NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12578)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Ján Botto - Smrť Jánošíkova

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Čitateľský denník

Autor: mayka12

Počet slov:629

Počet písmen:3,723

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:2.07

Počet zobrazení / stiahnutí:1364 / 251

Veľkosť:5.5 kB

Smrt Jánoíkova

 

Autor: Ján Botto

Literárny druh: lyrika – epika

Literárny žáner: básnická skladba

Obdobie: romantizmus

Téma: Poukazuje sa tu na utrpenie slovenského ľudu po neúspešnej revolúcii.

Hlavné postavy:

     Jánošík a jeho družina :
Jánošík so svojou družinou býva ukrytý v horách. Poddaný ľud v ňom videl svojho hrdinu,
dôveroval mu a spoliehal sa naňho. On vedel, že ľudia sa naňho spoliehajú a nesklamal ich. Zbíjal, pretože chcel aspoň trochu zlepšiť situáciu utláčaného ľudu. Snažil sa priniesť mu slobodu, za ktorú nakoniec položil aj vlastný život. Jeho družina mu bola oddaná a pomáhala mu uskutočňovať jeho poslanie.
     Bohatí páni:
Páni mali strach z Jánošíka a jeho družiny. Snažili sa ho za každú cenu dolapiť a zabiť, čo sa im nakoniec pomocou zrady aj podarilo.

 

- skladá sa z úvodu a deviatich spevov

- lyrickoepická skladba, ktorej úvod je oslavou slobodného života

 

            Úvod

     Autor svoje myšlienky a verše posiela po Slovensku. Bojí sa, že je to zakliata krajina a nenájdu ozvenu. Stretnú sa však s hôrnymi chlapcami, spoznajú sa a spolu bojujú za slobodu.

            Prvý spev

     Dvanásť zbojníkov sedelo okolo vatry. Ich domovom boli hory a žili slobodne so svojím kapitánom Jánošíkom. Všade ich poznali, lebo bohatým brali to, čo oni vzali chudobným. Neskôr však vatra, symbol slobodného života, začala dohárať, okolo sedeli už len desiati. Družina sa dozvedela o lapení kapitána.

            Druhý spev

     Jeden paholok, ktorý  hnal ovce žialil nad zlapením Janíčka.

Jánošík sedel za stolom a popíjal víno, keď ho obkľúčili drábi. On sa nechcel vzdať. Z prípecka sa prizerala baba a prezradila vojakom jeho slabé miesto. Nasypali mu pod nohy hrach, guľka zasiahla čarovnú žilku na jeho opasku. Vojaci ho okovali, odviezli do väzenia, kde ho páni mučili a obvinili zo zbojníctva.

            Tretí spev

     Jánošík bol uväznený v čiernom meste, ktoré sa ho zároveň aj bálo. Za Janíčkom prišla milá, duša ľudu, ktorá spievala labutiu pieseň. V nej ľutovala svoju matku, ktorá ju vychovala pre bieleho sokola. On si však vybral inú – čiernu šibeničku. Dievčina sa rozhodla skončiť svoj život v Dunaji.

            Štvrtý spev

     Spev je najpochmúrnejší a romantický. Jánošík trávil noci vo väzení, spal zbičovaný v okovách. Sníval sa mu sen o mladosti a slobode. Diabol mu však pripomínal jeho blížiacu sa smrť (rozpor medzi snom a realitou).

            Piaty spev

     Svitol nový deň. Jánošík vedel, že mu prinesie smrť, spomínal na voľnosť, ktorej si veľa neužil. Pýta sa, kto zbíjal viac, či on, či jeho kati. Svoje činy ospravedlňuje tým, že sa už viac nemohol pozerať na utláčaní ľud. Vyjadrená je tu viera, že národu tu pomôže iba silný jednotlivec – bohatier boží.

           

Šiesty spev

     Hovorí sa o nádeji, že svet nezostane navždy temný, že túžba po slobode bude večná. Kňaz vyzval ľudí k modlitbe. Jánošík sa nechcel modliť za seba, ale za biedny ľud. Nakoniec v tichosti odišiel k šibenici.

            Siedmy spev

     Všade bolo ticho ako na cintoríne, aj obloha bola smutná, na holi sa hrali víly a ich kráľovná spievala pieseň, s ktorou volala Jánošíka k sebe. Sľubovala mu lásku, pekný odev a domček. Opísaná je Jánošíkova poprava, hory sa trikrát zablysli, bolo počuť tri výstrely. Okolo šibenice ľud nezaplakal, nevzdychol, ani sa nepohol.

            Osmy spev

     Slovensko je zobrazené ako zakliata krajina. Všetci smútili za Jánošíkom, ľudia verili, že neumrel, že ho víly dokážu oživiť. Rozprávali o ňom povesti a pomaly sa stával symbolom slobody a boja proti tyranom.

             Deviaty spev  ( Zjavenie )

     Ľud nechcel veriť, že Jánošík zomrel. Mysleli si, že sa dostal do neskutočného sveta. Stretol sa z vílou a vzal si ju za ženu. Autor tu verí, že Jánošíkove myšlienky nezahynú a nakoniec zvíťazia. Ľud videl Jánošíka ako hrdinu, ktorý povstal z ľudu, bil krivdu a bojoval proti feudálom.

 

-využívaná je obraznosť, symbolika, alegória, motív smútku a utrpenia, hyperbola, rečnícka otázka

      -    kontrast tragizmu a heroizmu – svetla a tmy


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Ján Botto - Smrť… 24. 11. 2014 3248 0.9 317
 
sk Ján Botto:SMRŤ… 25. 3. 2008 9850 2.1 788
 
sk Ján Botto - Smrť… 9. 8. 2011 3096 1.0 328
 
sk Ján Botto: Smrť… 5. 11. 2010 3341 1.1 311
 
sk Ján Botto: Smrť… 21. 3. 2009 7100 3.5 1084
 
cz Ján Botto: Smrť… 24. 9. 2009 3067 0.9 246
 
sk Ján Botto: Smrť… 30. 1. 2011 3267 2.0 731
 
sk Ján Botto: Smrť… 23. 9. 2008 3226 2.9 1051
 
sk Ján Botto: Smrť… 28. 7. 2009 3822 5.6 1578
 
sk JÁN BOTTO:SMRŤ… 13. 1. 2009 5323 7.8 2705