NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Romantizmus vo svetovej literatúre

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Literatúra

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:898

Počet písmen:5,887

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:3.27

Počet zobrazení / stiahnutí:3773 / 93

Veľkosť:6.68 kB

Romantizmus vo svetovej literatúre


Svetová romantická literatúra, spolocné a špecifické crty literárnych diel romantických autorov.

Základné znaky romantizmu:
 Hlavný hrdina casto trpí romantickým smútkom, splínom, pesimizmom.
 Výsledok individuálnej revolty je casto tragický
 Hrdina je casto autoštylizáciou básnika
 V popredí je jeden clovek s problémami, citmi
 Konflikt so spolocnostou, osamelý, nepochopený
 Rozpor medzi snom a skutocnostou
Téma, štýl, prostriedky:
Romantizmus spracúva všetky témy a odmieta vysoké umenie šlachty. Rec je hovorová, ludová a casto vychádza z ludovej slovesnosti. Romantizmus vyjadruje kontrasty – harmónia kontrastov
Spolocenské pomery:
Rozvoj buržoázie, velká francúzska revolúcia (rovnost, sloboda bratstvo), rozvoj kapitalizmu, vzniká nové videnie skutocnosti. Idealizmus – prechod od rozumu k citu. Iracionalizmus – filozofia viery a inštinktu. Individualizmus – útek do prírody, pesimizmus, splín.

Francúzska literatúra:
JEAN JACQUES ROUSSEAU: snaží sa odkryt nové krasy života, ktoré nachádza v rodinnom alebo vidieckom živote. Súkromné vlastníctvo považuje za zlo. Rozprava o nerovnosti. Pedagogický román: Emil alebo o výchove. Napísal aj román Júlia alebo nová Heloisa: vrchol európskeho sentimentalizmu.
VICTOR HUGO: najvýznamnejší francúzsky romantický spisovatel. Napísal epické básne Legenda vekov. Drámy: Cromwell, Hernani: romantický hrdina túži po láske a odpor voci šlachte. Ruy Blas: historický námet. Jeho najvýraznejšie dielo je historický román Chrám matky Božej v Paríži. Dej sa odohráva v Paríži, zachytáva obraz celej spolocnosti, ktorá je plná rozporov a protikladov. Zobrazuje život šlachty v období vlády Ludovíta XI. Bezstarostný, bezcielny, hýrivý a prázdny život. Cirkevná aristokracia, ktorá si hromadí majetky. Reprezentuje ju pretvárka, faloš, pokrytectvo (Frollo). Královské súdnictvo bolo nespravodlivé a skorumpované. Autor si vyberá aj najnižšie vrstvy spolocnosti – najchudobnejší, zlodeji, bedári, úbožiaci. Sem patrí aj Quasimodo. Je zvonár v chráme matky Božej. Fyzicky je velmi škaredý, až ohyzdný avšak duševne a mravne je cistý a krásny ( harmónia protikladov). Autor využíva psychologickú kresbu postáv. Dej: Knaz Frollo sa ujme Quasi–
moda a príjme ho do chrámu. Postupne si však z neho spraví otroka. Quasimodo bol hluchý, hrbatý a škaredý, ale mal dobré srdce. Casto sa z veže pozeral na námestie, kde tancovala mladá cigánka Esmeralda. Zalúbil sa do nej. Avšak do nej sa zalúbi aj Frollo. Esmeralda však lúbila namysleného kapitána Phoeba. Phoebus ju zachránil, ked ju raz chcel Quasimodo uniest. Phoebus dal Quasimoda zbicovat. Frollo sa ho zriekol. No Esmeralda mu pomohla. Neskôr Esmeraldu obvinili z carodejníctva, ale Quasimodo ju ukryl v chráme. Raz Frollo prichytil Esmeraldu s Phoebom a zo žiarlivosti ho prepichol. Obvinili z toho Esmeraldu, ale Quasimodo ju opät ukryje v chráme. Frollo ju však unesie a zavrie k starej pustovnícke. Tá sa k nej správa velmi zle. Nenávidí cigánov, lebo jej raz uniesli dcéru. Náhodou zistuje, že Esmeralda je jej dcéra. Rozhodne sa ju chránit. Esmeraldu však popravia a stará pustovnícka umiera pri nej od smútku. Frollo aj Quasimodo to všetko sledujú z veže. Quasimodo je zúfalý, ale Frollo sa zákerne smeje, preto ho Quasimodo zhodí z veže a sám umiera pri Esmeraldinom hrobe.
Román sa vyznacuje napätím, protikladmi, pátosom, údesnými scénami podfarbenými dobovým koloritom. Autor vyjadruje sympatie s ludom.
Dalšie diela: Bedári, Robotníci mora, 93

Nemecká literatúra: Základné hnutie mladej generácie sa volalo Sturm und Drang. Príslušníci sa búrili proti spolocnosti. Žiadali nadvládu citu, lásky.
JOHAN WOLFGANG GOETHE: nemecký básnik a prozaik. Napísal ódu Prometheus – oslava cloveka, ktorý verí vo vlastné sily. Faust – je to dvojdielna veršovaná básnická skladba. Je spracovaná podla stredovekej povesti o ucencovi Faustovi, ktorý v túžbe po poznaní upíše svoju dušu diablovi (Mefistoteles). Faust túži po poznaní, plnom rozvinutí svojej osobnosti. Na sklonku života prichádza Faust k názoru, že len ten si zaslúži život, kto o neho bojuje. Zmysel života nachádza v cinorodej práci. Faust umiera ale Mefistoteles aj tak prehrá, lebo Faust je zachránený zásaho vyššej moci. Oslava ludskej práce a rozumu.
Utrpenie mladého Werthera: je to sentimentálny román. Je písaný vo forme listov. Mladý, vzdelaný Werther sa zalúbi do Lotty, ktorá sa stáva ženou jeho priatela Alberta. Pretože sa nedokáže vyrovnat so svojimi vlastnými túžbami a skutocnostou, nedokáže sa vyrovnat so spolocenskými konvenciami. Koncí svoj život samovraždou
Goethe napísal aj drámy: Ifigénia v Tauride, Torquato Tasso, Egmont.
FRIDRICH SCHILLER: vyjadruje túžby po slobode a kráse. Napísal drámu Zbojníci – vystupuje tu proti feudálnemu absolutizmu. Napísal aj historické hry:
Mária Stewartova, Panna Orleánska, William Tell.
HEINRICH HEINE: jeden z najrevolucnejších básnikov. Napísal knihu piesní: Kniha piesní. Obrazy z ciest: fejtóny, ktoré vytvoril zo svojich zážitkov z ciest. Nemecko, zimná rozprávka: cestopis. Rozpor medzi spolocenskými vrstvami, sociálne nerovnosti. Dielo je doplnané básnami.

Anglická literatúra:
GEORGE GORDON BYRON: búri sa proti neslobode, zúcastnoval sa bojov za slobodu. Child Haroldova pút: lyricko-epická básnická skladba. Hlavný hrdina sa cíti osamelý, nepochopený. Búri sa proti tyranii. Spomína na vojnu.
Don Juan: je to satira na vyššiu spolocnost. Chillonský väzen: básen. Obsahuje
myšlienky o slobode.
PERCY BYSSHE SHELLY: anglický básnik. Písal poéziu vzdoru. Veril, že láska môže cloveka obrodit. Napísal veršovanú drámu Odpútaný Prometheus: verí v slobodu, vychádza z antiky. Opisuje odvahu cloveka vzopriet sa proti tyranii a útlaku.

Ruská literatúra:
ALEXANDER SERGEJEVIC PUŠKIN: sympatizoval s jednoduchými ludmi. Napísal román Eugen Onegin: vytvoril typ zbytocného cloveka, ktorý je rozcarovaný životom a ie je schopný urobit štastným seba ani druhých. Je znechutený životom v Petrohrade, odchádza na vidiek, zabíja v súboji svojho priatela, básnika Lenského. Odmieta lásku Tatiany, cestuje po Rusku. V Petrohrade opät stretáva Tatianu, ako manželku jedného kniežata. Vyznáva jej lásku, avšak Tatiana ho odmieta. Ostáva osamelý, pesimistický, nepocho–
pený. Dalej napísal Kaukazský zajazec, Cigáni, Kapitánova dcéra.


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Romantizmus vo… 16. 5. 2010 3386 3.4 937
 
sk Preromantizmus a… 28. 6. 2009 4017 2.9 1006
 
sk Literatúra menšie 23. 1. 2009 3460 -- --
 
sk Nemecká literatúra … 2. 5. 2009 5866 20.4 6212
 
sk KONCEPCIA CASU V… 9. 9. 2008 3173 -- --
 
sk Realizmus 8. 8. 2009 2037 14.6 4553
 
sk Romantická revolta… 2. 7. 2008 2973 4.7 1434
 
sk Romantická revolta… 15. 1. 2008 3078 4.7 1434
 
sk Antická literatúra … 18. 5. 2010 4407 9.0 2484
 
sk Novovek 6. 2. 2008 5333 6.6 1763