NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Romuald Čestislav Zaymus

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Dejepis

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:353

Počet písmen:2,453

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.36

Počet zobrazení / stiahnutí:1234 / 279

Veľkosť:2.51 kB

Romuald Čestislav Zaymus

Romuald Čestislav Zaymus pochádzal z Rajca, kde sa narodil 7. februára 1828. Po štúdiách filozofi e a teológie vo Vacove, Budíne a Nitre pôsobil ako kaplán v Močenku, Košeci, Lednici, Beluši, Vysokej nad Kysucou a Ilave. Od roku 1863 až do svojej smrti 19. júla 1902 bol farárom v Bytčici pri Žiline. Popri pastoračnej činnosti sa Zaymus zaujímal o povznesenie národného povedomia Slovákov a ich emancipačné snahy. Podporoval reformné úsilie Martina Hatalu v oblasti slovenskej gramatiky. V roku 1863 bol medzi zakladateľmi Matice slovenskej. Stal sa jej konateľom v Trenčianskej stolici a pomáhal organizovať zbierku pre Dom Matice slovenskej. Z ďalších jeho aktivít treba spomenúť prácu v prírodovedno-geologickom odbore Matice slovenskej (od roku 1868) a spoluzakladateľstvo pri zrode prvého slovenského gymnázia v Kláštore pod Znievom. Patril tiež medzi prvých aktivistov Slovenskej národnej strany, bol členom výboru Spolku svätého Vojtecha a podpredsedom Muzeálnej slovenskej spoločnosti. Za otvorenú podporu národno-emancipačného pohybu v slovenskej spoločnosti ho vtedajšie uhorské úrady prenasledovali aj uväznili.

Veľkú pozornosť venoval ľudovýchovnej práci v duchu štúrovských tradícií. Bojoval proti alkoholizmu zakladaním spolkov striezlivosti. V oblasti poľnohospodárstva sa zaoberal otázkami kultivácie pôdy, botanikou a pomológiou. Založil ovocné sady v Bytčici, Ilave a Lednici, stromové škôlky v Beluši, Vysokej nad Kysucou, Rajci, Košeci a Turzovke. Zaslúžil sa o zavádzanie nových druhov plodín, venoval sa pestovaniu kvetín, viniča a vinárstvu, ale aj chovu dobytka, rybárstvu, včelárstvu i šľachteniu zemiakov. Na výstave v Žiline roku 1878 vystavoval 35 druhov zemiakov.

V rozsiahlej publicistickej činnosti Romualda Zaymusa bola významná jeho redaktorská práca pri vydávaní mesačníka Obzor. Prispieval do časopisov Cyril a Method, Priateľ školy a literatúry, Kresťan, tiež do Národných novín a Ľudových novín. Z jeho autorských štúdií si pozornosť zaslúžia: Minulosť a prítomnosť ľudo horno-trenčianského (1893), Politické strany v Uhorsku (1897), Upozornenie na dejepisné, náboženské a pamätihodné veci v stolici Trenčianskej (1900). Historické články publikoval najmä v Zborníku Muzeálnej slovenskej spoločnosti a v Tovarišstve. Po smrti Daniela Licharda redigoval Obzor, noviny pre hospodárstvo, remeslo a domáci život (1882 – 1886).

Meno Romualda Čestislava Zaymusa nesie dnes ulica v centre Žiliny a po ňom je pomenovaná aj cirkevná základná škola.


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)