NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Antika - veštenie

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Dejepis

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:468

Počet písmen:2,926

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.63

Počet zobrazení / stiahnutí:3253 / 138

Veľkosť:3.33 kB

Antika - veštenie


Veštenie v antike

Grécke slovo manteiá (mantiké) malo za ciel a vraj má aj dnes náboženským úkonom odhalit budúcnost cloveka. Zakladá sa na starovekej viere, že bohovia na posvätných miestach prejavujú vôlu oznámit oznámit ludom ich osud alebo osud spolocenstva.
V Delfách veštila Pýtia, okrem iných veštiarní, sediac na trojnožke, omámená sírnatými parami toho miesta na Parnase. Každý, kto sa mal dozvediet veštbu – oraculum, musel sa ocistit v pramenitej vode Kastalie a podrobit sa procedúre, ktorú vykonávali interpreti knažky boha Apollóna, aby nebolo pochybností o veštbe. Všetci oznamovali predpovede v Extáze, božskom vytržení a predpokladali úcast na nej aj u osôb, ktoré cakali na veštbu. Každý, kto prichádzal do Delf, aby sa pýtal na svoj osud (údel bohov), musel verit a žit v autosugescii, že sa veštba vyplní. Každý, kto sa približoval k tomuto tajomnému miestu, sa až obával súdeného výroku. Už množstvo pomníkov, darov, dakovných nápisov pôsobilo címsi, co dosviedcali dejiny. Zo všetkých koncín vtedajšieho sveta sa tu poznášali najdrahocennejšie dary. V com bola tá zázracná sila zázracných predpovedí? Nad priepastou, z ktorej vychádzali pary sily Zeme, sedela na skale veštkyna. V klenutom podzemnom priestore, zvanom Adyton, stála posvätná trojnožka Pýtiina. Odtial vystupoval tajuplný sírnatý výpar. Pýtia tam obdalec zvykla pit z pramena Kastalie vodu a žut vavrínové listy. Pritom z jej úst vychádzali tajomné slová hypnotického vytrženia. Knazi ich mali zapísat a vyložit. Výrok mak byt hlboko významný a najmä mal obsahovat rovnováhu kladu aj záporu. Kroisos dostal pred vojnou proti Peržanom veštbu: „Ak prekrocíš rieku Halys, znicíš velkú ríšu.“ Pochopil to tak, že znicí ríšu nepriatela. Pomýlil sa, znicil svoju ríšu. Veštba ale nebola klamná. Aj Sokrates sa vraj pýtal: „Kto je najmúdrejší v Grécku?“ Oraculum odpovedalo: “Ten, kto sa pýta.“ Pochopil to azda najsprávnejšie, preto sa ludí ustavicne pýtal, ked sa chcel dozvediet pravdu.
Lýdsky král Kroisos dostal veštbu za vysokú cenu – „ak prekrocíš rieku Halys, znicíš velkú ríšu“. Veštba sa síce naplnila, ale nehovorila aj cosi nežiadúce prenho, že v tažení proti nepriatelom znicí svoju ríšu.
Veštiarne boli aj v Dodone, kde sa veštilo podla šelestu posvätného lístia Diovho stromu duba. Kto cakal na veštbu, musel prebdiet v tmavej a vlhkej jame na oležanom lístí dve noci, aby vysilený bol ochotný prijat rozhodnutie orácula.
Velmi uznávanou veštkynou bola Sibyla Kúmska, ktorá prišla do Ríma ku královi Tarquiniovi Superbovi a priniesla 9 kníh veštieb. Žiadala za ne velkú cenu, co král odmietol. Na to Sibyla 3 knihy spálila a za 6 zvyšných pýtala takú istú cenu. Král urobil to isté, a veštkyna spálila dalšie 3 knihy. Ostatné král kúpil v domnení, že je v nich osud štátu.
Pre spokojnost okolo tolkých tajomstiev treba uviest, že bádatelia zozbierali takmer všetky zapísané výroky oracula, ale ich tajomsvá ešte nik nepochopil. Je jasné iba to, že boli dvojznacné, a preto splnitelné.


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)