NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Tahak_-_Skupenstva

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Fyzika a astronómia

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:285

Počet písmen:1,837

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.02

Počet zobrazení / stiahnutí:2794 / 118

Veľkosť:2.12 kB

Termodynamická metóda- popisuje fyzikálne javy,bez prihliadnutia na vnútornú štruktúru telesa.

Kinetická teória látok-predpokladá,že štruktúra telies je nespojitá-diskontinuálna.Difúzia-je fyz. jav pri ktorej

castice jednej látky prenikajú medzi castice druhej látky.Pritažlivé a odpudivé sily môžeme navzájom skladat pri istej vzdialenosti je ich výslednica nulová .Vzdialenost oznacujeme r0. Pri vzdialenosti r0 sú castice v rovnovážnom stave. Ak je vzdialenost medzi casticami väcšia ako r0 prevládajú prítažlivé sily.Ale so zväcšovaním vzdialenosti prudko klesajú. Ak je vzdialenost castíc menšia ako r0 prevládajú odpudivé sily.Cím je vzdialenost menšia tým sú odpudivé sily väcšie.Sily ktoré pôsobia na castice urcujú aj polohu v priestore.Väzbové sily sú prícinou vzniku polohovej energie medzi casticami. Energia ktorú nadobúdajú castice v rovnovážnom stave sa volá Väzbová energia.Plynné skupenstvo priemer molekuly H2 je asi 0.07nm

jej stredné vzdialenosti molekúl vodíkového plynu sú pribl. 3nm. Energia polohová je velmi malá lebo vzdialenosti sú velké. Ek : posuvný+kmitavý+rotacný.Ep
pravid.usporia.sol. b)amorfné:sklo,asfalt Rozmery castíc sú väcšie jako vzdialenosti stlácajú sa a tým vzrastá Ep.Ep>Ek Nemení objem a tvar len ak pôsob. Vonkajšou silou.(deform)c)plasmatické vysoké teploty 10 K

Ek>Ep je zložené z neutrálnych castíc.Teplota je fyz. velicina ktorou meráme rovnovážny stav látky.Teplomer je teleso ktorým meriame teplotnú rovnováhu iných telies.Tr: trojného bodu je teplota v ktorej je v rovnováhe nasýtená para, voda, lad.Tr=273,16K U vnútorná energia jednotka(J) tvorí ju: celková kynetická energia molekúl atómov a elementárnych castíc z ktorých sa látka skladá a celková polohová energia ktorá vzniká v dôsledku prítažlivých a odpudivých síl medzi casticami.Môžeme ju Zmenit a)konaním práce:šúchanie,trenie.

b)tepelnou výmenou:ohrievaním vodu… W=F.s.n W=deltaU. Velkost vykonanej práce = zmene vnútornej energie ktorá nastala v telese.

Súbor poslal: Wepman

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)