NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Ako funguje vodný filter - Reverzná osmóza

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Fyzika a astronómia

Autor: Rudolf

Počet slov:515

Počet písmen:3,127

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.74

Počet zobrazení / stiahnutí:1512 / 246

Veľkosť:4.56 kB

Ako funguje vodný filter - reverzná osmóza

Tvrdá voda je problém rozšírený takmer na celom Slovensku. Ide o vodu, ktorá obsahuje nadmerné množstvo vápnika a horčíka. Spôsobuje problémy pri praní, varení, udržiavaní domácich spotrebičov a negatívne vplýva aj na naše zdravie.

Stupne tvrdosti vody

V literatúre sa stupne vody definujú takto:

 
Celková tvrdosť vody 1) Stupeň tvrdosti [°dH] Stupeň tvrdosti [mmol/l]
voda veľmi mäkká 0 až 4 0 až 0,72
voda mäkká 4 až 8 0,72 až 1,43
voda stredne tvrdá 8 až 12 1,43 až 2,14
voda dosť tvrdá 12 až 18 2,14 až 3,21
voda tvrdá 18 až 30 3,21 až 5,35
voda veľmi tvrdá > 30 > 5,35

Prepočet jednotiek je 1 mmol/l = 5,6 °dH a 1 °dH = 0,1783 mmol/l . V zákonoch Slovenskej republiky sa pitná voda definuje ako voda s obsahom vápnika a horčíka 1,1 až 5 mmol/l, teda tvrdosť vody 6,16 až 28 °dH. Na väčšine územia Slovenska je strednej tvrdá až veľmi tvrdá voda (1,43 až 5,40 mmol/l).

Filtre na vodu

Mnohé domácnosti preto používajú filter na vodu, ktorý odstraňuje nežiaduce látky a nečistoty vo vode. Najdokonalejšie čistú vodu zabezpečí tzv. reverzná osmóza. Je to sústava spojených nádob s polopriepustnou membránou, cez ktorú prenikajú molekuly vody. Nečistoty z vody ňou však nepreniknú, vďaka čomu sa ďalej do potrubia dostáva len čistá voda.

Membrána je ale veľmi citlivá a mohla by sa rýchlo zničiť, preto na trhu existujú rovno celé filtračné sústavy. Majú niekoľko častí a voda je po prechode nimi čistá a bez obsahu škodlivín.

  • Predfiltrácia - mechanický filter

Mechanický prietokový filter slúži ako ochrana membrány pred znečistením. Bezpečne odstráni piesok, hlinu, vlasy a ďalšie nečistoty, Ak sa spomalí prietok vody, je potrebné ho vymeniť - vtedy je filter zanesený sedimentmi. K výmene by tiež malo dôjsť zároveň s výmenou uhlíkového filtra cca každých 6 mesiacov.

  • Predfiltrácia - uhlíkový filter

Odstráni ťažké kovy, chlór, pesticídy a ďalšie organické látky ohrozujúce zdravie, napríklad karcinogénne trihalometány. Vodu tiež zbaví zápachu a nepríjemnej chute a ochráni potrubie pred hrdzavením.

Aktívne uhlie chráni vodu aj pred rozmachom baktérií, no po približne 6 mesiacoch účinnosť filtra, resp. absorpčná schopnosť aktívneho uhlia, klesá. Tak vzniká živná pôda pre rozmnožovanie baktérií. To sa odzrkadlí na trpkej chuti vody. Vtedy je potrebné filter vymeniť.

  • Mechanický filter

Po uhlíkovom filtri nasleduje opäť mechanický filter, ktorý však má nižšiu priepustnosť ako predošlý mechanický filter. Jeho úlohou je zachytávanie uvoľnených častí uhlíka, najmä keď je uhlík starší.

  • Osmotická membrána

Samotná osmotická membrána sa skladá zo spojených tenkých filmov navinutých na plastovej rúrke. Cez membránu neprenikne nič s rozmermi väčšími ako jedna molekula vody, teda 0,0001 mikrometra. Poskytuje teda dokonalú ochranu pre baktériami, ťažkými kovmi, herbicídmi a ďalšími nebezpečnými látkami. Zachytí teda všetko, s čím si filtre predtým neporadili.

  • Postfiltrácia - uhlíkový filter

Voda cez membránu totiž preteká pomaly a zhromažďuje sa v zásobníku a hadičkách s priemerom 1/2". Postfiltračný filter s aktívnym uhlím zbavuje prefiltrovanú vodu nepríjemných pachov a chutí, ktoré mohli vzniknúť tým, že voda "stála" v zásobníku.


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)