NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12578)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Janko Jesenský - Slnečný kúpeľ

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Čitateľský denník

Autor: mayka12

Počet slov:336

Počet písmen:1,972

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.10

Počet zobrazení / stiahnutí:1666 / 185

Veľkosť:2.62 kB

Slnečný kúpeľ

 

Autor: Janko Jesenský

Literárny druh: epika

Literárny žáner: poviedka

Obdobie: literárna moderna

Hlavná myšlienka: Autor v tomto diele ukazuje aká je zaostalosť smiešna, pretože pokladá za hriech všetko nezvyčajné a neznáme.

Hlavné postavy: Škorec - notár
     Edut - mladý doktor
     Jano Holub - mešťan
     Papst - zverolekár
     richtár

 

            Notár Škorec sa cítil zo dňa na deň horšie a ťažšie. Často sa mu zakrútila hlava a musel preto na chvíľu zastaviť a oddýchnuť si, až raz napokon dostal závrat a takmer odpadol na mestskom rínku. Zdôveril sa so svojím problémom mladému doktorovi Edutovi, ktorý mu ako liečbu poradil slnečný kúpeľ. Škorec však neveril ani vzduchu, ani slnku a bol presvedčený, že onedlho zomrie. Doktor mu však sľúbil, že v júni aj so zverolekárom Papstom začnú so slnečnými kúpeľmi. Tak sa aj stalo.

            Každé letné popoludnie sa Papst, Edut a Škorec chodili kúpať k úpustu neďaleko za mestom. Ich úborom boli len nohavičky, ktoré mal každý inej farby. Onedlho pridali ku kúpaniu aj gymnastiku. Papstovi aj Škorcovi sa zdravie naozaj zlepšilo a doktor Edut preto radil slnečný kúpeľ každému.

            Jedného dňa však Matej Jakub, ktorý kosil trávu neďaleko úpustu, zatúžil omočiť si nohy vo vode. Keď však pri úpuste zbadal troch takmer nahých chlapov myslel si, že sú to traja blázni, ktorí nedávno ušli z blázinca. Jakub hneď bežal do mesta, aby to oznámil mestskému predstaviteľstvu. Cestou sa stretol s gazdom a upozornil ho na troch bláznov pri rieke. Ten sa stretol s ďalším a spolu sa išli na troch bláznov pozrieť. Onedlho bolo pri úpuste množstvo ľudí. Napokon prišiel aj richtár s dvoma mestskými sluhami. Nikto sa však neodvážil ísť za bláznami, všetci sa ich báli.

            Napokon richtár poslal jedného sluhu do mesta, aby dal zapriahnuť do mestskej príležitosti. Odrazu sa však traja blázni začali obliekať, a keď si notár dal na hlavu svoj slamený klobúk, hneď ho spoznali. A tak isto aj doktora a zverolekára. Richtár ich ihneď privítal a povedal im, že ich čaká mestská príležitosť, a že sa môžu odviezť. 


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Janko Jesenský:… 27. 3. 2014 5623 0.9 262
 
sk Janko Jesenský –… 16. 6. 2009 5559 2.5 970
 
sk Janko Jesenský… 27. 9. 2009 3193 3.3 1114
 
sk Kritika spoločnosti… 6. 6. 2014 5164 18.3 5117