú frekvenciu. Vlnová funkcia tónu trúbky pozostáva z velkého množstva tretej vhf a nieco z druhej, štvrtej a piatej vhf, spolu so základnou frekvenciou.

Vyššie harmonické tóny vytvárajú so základným tónom zložený zvuk s periódou, ktorá je zhodná s periódou základného tónu. Tento zložený zvuk náš sluch vníma ako jediný tón.
Harmonická syntéza je spôsob, ako vzniká zvuková vlna z jej harmonických casti. Cím presnejšie priblíženie k vlnovému priebehu daného hudobného nástroja chceme dosiahnut, tým viac vhf je potrebných pri syntéze zvuku daného nástroja. Elektronické hudobné nástroje používajú série vhf, ktorých rôzne amplitúdy sa dajú upravit tak, aby mali tvar požadovanej vlnovej funkcie hudobného nástroja. Súcasné skupiny používajú vo svojej tvorbe velmi casto syntezátory, pretože zvuk, ktorý produkujú je takmer nerozpoznatelný od zvuku reálneho nástroja.
Opak harmonickej syntézy je harmonická analýza, pri ktorej sa zvuk rozkladá na svoje zložky, tj. vhf. To vyžaduje komplexnú matematiku nazývanú Fourierova analýza (Jean Baptiste Joseph Fourier, francúzsky matematik, ktorý študoval periodické funkcie).

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Vyššie harmonické… 21. 3. 2008 2879 1.1 314