NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Dopplerov efekt

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (1)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Fyzika a astronómia

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:182

Počet písmen:838

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:0.47

Počet zobrazení / stiahnutí:3254 / 172

Veľkosť:1.02 kB

Dopplerov efekt
Dvaja kamaráti Alf a XY stáli pri ceste, po ktorej práve prichádzalo auto so zapnutou sirénou. V okamihu, ked prechádzalo okolo sa výška tónu sirény znížila. Alf povedal: " Auto zmenšilo rýchlost. " XY na to: " Vôbec nie !!! Išlo stále rovnakou rýchlostou. " Kto mal pravdu ?

Ak sa k Vám približuje auto so zapnutými sirénami, zvuk, ktorý pocujete je vyšší ako keby auto stálo. Je to preto, lebo zvukové vlny pred pohybujúcim sa autom sa navzájom stlácajú. To zaprícinuje, že do vášho ucha za jednu sekundu dopadne viac kmitov. Ako už viete, viac kmitov znamená zvýšenie tónu. V momente, ked Vás auto mína sa tón znižuje. Za ním sa zvukové vlny zriedujú a menej kmitov za jednu sekundu znamená, že budeme pocut nižší tón. Táto zmena výšky tónu je známa ako Dopplerov efekt.
Ked sa zdroj zvuku pohybuje rýchlejšie ako zvuk, t.j. väcšou ako 330 m/s (napr. lietadlo), je možné pocut treskot . Ako lietadlo predbieha svoj vlastný zvuk, zvukové vlny sa za ním šíria vo forme šokovej vlny inak nazývanej rázová vlna.

Diskusia

REAGOVAT

itachi napísal/a - 14. 4. 2010 - 18:45

Podla mna pocujeme tony vysie preto lebo rychlost auta +rychlost zvuku sa spocitaju a tym vznikne zvuk z vacsou rychlostov ktory rychlejsie kmita a tak pocujeme vyssie tony...

Zapoj sa do diskusie (1)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Otázky na skúšku z… 10. 4. 2005 1917 -- --
 
sk Metódy posúdenia… 8. 6. 2007 1576 -- --
 
sk Odborný program… 16. 4. 2005 2359 -- --
 
sk Organizácia… 3. 11. 2005 1343 -- --