NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Anorexia a bulímia

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (3)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Psychológia a sociológia

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:1426

Počet písmen:9,487

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:5.27

Počet zobrazení / stiahnutí:5715 / 126

Veľkosť:10.74 kB

Anorexia a bulímia


Mentálna anorexia (anorexia nervosa)
Je to duševná choroba, ktorá je sprevádzaná predovšetkým dobrovolným hladovaním, úbytku na hmotnosti, extrémnou pozornostou venovanou sledovaniu hmotnosti... Doslovný preklad znamená „strata alebo zníženie chuti do jedla“, co celkom nezodpovedá skutocnosti, nakolko pri anorexii sa nejedná zrovna o stratu chuti do jedla, ale o komplexnú poruchu stravovania. Po prvýkrát bola anorexia nervosa popísaná v roku 1873, no až od 70-tych rokov je diagnostikovaná stále castejšie.
Odlíšenie anorexie od inej známej a castej choroby, bulímie, je v jednotlivých prípadoch tažké. Obe stravovacie poruchy sú síce charakterizované osobitnými crtami, anorexia hladovaním a bulímia prejedaním a následným zvracaním, no prechod od jednej k druhej býva velmi plynulý. U mnohých pacientiek sa symptómy stretávajú, vtedy sa hovorí o bulimanorexii.
Anorexia je charakterizovaná velkým úbytkom hmotnosti dosiahnutým dodržiavaním extrémnych redukcných diét. Mnohé dievcatá a ženy, v poslednom case aj chlapci a muži, sú hnaní túžbou byt štíhli a strachom z „tucnoty“. Anorekticky vidia sami seba tucné, nezávisle na tom, kolko skutocne vážia. Samy svoju podváhu a podvýživu nepriznajú cítiac sa stále „tucné“. V extrémnych prípadoch stále snažia schudnút. V tejto snahe odmietajú stravu, akúkolvek výživu, dokonca aj nápoje, co môže spôsobit smrt. Avšak vo väcšine prípadov bývajú prícinou smrti sprievodné depresie, zlyhanie srdca ci iné choroby, ktorým sa oslabený organizmus nevie ubránit. Podla rôznych zdrojov sa úmrtnost pohybuje medzi 5% a 20%.
Anorekticky sú zvycajne perfekcionistky a kladú sami na seba velmi vysoké nároky. Páci sa im pocit mat svoje telo „pod kontrolou“ a v neustálom chudnutí vidia potvrdenie svojich schopností.
V pociatocnom štádiu nie je jednoduché anorexiu odhalit. Podla lekárskeho merítka však osoba, ktorej BMI (Body Mass Index) klesne pod 17,5 môže byt považovaná za anorektickú. BMI sa vypocíta ako podiel hmotnosti v kg a umocnenej telesnej výšky v m.
BMI = hmotnost (kg) / výška (m)2
Priemer obyvatelstva leží medzi hodnotami BMI 20 až 25. Pri hodnote pod BMI 20 sa hovorí už o podváhe. Anorexia prichádza do úvahy pri BMI pod 17,5. Samotný BMI však ešte neurcuje diagnózu!
Výskyt v celej populácii nie je velmi markantný. Avšak v rizikovej skupine žien medzi 15. a 25. rokom života sa anorexia objavuje u 1%. Z celého množstva chorých je len 5% mužov. Anorexia sa zacína objavovat už v skorej mladosti, zvycajne už po prvej menštruácii. Najrizikovejšie obdobie je okolo 14. roku, no casto sa vyskytuje aj u 18- rocných.
V minulosti sa predpokladalo, že anorexia postihuje iba dievcatá a mladé ženy. Hoci aj dnes sú najväcšou rizikovou skupinou, postihnuté je aj opacné pohlavie a nezriedka aj deti, ktoré dostávajú prostredníctvom filmov, casopisov a správania sa dospelých na vedomie, že výzor je to najdôležitejšie. Urcité osoby ako napríklad atléti alebo tí, u ktorých hrá vonkajší výzor v povolaní dôležitú rolu (herci, speváci, tanecníci, manekýni) sú obzvlášt citliví.
Osoby trpiace poruchou príjmu potravy, ci už na anorexiu alebo bulímiu, vykazujú deficitné hodnoty, hoci ich hmotnost môže byt primeraná i nadmerná. Následky sa môžu javit ako:
Znížená cinnost srdca a telesná teplota
Spomalenie látkovej výmeny
U žien nepravidelná alebo žiadna menštruácia
Nárast jemného telesného ochlpenia, vypadávanie vlasov
Suchá, bledá pokožka
Srdcová slabost
Opuchy alebo modriny na rukách a nohách lebo na tvári
Depresie, apatia, nevyrovnanost, chorobná viazanost na jedlo môžu byt takisto spôsobené nepravidelným príjmom potravy.

Bulímia
Pojem bulímia pochádza z gréckeho slova Bulimos, co znamená býcí hlad. Hoci o chorobe existujú jednotlivé zmienky od antiky, odbore bola opísaná a nazvaná ako bulímia až po zverejnení diela Russela (1979).
Bulimici trpia pravidelným záchvatmi prejedania sa, ktoré sú nasledované cinnostami zabranujúcimi priberaniu z jedla. Povaha prejedania sa je individuálna, no zvaäcša sú konzumované jedlá, ktoré by bulimik za normálnych okolností považoval za zakázané. Chorý stráca kontrolu nad svojim telom. Prejedanie je nasledované rôznymi pokusmi o odstránenie „priberacieho“ efektu – samovyvolané zvracanie, zneužívanie laxatív, diuretík, extrémnych diét, nadmerné fyzické cvicenie... Sebahodnotenie sa odvíja od postavy a výzoru. Diagnostické kritérium pre bulímiu je, aby bulimik súcasne nesplnal podmienky pre diagnózu anorexie. Ak ich splna, jedná sa o bulimanorexiu.
Pocet ludí trpiacich bulímiou sa za posledných 20 rokov výrazne zvýšil. Spolahlivé štatistické údaje vzhladom na vysoké císlo anonymných bulimikov nie je možné urcit. Približne sa odhaduje 2% až 4% postihnutých v rizikovej skupine 18 - 35 rocných žien. Asi 95% všetkých bulimikov tvoria ženy. Priemerný vek bulimikov je o nieco vyšší ako u anorexie. Bulímia sa však casto vyskytuje ako následok anorexie.
Choroba je charakteristická opakovanými záchvatmi prejedania sa, sprevádzaná vyvolaným zvracaním. Pocas týchto záchvatov sa bulimik, bulimicka napchá práve tými jedlami, ktoré sú za normálnych okolnost „tabu“: tucné jedlá, sladkosti, koláce... Až 50 000 kalórií je bulimik, bulimicka schopný/á skonzumovat. Frekvencia záchvatov je rôzna, od 1x - 2x za týžden až 20x za den. Rovnako variabilné je aj trvanie jednotlivých záchvatov.
Vo väcšine prípadov sa takéto záchvaty stávajú bez vedomia rodiny ci partnera a casto sa ich odhalia velmi neskoro, ak vôbec. Záber emócií bulimikov je velmi rozsiahly, od velkej chuti cez uspokojenie a pocit porážky až po pocit zlyhania. Po záchvate väcšinou prichádza pocit velkej hanby za svoje správanie, co je dôvodom, preco bulimicky svoj problém taja pred okolím. Nebýva výnimkou, že v domácnosti, ci v rodine miznú obrovské množstvá jedla urcené ako zásoba na nasledujúce týždne. Bulimici mínajú velmi velké financné obnosy na jedlo, stáva sa, že sa dostanú kvôli jedlu do dlžoby. Zvracanie však môže príst aj po normálnom jedle.
Popri vyvolávaní zvracania bulimici používajú aj iné prostriedky, aby zabránili priberaniu z velkého množstva jedla: prehánadlá (laxatíva), tabletky na potlacenie chuti do jedla, hladovanie, odvodnovacie tabletky (diuretiká), lieky na štítnu žlazu...
Dalšou charakteristikou bulímie je zaoberanie sa všetkým, co nejako súvisí s jedlom, kalóriami, telesnou hmotnostou, diétami, postavou atd. Bulimici nemusia byt vychudnutí ako anorektici, môžu mat normálnu váhu, aj nadváhu, no pred ocami majú stále ideál krásy a štíhlosti. Ich emócie ovládajú dve túžby: na jednej strane nástojcivý pocit schuti sa najest všetkého, co im príde pod ruku a na strane druhej želanie zostat ci byt štíhli. Bulímiu vidia ako riešenie súladu týchto túžob.
Na prvý pohlad na bulimickách nie je vidno chorobu ako na anorektickách, ktoré sú ocividne vychudnuté. Zvycajne však ani bulimicky nevyzerajú zdravo. Rozvrátená výživa, zvracanie, namáhaná tráviaca sústava sa podpisujú na ich výzore. Nezdravá bledá, casto aknózna plet, suché lámavé vlasy a nechty hovoria vela. Takisto poranené prsty, zvycajne ukazovák a palec, svedcia o vyvolávanom zvracaní. Bulimicky na nich mávajú niekedy až krvavé odtlacky od zubov. Bulimicky sa vyhýbajú spolocným jedlám s priatelmi a rodinou. Obycajne sa prejedia a idú jedlo hned vyvrátit. Nápadné môže byt chodenie na záchod bezprostredne po skonzumovaní stravy. Tie, ktoré používajú prehánadlá, chodia takisto casto na toaletu, vyhovárajú sa na hnacku.

Zdravotné riziká bulímie
Nerovnováha elektrolytov následkom zvracania - prichádza najmä k nebezpecnému deficitu draslíka. Dlhotrvajúci deficit kália môže trvalo poškodit oblicky! Tkanivo obliciek sa scvrkáva, oblicka sa zmenšuje, prichádza k tzv. chronickej nedostatocnosti obliciek. Toto vedie ku vzniku edémov ci k deficitu bielkovín (tzv. hladové edémy).
Obzvlášt nebezpecný je nedostatok vitamínu D. V spojení s dysfunkciou obliciek, zmenenou hladinou pohlavných hormónov a deficitom vápnika ci fosforu vedie nedostatok vitamínu D k tažkým poruchám premeny kostnej hmoty. Mineralizácia základnej kostnej substancie je nedostatocná. Prichádza k mäknutiu kostí (osteomalázia) a úbytku kostnej hmoty (osteoporóza). Následkom môžu byt zlomeniny už pri minimálnych nárazoch.
Zneužívanie prehánadiel vážne poškodzuje funkciu criev a môže viest k ich dysfunkcii a trvalému poškodeniu!
Zdurené a zapálené slinné žlazy ako následok námahy pri zvracaní.
Kyselina, ktorá sa pri castom zvracaní dostáva do ústnej dutiny poškodzuje zubnú sklovinu. Objavujú sa pocetné zubné kazy, bolesti zubov.
Casto prichádza k zápche, nafukovaniu ci hnacke - spravidla striedavo. Pocas hnacky sa vyplavuje nebezpecné velké množstvo draslíka, no nevedie k chudnutiu ci „šetreniu kalórií“. Prehánadlá úcinkujú až v hrubom creve, ked je potrava už strávená a kalórie prijaté.
Na prstoch bulimiciek vidno neustále odtlacky zubov, nezriedka až krvavé.
Nedostatok vitamínov, nerovnováha elektrolytov ci stopových prvkov spôsobuje velmi zlú kvalitu pleti, pokožky, vlasov, nechtov. Typické sú biele fliaciky na nechtoch, lámavé vlasy bez lesku, akné, vysušená pokožka.
Nebezpecné sú poruchy kardiovaskulárneho systému. Neustále zvracanie kombinované s deficitom životu dôležitých látok spôsobuje pre srdce enormnú zátaž. Odpadávanie, slabost, arytmia, kolapsy sú riziko, ktoré hrozí bulimickám.

Liecba ochorení
Ludia trpiaci poruchami stravovania chcú byt nezávislí a nie sú zvyknutí s niekým sa o svoje pocity delit a už vôbec nie so psychológom ci psychiatrom. Pocit hanby a rozpakov nad neovládnutím tohto problému im bráni sa otvorit a zverit sa s ním. Tento problém je príliš komplexný nato, aby sa riešil laicky. Pomoc odborníka je nielen prípustná, ale nevyhnutná. Liecba je velmi efektívna, pokial sa zvolí správna cesta, individuálna terapia, skupinová terapia, výživné poradenstvo ci medikácia. V niektorých prípadoch je najvhodnejšia hospitalizácia.


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

REAGOVAT

lipei napísal/a - 20. 7. 2018 - 10:50

yeezy shoes

nike shox

nike shoes for men

jordan 13

kobe sneakers

oakley sunglasses for men

ray ban

yeezy boost 350 v2

wholesale ray ban sunglasses

golden goose outlet

nike huarache

tom ford sunglasses

air max

bape hoodie

curry 5

michael kors handbags

vapormax

lacoste polo

kyrie shoes

michael kors handbags outlet

hermes belt

tom ford eyewear

nike hyperdunk

michael kors outlet

real jordans for sale cheap

air jordans

birkin bag

converse outlet store

yeezy boost

basketball shoes

true religion

kevin durant shoes

100% real jordans for cheap

hermes birkin

cheap oakley sunglasses

russell westbrook shoes

balenciaga shoes

hermes handbags

yeezy boost

nike air max

golden goose

ysl handbags

jordan shoes

derrick rose shoes

longchamp handbags

kobe basketball shoes

adidas ultra

off white clothing

air max 90

adidas outlet

cheap jordans

off white clothing

adidas superstar shoes

golden goose

adidas yeezy

balenciaga shoes

yeezy

zx flux

tory burch shoes

michael kors outlet

pure boost

adidas tubular

adidas store

lacoste online shop

kobe 9

michael jordan shoes

christian louboutin shoes

yeezy 700

moncler jackets

longchamp outlet

nike polo shirts

air jordan

cheap oakley sunglasses

adidas nmd

lebron soldier 11

nike shoes

golden goose

yeezy

kd shoes

prada glasses

cheap jordans

yeezy shoes

nike huarache

fitflops sale clearance

adidas stan smith

off white nike

oakleys sunglasses

fila shoes

kate spade handbags

yeezy boost 350

calvin klein outlet online

longchamp

air max 270

goyard

hermes belt

kyrie 3

nike dunk shoes

lebron 14

fitflops

lebron 13

gucci belts

michael kors outlet online

nmd

curry 5

kyrie shoes

yeezy shoes

john wall shoes

longchamp longchamps

adidas eqt

ray ban

mlb jerseys

pandora bracelet

lacoste outlet

caterpillar boots

off white

paul george shoes

adidas nmd

kobe shoes

air max 90

nike air force 1

yeezy boost 500

longchamp bags

cheap jordans

links of london outlet store

gucci belt

golden goose outlet

jordan 4

golden goose outlet

vans shoes

nike football boots

nike dunks

adidas yeezy

jordan shoes

fila shoes

red bottom shoes

adidas yeezy

supreme hoodie

nike air force

yeezy shoes

balenciaga triple s

nike epic react

chrome hearts

michael kors uk

longchamp

birkin bag

nike x off white

asics kayno

nike air max 2018

golden goose

nike air amx 270

nike sneakers for men

kobe 11

vibram fivefingers

stephen curry 5

lacoste outlet

nike max

off white hoodie

yeezy boost 350

nike air max 90

jordan shoes

kobe basketball shoes

off white x jordan 1

moncler outlet

yeezy boost 350

cheap basketball shoes

af1

fila

ultra boost

yeezy boost 350 v2

retro jordans

tom ford sunglasses

off white jordan 1

yeezy boost 350 v2

nike flyknit

goyard handbags

michael kors outlet online

lebron james shoes

hogan outlet

kobe byrant shoes

longchamp bags

nike off white

dior sunglasses

nike flyknit racer

converse outlet

air jordan 4

kyrie 4

cheap nfl jerseys

paul george shoes

golden goose sneakers

nike lebron soldier 10

air force 1

michael kors outlet

nike mercurial

westbrook shoes

fila

stephen curry 5

air max 270

nike foamposite

jordan retro 6

nike air max

converse outlet

birkin bag

nike running shoes

ray ban sunglasses outlet

nike roshe run

supreme clothing

off white

nike flyknit racer

baseball jerseys

off white shoes

ferragamo belts

reebok shoes

kobe shoes

fenty puma

nmd

curry 4 shoes

chrome hearts

nike air max 2017

michael kors handbags

ray ban sunglasses

yeezy boost 350

balenciaga sneakers

yeezy boost 350

moncler jackets

Kanye West shoes

reebok outlet

michael kors outlet store

yeezy boost

vapor max

chrome hearts

lebron 15

lebron soldier 10

adidas ultra boost uncaged

louboutin shoes

fila disruptor

moncler outlet

nike air huarache

nike outlet

adidas ultra boost

michael kors handbags

cheap mlb jerseys

ray ban sunglasses

nike air force

oakley sunglasses

adidas zx flux

adidas stan smith sneakers

asics running shoes

jordan 11 retro

yeezy boost 350

adidas stan smith

nfl jerseys

http://www.kobebasketballshoes.us.com

nike air presto

retro jordans

nike cortez

air force 1

adidas superstar

moncler jackets

michael kors handbags

james harden shoes

adidas shoes

adidas nmd

prada sunglasses

yeezy boost 350 v2

adidas nmd r1

yeezys

hermes belts for men

balenciaga

adidas outlet online

tom ford eyewear

nike air max 90

yeezy shoes

ray ban aviator sunglasses

kyrie 4

hermes bags

calvin klein outlet

red bottom heels

air jordan 13

yeezy boost

russell westbrook shoes

cheap nfl jerseys

goyard bags

air max 2018

lebron shoes

basketball shoes

michael kors outlet

nike cortez men

nike air max

longchamp

nike free run

off white hoodie

hogan outlet online

longchamp bags

links of london sale

yeezy boost

jordan retro

yeezy boost 350

nike basketball shoes

nike flyknit

100% real jordans for cheap

yeezy 500

adidas yeezy

longchamp handbags

adidas eqt support

ferragamo belts

yeezy boost 350

nike sneakers for women

off white shoes

cheap jordans

ray ban sunglasses

nike zoom running shoe

yeezy boost 700

nike free

michael kors

nfl jerseys

kd shoes

nike outlet store online shopping

moncler jackets

hermes online shop

longchamp handbags

adidas superstars

adidas tubular

nike react

jordan retro 12

michael kors outlet

nike polo

adidas stan smith shoes

yeezys

michael kors

balenciaga shoes

nike sneakers

nike react

michael kors outlet online

nike air zoom

christian louboutin

golden goose outlet

yeezy boost 350 v2

louboutin shoes uk

ysl

off white

adidas nmd runner

ray ban

birkin bag

golden goose sneakers

adidas iniki

ferragamo belt

hermes belt

nba jerseys

timberland outlet

authentic jordans

nike shox for men

vibram five fingers

nike huarache

adidas ultra boost

nike lebron soldier 11

nike epic react

nike hyperdunk 2017

yeezy boost 350 v2

adidas tubular

ray ban sunglasses

asics gel kayano

goyard handbags

air yeezy

nike air huarache

lebron 15

michael kors handbags

bape hoodie

vans outlet

adidas pure boost

jordan 6

adidas tubular shadow

crazy explosive

links of london

nhl jerseys

timberland boots

nmd

michael kors handbags

golden goose sneakers

michael kors outlet

pandora jewelry

moncler jacket

damian lillard shoes

chrome hearts online

adidas crazy explosive

longchamp outlet

oakley sunglasses

yeezy shoes

kd 10

yeezy 500

air presto

pandora charms

michael kors outlet

michael kors purses

pandora jewelry

yeezy boost 350

tory burch outlet

kobe 11

michael kors outlet

yeezy boost 350 v2

nike air force 1

cheap jordans

adidas yeezy boost

adidas superstar

jordan 11

ray ban sunglasses

chrome hearts online

adidas ultra boost

adidas nmd

michael kors handbags

yeezy boost

kyrie irving shoes

adidas yeezy

nike air max 270

nike roshe

yeezy boost 350

http://www.kobeshoes.uk

michael kors outlet

kobe shoes

michael kors outlet online

iniki

michael kors factory outlet

nike huarache

nfl store

ray ban outlet

goyard bags

red bottoms

dior glasses

off white clothing

oakley

cheap nba jerseys

oakley sunglasses

adidas gazelle

pandora charms

adidas eqt

chrome hearts online

nike air huarache

converse shoes

adidas nmd

ray ban sunglasses

michael kors outlet online

offwhite

curry 4

true religion outlet

longchamp bags

kobe 9

jordan 12

harden shoes

vans shoes

hermes outlet online

yeezy boost

golden goose

golden goose

asics shoes

balenciaga

links of london

nike zoom

curry 4

ferragamo belt

cat boots

golden goose sneakers

yeezy

Zapoj sa do diskusie (3)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Poruchy príjmu… 21. 11. 2006 1164 -- --
 
sk Sociálne aspekty… 4. 2. 2014 4532 -- --
 
sk Patologicka… 29. 6. 2005 2266 -- --
 
sk Anorexia Nervosa 12. 7. 2011 3371 0.7 235
 
sk Všeobecná… 29. 6. 2005 1694 -- --
 
sk Stravovacie poruchy 11. 12. 2013 4495 4.7 1292
 
sk Patologicka… 29. 6. 2005 1718 -- --
 
sk Verbálna agresia… 6. 3. 2007 3246 2.3 770
 
sk Verbálna agresia… 31. 1. 2008 5962 2.3 770
 
sk Rodové stereotypy v… 9. 1. 2009 1812 -- --