NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Typy oblakov

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Geografia

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:816

Počet písmen:5,456

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:3.03

Počet zobrazení / stiahnutí:661 / 106

Veľkosť:5.88 kB

Oblaky
Uvádzame desat najbežnejších typov oblakov, ktoré vám umožnia spolocne s dalšími znakmi, lepšie predpovedat pocasie. V prírode skoro nikdy nie je možné jasne a neomylne urcit typy jednotlivých oblakov, avšak urcenie dominantných crt oblakov môže byt cenným doplnkom k tradicnej predpovedi pocasia alebo aj lokálnych zvláštností v pocasí.

Riasa (cirus)
Oblak s jemnou bielou vláknitou štruktúrou alebo tenkými pásikmi, ktoré nadobúdajú iné, jednoduchšie formy, napríklad pierka, vetvicky alebo háciky. Zvycajne žiaria, ked je slnko nízko nad obzorom. Rozptýlené nepravidelné tvary tejto pomaly a vysoko sa pohybujúcej riasovitej oblacnosti naznacujú príchod pekného pocasia. Naopak, ked ležia nízko a sú roztiahnuté v súbežných úzkych pásoch po celej oblohe, riasa zvestuje blížiacu sa oblast nízkeho tlaku vzduchu. Jej rýchly pohyb je znamením, že oblast nízkeho tlaku vzduchu sa bezprostredne blíži.

Sloha (stratus)
Sloha sa nachádza v nižšej nadmorskej výške, a preto sa zdá, že visí len niekolko metrov nad horizontom. Slohu tvorí sivá horizontálna vrstva s homogénnou základnou, vertikálne sa nevyvíja a jej výška nepresahuje ani 300 metrov. Objavuje sa v oblakoch alebo vo valoch, alebo pokrýva celú oblohu. Casto sa vyvinie z nízkeho oparu z hmly. Pretože je relatívne plytká, málokedy nieco predpovedá. Avšak môže redukovat viditelnost, zvlášt ak je jej základna velmi nízko.

Kopa (kumulus)
Toto je najbežnejší a najviac diverzifikovaný typ oblaku, kedže sa objavuje ako cistý alebo zmiešaný typ v piatich rôznych formách. „Pravá“ kopa má rôzne velkosti: blízko pobrežia sa casto objavuje vo forme malých a riedkych oblácikov dymu; hoci môže mat aj tvar velkých bielych kôp s jednotvárnou základnou hustou ako šlahacka, môže sa tiež vyvíjat vertikálne. Zo zvycajne kopulovitých vrcholov môžu vyrastat výcnelky rôznych dlžok. Ak sa nerozvíjajú do výšky, kopa sa môže objavovat vo forme chumácikov vaty, svetlosivých na spodku a oslnivo bielych na vrchu. V tejto forme ohlasuje kopa pekné pocasie, zvlášt ak je horizont jasne ohranicený a obloha je krištálovo cistá a intenzívne modrá. Ak sa vyvíjajú vertikálne, predpoved dobrého pocasia závisí od ohranicenia horizontu. Dážd môžete ocakávat, ak obloha aj more sú šedé alebo sfarbené tmavou kovovou farbou.

Riasová sloha (cirrostratus)
Tieto vysoké oblaky zvycajne prichádzajú vo forme jemného priezracného závoja a môžu sa objavit náhle, alebo sa rozšíria za niekolko hodín z horizontu na celú oblohu. Riasová sloha prichádza casto v sprievode slohy a možno ich pozorovat ako komplexnú formáciu oblakov, pricom riasová sloha tvorí základnu a sloha je navrchu. Ak sa riasová sloha objaví po príchode slohy, ocakávajte príchod frontálnej poruchy.

Riasová kopa (cirrocumulus)
Tieto oblaky rozoznáte okamžite. Riasová kopa pripomína ovecky, ktoré sú zoradené v radoch alebo stlpoch, alebo sú zahnané do stád, na okrajoch navanutých do kucier, závitov alebo roztrhaných chumácov. Sledujte tento typ oblakov, pretože obycajne signalizujú príchod frontálnej poruchy.

Vysoká sloha (altostratus)
Vysoká sloha pripomína viac-menej hustú bielu alebo sivú vrstvu, ktorá slúži ako pozadie pre nižšie typy oblakov (kumulusy). Ak je vysoká sloha hrubá, môže zakryt slnko alebo mesiac. Vysoká sloha signalizuje pekné pocasie, ak je biela s jasne ohranicenou základnou a nachádza sa vo vyšších výškach. Pokial je sivastá s nerozoznatelnou základnou, urcite sa pripravte na príchod zlého pocasia. Ak vysoká sloha prichádza hned za riasovou slohou, znamená to, že sa blíži oblast nízkeho tlaku vzduchu a ocakávajte zrážky, zvlášt ked sa tieto dva typy oblakov vyvinú ako dve paralelné, rýchlo sa pohybujúce kosákovité zakrivenia.

Vyvýšená kopa (altokumulus)
Vyvýšenú kopu tvoria vrstvy alebo velké biele alebo šedé gulovité masy, ktoré vrhajú zretelné tiene na oblaky ležiace v nižších výškach. Niekedy tieto šlahackové masy popraskajú a vtedy môžete vidiet jasnú oblohu cez štrbiny alebo medzery. Vyvýšená kopa casto nadobúda hustý vlnovitý tvar podobný morským vlnám, ktoré sa tiež pohybujú podobným spôsobom – valia sa paralelne s horizontom. V kombinácii s inými typmi oblakov nespúšta žiadne zmeny, ak neprichádza s nízkymi, tmavými oblakmi – vtedy prináša dážd.

Slohová kopa (stratokumulus)
Slohovú kopu charakterizujú velké, tmavé, zagulatené masy, zvycajne v skupinách, v líniách alebo vo vlnách. Jednotlivé casti sú spojené tenkými vrstvami, cez ktoré môžete hmlisto vidiet modrú oblohu. Podobá sa vyvýšenej kope (altokumulus) tvarom aj dôsledkami. Ked sa objaví samostatne, nespôsobuje nijaké zvláštne javy. Ak však prichádza v nízkej výške v sprievode iných oblakov, môže to znamenat príchod dažda.

Daždová sloha (nimbostratus)
Daždovú slohu tvoria zvycajne tmavosivé oblaky s tažko rozoznatelnou základnou, ktoré prichádzajú v nízkych alebo miernych výškach. Dodávajú oblohe tmavý a hrozivý vzhlad. V aute musíte zapnút reflektory aj pocas dna. Daždová sloha predznamenáva príchod zlého pocasia a v závislosti na teplote prináša dážd alebo sneženie.

Búrkový mrak (kumulonimbus)
Búrkové mraky sa vyvíjajú do vysokých, masívnych veží, hromád alebo strmých kopúl. Ich vrcholy sú väcšinou biele s hustým bielym jadrom a intenzívne tmavosivými základnami. Ak je vrchol oblaku odfúknutý stranou do tvaru nákovy a stúpajúci „stlp dymu“ je akoby blokovaný neviditelným skleneným stropom, je to signál nebezpecenstva pre všetkých na mori. Toto je najnebezpecnejší typ oblakov. Je príznacný pre búrkovú cinnost, dosahuje mimoriadnu silu, búri more a dvíha vietor. Búrkové mraky sa objavujú pred búrkami všetkých druhov.


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Prvotné spracovanie… 21. 8. 2007 1428 -- --
 
sk Hydrológia 19. 6. 2006 2305 -- --
 
sk Potenciál využitia… 18. 8. 2007 3785 -- --
 
sk Znečistenie ovzdušia 28. 11. 2010 4652 16.4 4513
 
sk Atmosféra 1. 6. 2007 5135 18.4 5322
 
sk Zrážky 21. 8. 2007 4337 3.0 934
 
sk Fraktálna kompresia… 11. 7. 2007 2504 -- --
 
sk Špecialny manažment 17. 1. 2006 1313 -- --
 
sk MERANIE PREVÁDZKY V… 17. 4. 2008 2803 -- --
 
sk Klimatológia 19. 6. 2006 1881 -- --