NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Anjel spásy

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Slohy a fejtóny

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:2393

Počet písmen:12,767

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:7.09

Počet zobrazení / stiahnutí:3722 / 79

Veľkosť:14.96 kB

Anjel spásy


Anjel spásy

Prvotná myšlienka

V duši sa trápim velmi, putujem cintorínom bytia,
bože prosím ver mi, nechce sa mi žitia!!!
Dopraj mi radosti kvet, aby som ju lúbil,
aby bol krajší svet, tak ako som si slúbil.

Myšlienka ma pochytila krásna, treba ju však realizovat. Co s tým? - povedal som si. A tak, vydal som sa putovat nocným mestom. – Povymetat bary. Byt tak terazvševediaci, a vediet co ma caká, možno by som doma spal, a možno nie – prebehlo mi hlavou. Zrod tej myšlienky mi dodal odvahu, a vykrocil som vpred. Samozrejme celú noc som aktívne využil objatie alkoholu, takže som kludne mohol byt aj doma. Neviem ako som sa dopravil na Internát, ale ked som otvoril oci bola to hrôza. Niekedy veru býva ráno kruté. Konkrétne dnes. Ja hlupák! -to bolo prvé co ma napadlo -zbytocne ma len bolí hlava a je to aj škoda penazí. Ked som konecne vyliezol z postele a doprial si výdatné ranajky – suchý rožok, vybehol som okúsit cerstvý vzduch. Možno mi pomôže. Zamieril som do svätyne prírody, olutovat vcerajšie hriechy.

Ešte cítim v žilách cerstvú kávu, hladím celkom do prázdna,
opät chcem nájst tú pravú, pokladám sa za blázna.
Myslím, že len poviem slovo pekné, a to zrazu ožije,
asi mi mozog mäkne, a sen sa opät rozpije.

Sedím na starej lavicke, pod velkou košatou lipou a skúmam co dalej. Ako prežit. V diali matne badám pohyb. Najprv je to len cierna machula, zdá sa mi však, že... no nie?! Ono sa to naozaj hýbe. So zmenšujúcou sa vzdialenostou vidím, že akási postava, ba skôr lan, sa smerom ku mne blíži. Zajastril som a už vidím ladné pohyby jej tela. Nežná tokrálovná vetra. Na svoj stav, bystrým pohladom, prenikám jej dokonalost. Prúdiacu od znackových tenisiek, ktoré sa striedavo dotýkajú zeme, cez obtiahnutý bežecký úbor, samozrejme tiež znackový a drahý, až po strieborné náušnicky, ktoré sa jej matne ligotajú v zlatistom svetle tohto krásneho dna. Pri pohlade na jej driek ktorý je úzky ako osika, sa mi vracia život do zniceného tela. Mám pocit akoby mi dávala nieco co ja sám nemám. Hoci to stvorenie vidím prvýkrát v živote, normálne cítim ako mi dodáva chut, chut žit. Sála z nej kvantum energie. Nádherné prsia jej splývajú s ladným krokom ako jemné morské vlny ked dopadajú na útes ktorý ich dalej nepustí, a vráti ich spät do mora. Pohladom už bystrejším, obdivujem tie nádherne tvarované bedrá, krásne zaoblené boky, ktoré akoby volali po dotyku lásky, po objatí nehy, po nežnom prílive slastí. Zadíval som sa do jej anjelskej tváre, hnedých ocí, cervených pier – asi ich má zapálené od vetra, a pozoroval scenériu živého anjela s gaštanovými vlasmi ako ladne behá po parku. Práve ked ma mínala, vdaka dojmu ktorý na mna urobila, pocítil som ako stúpam na vrchol svojich síl, v tom opica ma upustila a vtiahol som do seba energiu Zeme na ktorej som mal položené nohy. Ucinil som rozhodnutie, rozhodnutie zoznámit sa s nou, ked v tom závan jej parfému s nádychom ženského potu ovial mi tvár. Slastný to moment! A zrazu je prec. Ani sa na mna nepozrela. V tom momente ma opustila životná sila ktorú som si od nej vzal. Chcel som sa ešte postavit, a dat jej najavo svoje sympatie, ale gravitacná sila podporená opicou, ma donútili sadnút. Už som len beznádejne civel ako mizne v dialke.

Pohlad, kontakt, šanca

Usúdil som, že dievca ked tu behá, tak tu aj býva a vyskúšam ju tu aj nájst. Na vecer, cuduj sa svete, upravil som sa, a nahodil tvár cloveka. Nebolo to nic príjemné, ale premohol som sa. A tak so západom slnka, ked pochytila ma sila noci, vyrazil som do nárucia štastia. V ten vecer malo štastie dve jasné farby a chute: Pivo a rum. A potom nastalo delírium tremens, ciže totálna kóma.
Ráno, pri prvom kontakte so svetom, som myslel že už som v nebi. Všetko na vôkol bolo biele a nado mnou sa sklánal anjel. Hned som spoznal tú žiarivú tvár. Je to ona. Kráska z parku. Nežne sa ku mne naklonila a ked som ocakával to najkrajšie, dostal som dve facky so slovami: vstávaj už je poludnie. Návrat do reality bol krutý. Potom sa zvrtla na päte a mizla v diali chodby.

Dnes pocítil som dotyk anjela, nebo zostúpilo k zemi,
facky mi dala Daniela, zostal som celý nemí.
Vo vedomí pravdy krutej, lahší o pár kíl,
blyslo mi v hlave dutej, že strácam nádej a zvyšok síl.

Pri platení za nocné ubytovanie s „príjemným“ pocitom v tele som ju opät vzhliadol. Jej menovka hovorila jasne: Daniela. Tých pár sekúnd co sme na seba pozerali, trvali krásnu vecnost. V tom momente nastal stret osobností, iskry len tak lietali, napätie rástlo na obidvoch stranách, ked v tom zodvihla ruku, a už som videl vystretý prostredník. Ale nie bol to len klam, slušne mi zakývala na rozlúcku. V poriadku opúštam nocný hotel. Od radosti som skoro zroloval vstupné dvere. Vyšiel som von a hladám názov hotela, aby som vedel kde pracuje. Po piatich minútach urputného obzerania sa vôkol, mi zrak sklzol na nenápadný nápis: Záchytka. Hned mi to zapálilo. So zrýchlením z nula na sto za dve sekundy, som vyštartoval najkratšou trasou smer Internát. Hnaciu silu hanby nespomalili ani vytrvalá opica, ani odpor vzduchu.

Necakané stretnutie

Dalšiu noc, ked som opät chcel povymetat oblúbený lokál, vlastne ked som opät chcel natrafit na Danielu, a predtým si dodat sebadôveru, mi dráhu k slasti o objeme pól decilitra, skrížila cudzia ruka. Bola to ženská ruka. Najprv som si myslel, že mi to chce vypit, ale opak bol pravdou. Stáli sme zoci-voci jeden druhému. A uprostred diskotéky nastalo ticho. Teda zalahlo mi v ušiach. Pretože tá ruka patrila jej. Anjelovi.
A potom ku mne prehovorila:
- dúfam, že nechcete dopadnút ako minulú noc? – spýtala sa ma.
- nie, nie – odpovedal som. A zacal som sa vyhovárat na docasné resetovanie mozgu na problémy a podobné voloviny. Skutocnost však bola taká, že ma chytali abstinencné príznaky pri predstave, že ten rum nedám do seba. Zrejme to zistila a preto ma pozvala na prechádzku.

- teraz nocným mestom? – zacudoval som sa.
- je tu velký hluk. – odpovedala.
V momente ako ma doslova „zdrapla za golier“ a tahala von, som ešte stihol vliat si do hrdla ohnivú rozkoš.
Blúdiac nocnou tmou, sme viedli celkom úspešný rozhovor, teda aspon z jej strany. Ja som iba odpovedal: áno, nie. Obcas mi to pripadalo ako výsluch, ale bol som rád, že môžem byt s nou. Dávno som prestal venovat pozornost nášmu rozhovoru. Jednoducho som vypol mozog a dýchal som ju celú. Prekrásne vonala, zmysluplne gestikulovala a ladné pohyby jej tela hovorili samé za seba. Velmi sa mi zapácila.

A tak z velkej trémy, fajcím cigariet vela,
rýchlo striedam témy, obcas cítim dotyk jej tela.
Srdiecko má plné lásky, to moje je však z kamena,
už mám z toho vrásky, vysychám od pramena.

Ráno sme sa rozlúcili. Bol som úplne udivený jej ochotou a odvahou. Ešte nikdy som sa nestretol s clovekom ktorý by ma nielen pozorne pocúval, ale aj rozumel tomu co hovorím. To by však bola iba polovica úspechu. Po pár chvílach som pochopil, že táto žena mi je velmi podobná a, že má velký význam pocúvat jej slová a zamýšlat sa nad ich významom.
Z úvah ma vytrhol dotykový vnem. Chytila ma za ruku a dala mi pusinku na zarastené lícko. Dlho, velmi dlho som nemohol zaspat. Nijako mi to neišlo do hlavy. Že by sa sny stávali realitou? Nechcel som si robit plané nádeje, možno ma chce len do postele, a používa na to perfektné finty. Nebola by prvá ani posledná. Tažko mi bolo uverit takej velkej zhode a pochopeniu. Tak ci tak budem mat dostatok casu na rozmýšlanie, pretože odchádza na týždenný zdravotný kurz.. Nevadí, že je staršia a že má školu za sebou. Hlavné je, že má otvorenú náruc, teda zatial sa tak javí.

Velká skúška

Týžden bez mojej nádejnej lásky bude krutý, ale aspon budem mat dostatok casu na premýšlanie.

Tak ako hodiny plynú, pomaly den za dnom beží,
vždy cítim myšlienku inú, koža sami z toho ježí.
Tarcha smútku máta mi v duši, sekunda je vecnost dlhá,
zalúbený som až po uši, srdiecko mi žialom trhá.

A opät som v tom. V beznádejnom stisku alkoholu, legalizovanej to ludskej drogy. Svätého všelieku na problémy bytia. Zrazu cas nabral novú dimenziu. Absencie v škole ma už prestali zaujímat, stratil som kontakt so svetom a moja nádej bola v nekonecne. Otupený v delíriu pocujem ako sa približujú kroky. V tom niekto klope na dvere mojej izby. V stave nehodnom ani zvierata ich otváram. Vzácny moment pravdy ktorý vždy spôsobí docasné prebratie sa z opice, mal presne opacný efekt. Jednoducho som sa zrútil. Realita prestala existovat. Vystupujem k výšinám a cítim ako mi dochádzajú životné funkcie. Pokoru bolesti strieda dobytie raja. Vždy som túžil vstúpit na nebesá, ale takto som si to nepredstavoval. Kedže úcel svätí prostriedky tak prímam aj túto možnost. Už cítim, že môjmu životu je koniec.

V opojení uvolnenia, biele svetlo už sa blíži,
s nádejou svätého vykúpenia, spoznávam sa na kríži.
Už ma caká moment pravdy, už ma caká velký súd,
napáchal som toho haldy, už strácam všetok pud.
- pud sebazáchovy.
Je tu dobre, teplo, krásne, nechcem sa spät vrátit,
život v tele mi už hasne, ale nechcem ju stratit.
Danielin nárek v diali cítim, robím kroky spät,
prestat tak s pitím, vrátil bich sa hned.

Zrazu velká sila ma uchopila a po dlhej púti stovky kilometrov krátkym tunelom, otváram oci. V tom momente neviem kde som. Nebo? Peklo? Vedla mna na posteli sedí a place môj anjelik. Drží ma za zoslabnutú ruku. Všade vôkol pobehujú ženy v bielom. Až prísny pohlad dalšieho muža v bielom plášti, vlastne primára, ako som si precítal na vizitke, ma presvedcil, že ležím na ARE. Co znamená, že žijem! V tom momente ked som si to uvedomil, chcel som objat Danielu, ale káble trciace z môjho tela mi to nedovolili. Hned na to upadám do kómy. Po týždni urputného zápasu o holí život sa preberám znovu na izbe. Tento krát však na Internátnej u seba. Respektíve aj sám v sebe. Neviem ako som sa sem dostal, neviem ako som opustil nemocnicu, neviem kto ma po prezliekal, neviem kto sa o mna celý cas staral, ale asi znovu za všetko vdacím Daniele. Bože, nebit jej tak už tu možno niesom. Z úvah ma vytrhol uprený pohlad. Vtedy som si uvedomil, že ona je tu celý cas so mnou a dáva na mna pozor. S klopil som zrak a nevedel co povedat. To ticho trvalo velmi dlho, pripadalo mi to ako by ubiehali celé hodiny bezo zmeny bez akéhokolvek náznaku uplynutia co i len jedinej sekundy. Pozbieral som teda odvahu, napokon co iné mi už zostávalo, a zacal rozprávat. Už som nemohol to peklo dlhšie v sebe nosit. Môj monológ trval celé hodiny. Vysypal som úplne všetko, od neútešného detstva, cez problémy nielen v škole, ale aj v osobnom i profesionálnom živote až po depresívne stavy z toho vzniknuté, prameniace z mojej minulosti, ktoré som liecil alkoholom, co sa mi takmer stalo osudné. Porozprával som aj ako som ju pocul v momente ked už som bol v rukách božích, a ako som sa rozhodol vrátit sa spät len a len k vôli nej. Nežne som ju zobral za ruku a z úst mi vyšli pravdivé slová ktoré naozaj cítim: Si jediné svetlo môjho života, si moja jediná nádej. Slzy jej stekali po tvári a ja celkom vycerpaný som sa zmohol na jedinú otázku, ktorá hovorila za všetko. Lúbiš ma?
Nežne a silno ma objala so slovami: ako nikdy predtým. Velmi Ta lúbim.
V tú osudnú noc ked som vyšiel s pravdou von aj sám pred sebou, sme spolu zaspali v zamatovom objatí. Spánok ma trochu vyliecil, ale ráno sa hlásila závislost. Dala mi jasne pocítit, že alkohol ma len tak nepustí. Ruky sa mi triasli, rozbolela ma hlava aj žalúdok. A vtedy som si povedal, stací. Vymením závislost od alkoholu za cistú a úprimnú lásku k cloveku. Jednoducho to musím dokázat, stojí mi to za to. A ako som tak ležal privinul som si Danielu, jedinú spásu mojej hriešnej duše, bližšie na hrud. Cez prižmúrené oci som videl jej letmý úsmev. Pripadala mi ako bytost z iného sveta.
V tom som zacítil jej myšlienku: vždy tu budem len pre teba, som len a len tvoja. Som tvoj strážny anjel.

Boh vypocul modlitbu hriešnika, a doprial mi spásu,
prekrocil som hranicu mílnika, nadobúdam novú krásu.
Nežné bozky pred úsvitom rána, hrejú mi ešte ústa,
roztvorila sa nám lásky brána, duša mi už nie je pustá.
Vstúpili sme do raja vela krát, telá spojili sa v lásky chcení,
milujem a mám ju velmi rád, tep už stúpa, už sa mení.
Jedine lúbit a mat rád, a nosit velké obete,
vtedy sa dá milovat, vtedy je krásne na svete.

Nový život

Už mi mútne vody nekalia myšlienky,
už temnota necerí na mna zuby,
už ciernu tmu netahám si pred oci,
už trpká slast bolesti sa pominula.

Dnes už som vonku so závislosti a úspešne pokracujem v štúdiu a v rozvoji tela i ducha. Slnce nám už svieti každý den a tmu závislosti vystriedal štastný osud našej spolocnej existencie. Ešte vela krát sa v myšlienkach vraciam k tým osudným dnom ktoré som jednoducho musel prežit, lebo inak by som si zrejme nevážil lásky ktorej sa mi dostalo a stále dostáva. Až teraz po dlhej dobe si uvedomujem ako blízko mi smrt dýchala na chrbát. Naozaj len úprimnostou a láskou, nielen k druhým, ale aj k sebe samému môže byt clovek skutocne štastný.

Denne svetlo žiari mi životnou pútou,
každé ráno zobúdzam sa s velkou chutou.
Vo farebných snoch vidím pravdy korene,
už chápem, že ludstvo je také zmorené.
Už žiarim svetlo vôkol seba,
už vidím, že pomôct treba.
Láska moja drží ma v slabších chvílach,
lebo krácam život po velkých mílach.
Vdacím jej, že ju znám,
lebo lúbim a rád ju mám.

Doslov

Toto bol príbeh, jedného chlapa, ktorý bol tak zblbnutý, že nechápal co vlastne od života chce a co chce život od neho. Je úplne logické, že ak mal pokracovat v seba zveladovaní, tak musel príst ocistný ohen vo všetkých dimenziách jeho bytia, aby nakoniec mohol riadit svoje kroky samostatne pre osoh seba samého a celého ludstva. Ale o tom až neskôr.


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Svedkovia Jehovovi 21. 1. 2008 3551 -- --
 
sk Pokora 22. 6. 2005 1510 -- --
 
sk OBNOVA EXORCIZMU V… 21. 12. 2009 2745 -- --
 
sk Vztah silencia k… 23. 9. 2007 3509 -- --
 
sk Nahý anjel (..… 31. 5. 2011 4490 10.1 3344
 
sk SVIATOST MANŽELSTVA 2. 12. 2005 3607 -- --
 
sk Náboženstvo 24. 11. 2005 3097 -- --