NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Starý Egypt

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Dejepis

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:642

Počet písmen:4,160

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:2.31

Počet zobrazení / stiahnutí:1623 / 206

Veľkosť:4.48 kB

STARÝ EGYPT 4000-2000 PRED N.L.

Starý Egypt obklopovali púšte, ale napriek tomu bol vďaka rieke Níl zelený a úrodný. Níl sa každý rok vylieval a pozdĺž svojich brehov ukladal nánosy bohatej naplavenej zeminy.
Egypťania zavlažovali a obrábali pôdu pozdĺž Nílu a využívali rieku na dopravu. Pestovali pšenicu a jačmeň na chlieb a pivo, ľan na výrobu plátenných odevov a chovali dobytok ako ťažné zvieratá. Egypťania mali vysoko vyvinuté náboženstvo a vyspelé lekárske, astronomické a inžinierske poznatky.

Faraóni
Egypťania boli po väčšinu svojich dlhých dejín zjednotení do jedného kráľovstva. Na čele spoločnosti stál faraón (kráľ- boh), ktorému pomáhali ministri a úradníci. Keď faraón zomrel, pochovali ho aj s majetkom do hrobky vyzdobenej maľbami a hieroglyfmi (obrázkovým písmom). Jeho telo sa konzervovalo olejmi a soľami a potom sa mumifikovalo - zabalilo do vzduchotesných plátenných obväzov - takže bolo pripravené na posmrtnú cestu k hviezdam. Keďže faraóna považovali za predstaviteľa Egypta pred bohmi, jeho blaho v posmrtnom živote ležalo každému členovi egyptskej spoločnosti na srdci.

Egyptská spoločnosť
Väčšinu ľudí v Egypte tvorili roľníci, ktorí časť svojej každoročnej produkcie odovzdávali do miestnych chrámov ako daň. Veľmi málo ľudí vedelo čítať a písať a školské vzdelanie dostávali len chlapci. Tí chlapci, ktorí vedeli písať, sa volali pisári. Práve z nich sa stávali kňazi a úradníci, ktorí spravovali krajinu pre faraóna. Stredobodom egyptského života bola komunikácia s bohmi. Na konci tohto obdobia Egypťania vytvorili pozoruhodné diela z vytesaného kameňa. Postavili obrovské pyramídy a chrámy. Vysoké obelisky tesali z jedného kamenného kvádra. Na uctievanie bohov - alebo faraóna, ktorý bol ich živým spojením s ľudstvom - neľutovali námahu ani náklady. Egypťania vyvinuli spôsob, ako uchovávať telo ich boha- kráľa a mnohé stavebné projekty mu mali poskytnúť hrobku na jeho večnú ochranu. Časom si každý, kto si to mohol dovoliť, dával zabalzamované telo uložiť do hrobky i s pokladmi pre posmrtný život a posvätnými zvitkami, ktoré ich mali k nemu doviesť.

Egypťania veľmi radi nosili talizmany a najradšej mali vyrezávaných kamenných skarabeov. Chrobák skrarabeus bol zasvätený bohu slnka Ré.

Stredná ríša
Po období prvých faraónov a staviteľov pyramíd nastal úpadok, ktorý trval vyše 100 rokov. Ľudia bez silného panovníka verili, že bohovia ich opustili. Potom sa okolo roku 2040 stal faraónom Mentuhotep I., ktorý nastolil poriadok a obnovil postavenie Egypta vo svete. Toto obdobie sa nazýva Stredná ríša.
Faraóni reorganizovali krajinu a znovu stavali pyramídy, aj keď nie také veľké ako v Gíze. V Strednej ríši vznikali niektoré z najlepších umeleckých a literárnych diel Egypta. Egypt bol v tomto čase izolovaný od zvyšku sveta. Starí Egypťania neboli veľkí cestovatelia, námorníci alebo dobyvatelia. Ale významní panovníci Strednej ríše ako Amenemhét I. a Senvosret III. Rozšírili hranice Egypta. Postavili pevnosti, ktoré chránili krajinu, a vytvorili silnú armádu. Dokonca aj napadli krajiny, ako napríklad Núbiu, aby sa zmocnili ich zásob zlata.

Pyramídy
Asi od roku 2630 pred n. l. Egypťania postavili veľa pyramíd, z ktorých najslávnejšia je Veľká pyramída v Gíze. Nikto presne nevie, prečo si vybrali tento tvar- systém a rozmery naznačujú astronomické, matematické a duchovné účely. Stavaním takých veľkých monumentov sa faraóni pokúšali potešiť bohov a zanechať po sebe významnú a trvalú stopu v dejinách. Niektoré dlhé kamenné kvádre nad kráľovou komorou vážili 60 ton a použili sa ich asi 2,3 milióna. Výstavba pyramíd sa vyžadovala nesmiernu zručnosť. Najväčšia, Veľká pyramída v Gíze, sa možno stavala vyše 30 rokov.

Egyptskí bohovia
Hór
Boh oblohy a jeho duch vstupoval do žijúceho faróna. Jeho oči boli Slnko a mesiac.
Ptah
Boh stvoriteľ, vynašiel umenie. Bol miestnym bohom hlavného mesta Memfis.
Hathór
Bohyňa lásky a krásy, kedysi vyniesla na svojich rohoch Slnko na nebesá.
Ré- Harachtej
Spojený boh Slnka.
Úsir (Oziris)
Boh mŕtvych. V jeho ríši na západe sa posudzovala hodnota duší.
Papyrus je tvrdý materiál, zhotovený z papyrusovej trstiny, na ktorý sa dá písať. Egypťania zlepovali jeho hárky a robili z nich zvitky. Administratívne a náboženské hieroglyfické písmo sa na papyrus písalo rukou.


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
cz Starý Egypt 13. 10. 2013 1100 1.7 513
 
sk Náboženstvo 24. 11. 2005 3147 -- --
 
sk korene manažmentu v… 27. 4. 2007 1393 -- --
 
sk Dejiny Cirkvi 8. 5. 2008 3457 -- --
 
sk Tahak - Otazky na… 8. 12. 2006 1809 -- --
 
sk IZPprednasky 16. 5. 2007 2206 -- --
 
cz Asýrie( Asyřané) 26. 1. 2009 3326 0.5 175
 
cz Interpretace polohy… 6. 9. 2007 4170 -- --
 
cz Bible -Starý zákon 3. 9. 2008 4522 5.1 1711
 
cz JAZYKOVÁ TABU 26. 7. 2006 5073 -- --