NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Miešanie farieb

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Fyzika a astronómia

Autor: Karolos

Počet slov:279

Počet písmen:1,783

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:0.99

Počet zobrazení / stiahnutí:2580 / 215

Veľkosť:2.29 kB

MIEŠANIE FARIEB

RGB (red, green, blue), CMY (cyan, magenta, and yellow), and RYB (red, yellow, blue).

Vo všeobecnosti rozoznávame 3 modely farieb:

RGB: využívaný pri fotografiách, videu/filme a dizajne zobrazovanom na monitore

CMYK: tlač

RYB: umenie, maľovanie a dizajn

V teórii farieb delíme modely na aditivné a subtraktivné. Už spomenutý RGB model (červená, zelená, modrá) je aditivný, čo znamená, že po zmiešaní 3 základných farieb modelu získame bielu farbu. Naopak, pri modeli CMYK (modrozelená, cyklamenová, žltá, čierna) zmiešaním prvých 3 farieb dostaneme čiernu farbu. Ďalším modelom je RYB model (červená, žltá, modrá). Ide o tradičný historický model farieb, ktorý však nie je matematicky správny a preto k nemu neexistuje presný matematický popis. Využívaný je však aj dnes. Obľúbený je medzi umelcami, filozofmi a psychológmi.

Pokiaľ hovoríme o farbách pri maľovaní, využívame klasický RYB model. Farby v tomto modeli delíme na primárne a sekundárne. Primárne farby sú také, ktoré nie je možné nijako namiešať a nevzniknú z kombinácie iných farieb. Medzi primárne farby patrí červená, žltá a modrá farba. Sekundárne farby sú zelená, oranžová a fialová. Sekundárne farby vznikajú zmiešaním 2 primárnych. V podstate je miešanie farieb len prekrývanie niektorých dvoch, napríklad:

modrá + žltá = zelená

červená + žltá = oranžová

červená + modrá = fialová

Medzi ďalšie ľahko namiešateľné farby patrí ružová, hnedá a šedá. Hnedú farbu získame pokiaľ zmiešame modrú, červenú a žltú farbu. Ak chceme farbu zosvetliť alebo namiešať úplne novú farbu pridáme bielu. Príkladom na vytvorenie novej farby je napríklad pridanie bielej farby do červenej, z ktorých nám vznikne farba ružová a pridaním bielej farby do čiernej, z ktorej vznikne šedá. Naopak, pokiaľ chceme dosiahnuť tmavší odtieň zvolenej farby, primiešame čiernu farbu.


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk MIEŠANIE FARIEB 17. 8. 2005 1096 -- --
 
sk Funkcia farby vo… 3. 6. 2007 3368 -- --
 
sk Synestézia 27. 6. 2015 3495 -- --
 
sk Syneztézia 4. 6. 2015 3813 -- --
 
sk Informacný blok –… 17. 4. 2005 1414 -- --
 
sk Charakteristika… 4. 3. 2005 2090 -- --
 
sk Patentový prieskum… 10. 4. 2006 2425 -- --
 
sk Ozón – ekologické a… 20. 12. 2006 2783 -- --
 
sk Vizualizácia a 3D… 5. 9. 2008 2612 -- --
 
sk Watermarking… 11. 7. 2007 1741 -- --