NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Sarajevský atentát a vypuknutie prvej svetovej vojny

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Dejepis

Autor: siiimiiik

Počet slov:335

Počet písmen:2,258

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.25

Počet zobrazení / stiahnutí:762 / 141

Veľkosť:2.49 kB

SARAJEVSKÝ ATENTÁT A VYPUKNUTIE PRVEJ SVETOVEJ VOJNY

 

Od začiatku 20. storočia bolo iba otázkou času a príležitosti, kedy sa Európa ocitne vo vojne. Zámienkou sa stalo zavraždenie rakúsko-uhorského následníka trónu Františka Ferdinanda D´Este a jeho manželky Žofie Chotkovej v Sarajeve.

V júni 1914 uskutočnila rakúsko-uhorská armáda veľké vojenské manévre v Bosne, ktoré sa konali provokatívne blízko srbských hraníc. V Bosne a Hercegovine bola napätá situácia. Obyvatelia sa nezmierili s pričlenením k  Rakúsko-Uhorsku a nenávideli habsburskú dynastiu. Týchto manévrov sa zúčastnil aj rakúsko-uhorský následník trónu František Ferdinand. Na záver manévrov navštívil hlavné mesto Sarajevo, kde bol počas jazdy v otvorenom aute zastrelený mladým študentom Gavrilom Principom.

Tento študent bol členom srbskej skupiny Mladá Bosna a nacionalistickej organizácie Čierna ruka. Gavrilo sa neskôr pokúsil o samovraždu rozkusnutím tabletky s jedom, ktorý však vyvrátil, pretože bol pravdepodobne starý. Následne sa chcel zastreliť svojou zbraňou, ale tú mu vytrhli z rúk. Keďže bol ešte moc mladý a nemohol čeliť trestu smrti, bol odsúdený na maximálny trest vo väzení (20 rokov), kde bol držaný v krutých podmienkach. V roku 1918 zomrel na kostnú tuberkulózu v Terezíne.

V Rakúsko-Uhorsku nebol František Ferdinand obľúbený. Starý cisár, aj maďarské vládnuce kruhy sa ho obávali, pretože vedeli, že po nástupe na trón sa bude usilovať zrušiť dualizmus. Preto chceli využiť tento atentát na „potrestanie“ a oslabenie Srbska, ktorému chceli dokázať zorganizovanie atentátu, s vojnou však nepočítali.

Pre nemeckého cisára Wilhelma II. a pre nemeckú vládu sarajevský atentát  poslúžil ako vhodná zámienka na rozpútanie vojny. Tak mohli totiž výborne skryť svoje útočné plány a vystupovať ako obranca civilizácie, verný spojenec Rakúsko-Uhorska a tým následne oklamať vlastný ľud, hlavne robotníkov v sociálnodemokratickej strane, ktorí protestovali proti vojne.

Nemecko začalo tlačiť na Rakúsko-Uhorsko, aby sa so Srbskom tvrdo vysporiadalo. Rakúsko-uhorská vláda pod týmto nátlakom predložila Srbsku také ultimátum, ktoré Srbsko nemohlo prijať, ak sa nechcelo vzdať svojej štátnej samostatnosti. Preto 28. júla v roku 1914 Rakúsko-Uhorsko vypovedalo Srbsku vojnu, ktorá sa počas niekoľkých dní premenila na svetovú.


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Vypuknutie prvej… 27. 7. 2007 2798 1.9 524
 
sk Andrej Hlinka:… 11. 8. 2008 4266 13.4 3678
 
sk Andrej Hlinka:… 11. 3. 2007 5371 11.8 3710