NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Svetová romantická literatúra

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (1)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Literatúra

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:914

Počet písmen:5,947

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:3.30

Počet zobrazení / stiahnutí:4302 / 258

Veľkosť:6.23 kB

Svetová romantická literatúra


Prelom 18 a 19 stor. A koncí asi v 30 roky 19 stor.
Umenie tohto obdobia ovplyvnil rozpad feudalizmu a nástup kapitaliznu v 18 stor. Proti racionalizmu sa zdôraznovalo poznanie nerozumové poznanie pomocou citov – iracionalizmus.
Filozofiou romantizmu je idealizmus. Zakladatel idealizmu je nemecký filozof Hegel. Idealizmus potláca materialnu stránku sveta zdôraznuje duchovnú.
Hkavné znaky romantizmu:
individualizmus – v popredí je individuum. Je kladná postava ktorá si uvedomuje že svet okolo je skazený a sám sa nadraduje nad tento svet plný lží a pokrytectva
Subjektivizmus – vnútro, na odpor voci pokrytectvu a nespravodlivosti sa hlavná postava uzatvára dovnútra to znamená že poznanie sveta je vykúpené osamelostou.
Titanizmus – hrdina si v sebe vytvorí velké schopnosti pomocou ktorých chce pomáhat iným.
Démonizmus – jedna z hlavných postáv je casto démon je to padlý aniel, ktorý padol preto lebo sa svojimi schopnostami chcel vyrovnat bohu.
Postavy v romantizme delíme na:
a) revoltujúce – väzni, zbojníci, revolucionári
b) rezignujúce – tuláci, knazi, pustovníci.
Konflikt v romantickom diele vychádza z rosporu medzi snom a skutocnostou, nástojom poznania života sú city a fantázia. Hlavným umeleckým prostriedkom v romantizme je kontrast, chudobný – bohatý, sen – skutocnost.
Hlavným literarnym druhom je lyrika
Romantizmus vzniká v Anglicku vtedy najvyspelejšia krajina.
George Gordon Byron (bairom) autobiografická poéma Childe heroldova pút – opisuje cesty a úvahy pútnika rozcarovaného svetom bez lásky a úprimných citov. Kritizuje kapitalizmus, tyraniu a neslobodu podrobených národov.
Chilonský väzen – typická romantická poema v ktorej hlavný hrdina je typ osamelého burica, ktorého vhána do melanchólie a pesimizmu, velmi revolucné a buricské verše.

Percy Bysshe Shelly – Odpútaný prometheus. Sám bol buric najmä v diele odpútaný prometheus. Táto hra je oslavou krásy, odvahy, lásky a demokracie.

Nemecká literatúra
Johan Wolfgan Goethe – Pronétheus je to óda prvé dielo, prometheus symbol vzdoru, vzor cloveka ktorý verí vo vlastne sily vyjadruje odpor k apsolutizmu.

Utrpenie mladého Werthera – román vo forme listov, typická postava romantizmu, je velmi vzdelaný, jeho tragédia je v tom, že sa zalúbi do nevesty svojho najlepšieho priatela Lotty. Nedokáže sa s tým vyrovnat okrem toho nieje úspešný ani v práci, preto koncí svoj život samovraždou. Najvýznamnejším dielom Getheho je veršovaná dráma Faust – je to postava zo stredovekej literatúry. Povest o ucencovi Faustovi, ktorý nieje spokojný s výsledkami vedy a túži po absolutnom poznaní. V úsilý o absolutnú dokonalost uzavrie dohodu s diablom Mefistotelom. Spozná lásku, aj sklamanie, vedu a ciernu mágiu a nakoniec zmysel života nájde v práci pre spolocnost. Pred smrtou premení neúrodný mociar na úrodnú krajinu, na kraj hojnosti a štastia. Faust zomiera ale Mefistoteles stávku prehráva, lebo Faust sa zachráni zásahom vyššej moci. Na motívy tejto tragédie napísal Golnod operu Faust a Margaréta.

Fridrich Shiller – basnik a dramatik ktorý celý život bojoval proti tyranii najvyznamnejšie dielo dráma Zbojníci – Karol Moor hlavný hrdina zbojníkov, ktorého mladší brat ocierni pred otcom aby získal dedictvo a aj jeho milú. Sklamaný Moor sa stáva vodcom zbojníkov aby pomstil krivdu. Po otcovej a bratovej smrti spozná nevyhnutnost svedských zákonov, vydá sa do rúk spravodlivosti a je popravený. Typický romantický hrdina ktorý zomiera v boji za spravodlivost. Lebo nezvládol rospor medzi svojimi ideálmi a spolocenskými podmienkami.
Úklady a láska – tragédia je to príbeh o láske šlachtica a chudobnej dievciny. On uverí intrigám o nevere svojej milej až zoci voci smrti z jeho rúk mu povie že ho oklamali obaja zomierajú ale intrigáni sú usvedcený. Dalšími dielami Schillera sú : Mária Stuartová, Panna Orleánska.

Viliam Tell – je autorom ódy Piesen na radost ktorú zhudobnil Ludvig van Bethoven

Henrich Heine – najrevolucnejši básnik a prozaik. Prvé básne a nejvýznamnejšie dielo je Kniha piesni. Dlšími dielami sú Obrazy z ciest – kritizoval socialnu nerovnost a zaostalost v niektorých krajinách.
Nemecko, zimná rozprávka – opisuje socialnu situáciu v nemecku.

Francúzky romantizmus

Jean Jacques Roussean – filozof a spisovatel. Prvé dielo: Rozprava o nerovnosti – hlása návrat do prírody, kritizuje skromné vlastníctvo ktoré je prícinou nerovnosti a zla v spolocnosti.
Emil alebo o výchove – román

Najvýznamnejším francúzkym prdstavitelom romantizmu je Victor Hugo – zakladatel francúzkeho romantizmu je to básnik aj prozaik, dramatik a esejista.zbierka epických básni – Legenda vekov. Dráma – Predhovor k dráme cromwell – manifest romantizmu žiada slobodu prejavu autora. Próza – Chrám matky božej v Paríži – 1831 dej príbehu sa odohráva v 15 stor.
Dej: základom príbehu je osud krásnej mladej cigánky Esmeraldy, vášniva a pokrytecká láska knaza Frola k nej. Frolo prekvapí Esmeraldu s jej milím kapiránom lukostrelcov a prebodne ho dýkou. Z vraždy obvinia a na smrt odsúdia Esmeraldu. Hrbác Qasimodo zvonár v chráme ju ukryje vo veži. Kým Qasimodo bráni chrám pred ozbrojencami, ktorí chcú odvliect Esmeraldu, Frolo ju unesie. Zatvorí ju u starej pustovnícky ktorá nenávidí cigánov, pretože jej kedisi uniesli malé dieta. Pustovnícka Gudula v nej spozná vlastné dieta. Gudula ju už ale nemôže zachránit. Esmeralda zomiera. Qasimodo zhodí Frola z veže a sám zomiera pri Esmeralde. Román sa vyznacuje harmoniou kontrastov napr. Škaredý Qasimodo a krásna Esmeralda, jeho škaredý zovnajšok a pekné vnútro. Autor tu kritizuje pokrytectvo, zákernost cirkevných hodnostárov.
Bedári – majstrovsky tu vykreslil francúzku spolocnost v case obnovi cisárstva. Hlavná postava Jean Valjean je nespravodlivo odsúdený na galeje, ked sa mu po 20 rokoch podarí utiect ukradne dva svietniky. Chytia ho ale biskup povie že mu svietniky daroval. Táto skutocnost Jeana natolko dojala že chce zmenit svoj život a pomáhat biednym. Život bol plný napätia a dobrodružstiev. Je to ideálny clovek.
Robotníci mora, 93 – román


Stiahnuté z www.antiskola.sk


Diskusia

REAGOVAT

magoooor napísal/a - 7. 3. 2006 - 08:36

to co je dpc...hladam rousseana

Zapoj sa do diskusie (1)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Svetová romantická… 11. 4. 2009 3517 4.6 1307
 
sk Svetová romantická… 25. 12. 2009 3280 4.2 1419
 
sk Literatúra menšie 23. 1. 2009 3442 -- --
 
sk Quebecký… 26. 1. 2009 3994 -- --
 
sk Ideálne ako… 6. 7. 2007 2423 -- --
 
sk Romantizmus vo… 6. 4. 2007 3751 3.3 898
 
sk Svetový romantizmus 14. 12. 2010 3580 4.5 1269
 
cz Pestrý týden, 2.… 14. 7. 2006 5190 -- --
 
sk Literárna moderna 15. 10. 2008 4340 12.3 3457