NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Polyuretánová pena a zatepľovanie striekanou izoláciou

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (4)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Chémia

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:364

Počet písmen:2,510

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.39

Počet zobrazení / stiahnutí:1048 / 202

Veľkosť:3.23 kB

Polyuretánová pena je bežne známa pod skratkou PUR pena.

Polyuretán

Polyuretán je polymér, látka zložená z viacerých monomérov. Vyrába sa polyadíciou izokyanátov a viacsytných alkoholov za vzniku uretánovej väzby. Aj PUR pena tak vnikne zmiešaním týchto dvoch zložiek.

Izokyanát

Sú to látky, ktorá obsahujú minimálne jednu funkčnú skupinu, t.j. 1 dusík, 1 kyslík, 1 uhlík. Izokyanáty, ktorá obsahujú dve funkčné skupiny sa nazývajú diizokyanáty a práve tie sa využívajú pri výrobe polyuretánov. Väčšinou sa používajú dva druhy - TDI (toluyléndiizokyanát) a MDI (metyléndifenyldiizokyanát). Izokyanáty veľmi dobre reagujú s látkami, ktoré obsahujú aktívny vodík. Medzi ne patria aj polyoly.

Polyol

Polyoly sú viacsýtne alkoholy, ktoré obsahujú viac než jednu hydroxylovú skupinu. Pri výrobe polyuretánov sa používajú polyéterové a polyesterové polyoly. Ich štruktúra určuje aj vlastnosti PUR peny, resp. jej mäkkosť alebo tvrdosť.

Výroba PUR peny

PUR izolácia teda vzniká zmiešaním izokyanátov a polyolov. Okrem toho sú do výrobného procesu vstupujú rozličné katalyzátory a stabilizátory, ktoré upravujú vlastnosti PUR peny podľa potreby a plánovaného použitia. Polyuretánová pena tak môže získať antibakteriálne, antistatické či ohňovzdorné vlastnosti.

Všetky zložky na výrobu PUR peny sa v potrebnom pomere zmiešajú v špeciálnej miešacej hlavici. Vytvorená zmes sa následne môže ďalej spracovať vytvorením penového bloku, no tiež priamo aplikovať pomocou striekacej pištole, napríklad pri zatepľovaní.

Využitie

Polyuretánová pena má široké využitie. Nájdeme ju všade okolo nás - v autách, v lepidlách, vo farbách; používa sa aj v textilnom i obuvníckom priemysle.

  • Domáce potreby. V domácnosti sa s PUR penou stretávame napríklad v podobe špongii a hubiek na umývanie riadu.

  • Nábytkárstvo. PUR pena sa v nábytkárskom priemysle využíva ako výplň sedákov u sedacích súprav, kresiel, stoličiek, no tiež ako kvalitná výplň matracov.

  • Automobilový priemysel. Polyuretánové peny sa využívajú najmä na tlmenie vibrácií, izoláciu vody a zvuku.

  • Stavebníctvo. Montážne PUR peny majú dobré izolačné vlastnosti, používa sa napríklad na vyplňovanie rámov okien, dverí a iných otvorov.

  • Tepelná izolácia. Veľmi často sa používajú PUR peny ako striekané izolácie na zatepľovanie stavieb. Obe zložky sa zmiešajú v zahrievaných hadiciach a pomocou striekacej pištole sa aplikujú na zatepľovaný povrch. Reakciou so vzduchom okamžite zväčší svoj objem až stonásobne a následne stvrdne. PUR pena má vynikajúce termoizolačné aj zvukovoizolačné účinky, chráni tiež pred vlhkom a vznikom plesní.   


Diskusia

REAGOVAT

sewa villa napísal/a - 24. 4. 2019 - 16:55

sewa villa di bukit danau sewa villa puncak resort sewa villa bukit danau sewa villa puncak murah villa bukit danau villa puncak cendrawasih sewa villa puncak bukit danau villa di puncak cisarua bukit danau sewa villa murah villa bukit danau lot 14 villa puncak bougenville villa bukit danau lot a sewa villa coolibah untuk robongan villa bukit danau lot 1 villa untuk rombongan villa buki danau lot 5 sewa villa kota bunga villa bukit danau lot b villa kota bunga cipanas type alven villa bukit danau lot 7 sewa villa di kota bunga villa bukit danau lot3 villa kota bunga type seruni villa bukit danau lot4 villa di kota bunga villa bukit danau lot 31 villa kota bunga type katalia villa bukit danau lot 13 villa kota bunga villa bukit danau villa joglo sewa villa kota bunga murah sewa villa puncak resort villa puncak coolibah sewa villa coolibah untuk robongan komplek villa coolibah sewa villa kota bunga untuk rombongan villa coolibah utama sewa villa di kota bunga sewa villa di puncak resort villa coolibah utama villa coolibah murah villa di kota bunga villa coolibah sewa villa kota bunga murah sewa villa di coolibah villa kota bunga sewa villa bukit danau lot 14 villa coolibah sewa villa puncak bukit danau lot 13 sewa villa di coolibah sewa villa braja bukit danau sewa villa coolibah sewa villa untuk rombongan di bukit danau sewa villa untuk rombongan di bukit danau sewa villa puncak bukit danau lot b 5 kamar sewa villa puncak bukit danau lot 13 villa puncak bukit danau lot 5 sewa villa villa bukit danau puncak sewa villa di bukit danau sewa villa bukit danau villa braja sewa villa bukit danau sewa villa puncak bukit danau villa bukit danau sewa villa bukit danau lot a Sewa villa joglo bukit danau sewa villa Sewa villa puncak sewa villa di bukit danau villa puncak sewa villa bukit danau bukit danau villa bukit danau https://villabukitdanau.org/ Sewa villa puncak http://www.villapuncakbukitdanau.com/ Sewa villa di puncak https://sewavilapuncak.com

Zapoj sa do diskusie (4)