NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Zelený a šedý zákal

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (28)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Biológia a ekológia

Autor: Karolos

Počet slov:441

Počet písmen:2,966

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.65

Počet zobrazení / stiahnutí:1966 / 164

Veľkosť:3.43 kB

Zelený a šedý zákal

 

Zelený a šedý zákal sú jedny z najčastejších závažných očných ochorení. Pri zanedbaní zdravotnej starostlivosti môžu viesť až k slepote, šedý zákal je dokonca celosvetovo najčastejšou príčinou oslepnutia.

 

Zelený zákal – glaukóm

 

Zelený zákal je očné ochorenie, ktoré je spôsobované vysokým vnútroočným tlakom. Najnebezpečnejším dôsledkom zvýšeného tlaku býva poškodzovanie očného nervu, čo vedie k postupnému zužovaniu zorného poľa, strácaniu priestorového videnia a pri neliečení až k úplnej slepote. Galukóm rozdeľujeme na primárny a sekundárny. Primárny glaukóm vzniká v zdanlivo zdravom oku, sekundárny je zas spôsobený inými očnými chorobami, ktoré vplývajú na sťaženie odtoku komorového moku, ale tiež sa môže prejaviť po očnej operácii alebo po úraze oka.

 

Liečba zeleného zákalu v prvých štádiách spočíva v konzervatívnej liečbe kvapkami alebo liekmi, ktoré znižujú vnútroočný tlak na hodnoty, pri ktorých sa očný nerv nepoškodzuje. Ak takýto typ liečby nie je účinný, možné je využiť metódu SLT, pri ktorej očný lekár využíva krátke svetelné impulzy s nízkou energiou. Tieto impulzy cielene zasahujú tkanivové bunky obsahujúce melanín, následkom čoho sa tkanivo prirodzene zahojí a obnoví sa jeho štruktúra. Vďaka tomu môže vnútroočný mok lepšie odtekať a tlak v oku sa zníži. Takýto zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a trvá len niekoľko minút.

 

Na liečenie je tiež možné využiť aj chirurgický zákrok, ktorý sa však využíva až vtedy, keď ostatné možnosti zlyhali. Počas zákroku sa vytvorí umelé spojenie medzi podspojivkovým priestorom a vnútrom oka. Keďže ide o invazívny zásah, nesie so sebou aj riziká pooperačných komplikácií.

 

Šedý zákal – katarakta

 

Šedý zákal je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najčastejšou príčinou slepoty vo svete. Vo väčšine prípadov katarakta vzniká prirodzeným starnutím šošovky oka, v ojedinelých prípadoch sa môže prejaviť aj v mladšom veku vďaka genetickej predispozícii. Očná šošovka sa postupne kalí a zafarbuje, vďaka čomu sa do oka dostáva nedostatok svetla. Dôsledkom je tak strata schopnosti oka vytvárať ostrý obraz a správne zafarbenie videného. Medzi symptómy patrí tiež postupne sa zhoršujúca krátkozrakosť, citlivosť na ostré svetlo a zdvojené videnie.

 

Šedý zákal sa nedá liečiť, jeho odstránenie je možné len operačne. Medzi rizikové skupiny náchylné na prejavy zákalu patria najmä fajčiari, alkoholici a pacienti trpiaci na diabetes. Operácia katarakty patrí k jedným z najčastejšie vykonávaných chirurgických zákrokov na svete a je jedinou možnosťou, ako zabrániť úplnej slepote. Podstatou operácie je nahradenie zakalenej očnej šošovky umelou. Najprv sa vytvorí približne 2-milimetrový zárez, cez ktorý očný lekár pomocou ultrazvukovej sondy rozbije poškodenú šošovku a následne ju vysaje. Tú potom nahradí umelou, ktorá je vyrobená pre konkrétneho pacienta a jednou cestou rieši aj jeho dioptrický problém. Operácia šedého zákalu sa vykonáva ambulantne pri lokálnej anestézii. Je plne hradená z verejného zdravotného poistenia.


 


Diskusia

Zapoj sa do diskusie (28)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Oko 18. 6. 2010 4027 3.5 1126
 
cz Zobrazení pomocí… 20. 6. 2008 5416 2.5 891
 
cz Stavba a funkce… 13. 6. 2010 3557 6.0 1647