NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12576)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Autobusová doprava na Slovensku

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (18)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Cestovný ruch

Autor: lacopizza

Počet slov:299

Počet písmen:2,095

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.16

Počet zobrazení / stiahnutí:1611 / 119

Veľkosť:2.5 kB

Autobusová doprava predstavuje taký spôsob dopravy, pri ktorom sa využíva rozsiahly systém autobusových liniek na danom území. Podľa pravidelnosti ju rozdeľujeme na pravidelnú a príležitostnú autobusovú dopravu. Pravidelná prebieha podľa vopred vytvoreného cestovného poriadku. O príležitostnej hovoríme, ak nastali nejaké nepredvídané okolnosti, prípadne boli pridané spoje v dôsledku sviatku, prázdnin či inej udalosti.

Na základe miesta uskutočnenia autobusovú dopravu delíme na:

  • mestskú
  • prímestskú
  • regionálnu
  • medzimestskú
  • diaľkovú
  • medzinárodnú

 

Mestská, diaľková i medzimestská autobusová doprava na Slovensku je uskutočňovaná viacerými dopravcami. Niektorí sa špecializuje výlučne na jeden typ autobusovej dopravy, iní zabezpečujú viac druhov. Slovak Lines napr. zabezpečuje pravidelnú dopravu na 42 prímestských linkách, troch diaľkových vnútroštátnych a deviatich medzinárodných linkách. S autobusmi Eurobus je možné stretnúť sa na mestských linkách v Spišskej Novej Vsi a v Rožňave, na 116 prímestských linkách v Spišskom, Gemerskom a Košickom regióne, na 11 diaľkových linkách v rámci Slovenskej republiky a taktiež na 19 medzinárodných linkách smerujúcich do desiatok miest 13 štátov Európy.

 

V rámci mestskej hromadnej dopravy majú najvyšší počet prevádzok práve autobusy. Oproti tomu električky premávajú v dvoch mestách a trolejbusy v piatich. Na úrovni mesta sa u nás nevyužíva ani vlaková doprava. Vozidlové parky sa v súčasnosti obnovujú, prevládajú vozidlá Irisbus Iveco, Solaris a SOR. V posledných rokoch sa v mestskej hromadnej doprave začali používať aj nízkopodlažné vozidlá, ktoré však jazdia len v určitých časoch. Prvý nízkopodlažný autobus bol v Prešove a až potom nasledovala Bratislava, Košice či Banská Bystrica.

 

Okrem MHD je najčastejšie využívaná aj medzimestská hromadná doprava. Na Slovensku prepája menšie i väčšie mestá s okolitými či trochu vzdialenými obcami. A zároveň sa spája s ďalším väčším mestom.

 

Hromadná doprava na Slovensku ale aj v iných štátoch by mala odľahčiť cesty a tiež prispieť k zlepšeniu životného prostredia tým, že sa vďaka nej zníži počet osobných automobilov na cestách.


Diskusia

REAGOVAT

xiajinyi napísal/a - 6. 8. 2018 - 09:00

Le mécanisme asics gel homme discount de réalignement au sein du hosel basket nike roshe run print wmns noir gris blanc sera moins évident dans scarpe da basket nike air jordan ce club par rapport nike air max 90 leopard blanc & argent & gris profond au modèle précédent. Votre robe asics kayano 23 Baskets de mariée coûtera asics tiger homme bleu probablement beaucoup plus que tout nike air max pas cher destockage autre vêtement que vous possédez. nike presto homme pas cher

Zapoj sa do diskusie (18)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Zapojenie ŽSR do… 10. 7. 2007 2093 -- --
 
sk Vývoj delby… 14. 11. 2007 2328 -- --
 
sk Doprava na Slovensku 30. 3. 2008 3804 2.5 689
 
sk Politika… 14. 7. 2015 1960 -- --
 
sk SPRÁVNE PRÁVO… 22. 6. 2005 2239 -- --
 
sk DSS referáty 4. 1. 2010 21592 112.4 33959
 
sk Daňová ústava SR 22. 4. 2011 3568 11.4 4068
 
sk STREDNOPOVAŽSKÝ… 23. 10. 2007 2228 -- --
 
sk Environmentálne… 11. 6. 2006 2888 -- --
 
sk MARKETINGOVÝ PLÁN… 20. 12. 2005 6212 -- --