NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát USA 17. 11. 1991 - Hrozivý nárast počtu chorých na AIDS

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Iné

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:406

Počet písmen:2,549

Jazyk:Český jazyk

Orient. počet strán A4:1.42

Počet zobrazení / stiahnutí:2730 / 58

Veľkosť:2.9 kB

USA 17. 11. 1991 - Hrozivý nárast poctu chorých na AIDS


USA 17. 11. 1991
Hrozivý nárust poctu nemocných AIDS

Na tiskové konferenci pred televizními kamerami 7. listopadu vystoupil Earvin „Magic“ Johnson, hvezda amerického basketbalu, a rekl: „Jsem nakažený AIDS! Ukázal to bežný test. Odcházím okamžite.“ Jeho priznání vyvolalo v USA a na celém svete velký ohlas a pozornost se obrátila na problém AIDS. Johnson, který není ani homosexuál, ani narkoman, se nakazil pri heterosexuálním styku. O dva týdny pozdeji zemrel na AIDS zpevák skupiny Queen Freddie Mercury.
Virem HIV se každý den na svete nakazí 5000 lidi. Od r. 1991, kdy byl objeven první symptom „selhání imunity organismu“ , se pocet nositelu viru zvýšil asi z 9 miliónu na 11 miliónu, pricemž 1,5 miliónu už onemocnelo. AIDS je nejcastejší prícinou úmrtí mužu a žen mezi 20-40 rokem života ve velkých mestech USA, v západní Evrope a ve strední Africe. Lékari se ale obávají, že je to pouze zacátek epidemie. Predpokládá se, že do r. 2000 bude virem HIV nakaženo 40 miliónu a 15 miliónu onemocní. V USA denne umírá na AIDS 100 lidí, podle odhadu lékaru v r. 1993 bude umírat denne 300 lidí.
Zpocátku se vycházelo z predpokladu, že šírení AIDS zpusobují jen urcité sexuální praktiky (homosexualita), používání spolecných injekcních jehel u narkomanu nebo pri transfúzi krve infikované HIV. Od konce osmdesátých let však výrazne vzrostl pocet osob, které se nakazily pri heterosexuálním styku. Podle Svetové zdravotnické organizace v Ženeve až 75 % hlášení o nemocných AIDS na svete signalizuje získání viru HIV pri heterosexuálním styku (do r. 2000 má jejich podíl vzrust na 80 %! ).
Heterosexuální Americané byli napríklad presvedceni, že jsou mimo nebezpecí, pokud jde o infikaci virem HIV, který se prenáší telesnými tekutinami (krev a sperma). Tento omyl mel za následek prudký rust poctu nakažených pri heterosexuálním styku (v USA z 2, 6 % na 6 % všech infikovaných), pricemž se zaznamenává další vzestup. Zároven se názor, že AIDS souvisí s nemorálním chováním, odrazil na poznání nedostatku financních prostredku nutných na boj proti této zákerné chorobe. Prestože se v mnohých vedeckých centrech stále zkoumá a bádá, lék proti AIDS ješte nalezen nebyl. Hvezda basketbalového sveta Earvin Johnson, který se v r. 1991 se sportem rozloucil, si ješte mohl splnit svuj velký sen a zúcastnil se v r. 1992 olympiády v Barcelone, odkud si odvezl zlatou olympijskou medaili. Své popularity využívá k významné pomoci ostatním postiženým, jako je on sám.


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)