NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Svätá Agáta - panna a mučenica

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (1)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Náboženstvo

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:374

Počet písmen:2,141

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.19

Počet zobrazení / stiahnutí:3485 / 234

Veľkosť:2.47 kB

Svätá Agáta - panna a mucenica


Svätá Agáta patrí k svätým, ktorých úcta sa rozšírila v cirkvi už v najstarších casoch. Jej meno je aj zaradené do kánona – eucharistickej modlitby svätej omše. O je živote je málo zarucených historických správ a faktov. Casto sa prelínajú s najrôznejšími legendami.
Svätá Agáta sa narodila na velkom stredomorskom ostrove Sicília, pravdepodobne na východnom pobreží v meste Catania. Žila niekedy v polovici tretieho storocia a pochádzala z významnej a bohatej rodiny. Už v skorej mladosti sa rozhodla žit v panenstve, aby celá patrila iba Kristovi. Z tohto dôvodu odmietala pytacov, ktorí s nou túžili uzavriet manželstvo, nakolko bola nesmierne krásna a múdra. Jeden z nich sa jej pomstil za odmietnutie tým, že ju udal rímskym úradom ako krestanku. Bolo to pravdepodobne v prenasledovaní za cisára Dácia okolo rokov 249 – 251.
Agátu dali najprv pod dozor istej mravne skazenej žene, aby ju takto charakterovo zlomili. Ked sa im toto nepodarilo, vrhli ju do väzenia a postavili pred súd. Sudca si ju snažil získat si recami a ked ani toto nepomohlo, dal ju mucit. Agátu bicovali, pichali, pálili ohnom a dali jej odrezat prsia. Takto zmucenú, skrvavenú a potupenú ju znova vrhli do väzenia. Legenda hovorí, že sa jej v noci zjavil svätý Peter a uzdravil ju. Potom ju znova podrobili novému, krutému muceniu, no ona zostala verná Kristovi až do posledného dychu. Rok jej smrti nie je celkom istý, pravdepodobne to bolo v roku 251.
Krestania jej prejavili hned po smrti hlbokú úctu a uložili jej telo do osobitného, celkom nového hrobu. Podla legendy nastal na prvé výrocie jej smrti velký výbuch sopky Etny. Hrozilo, že láva zaplaví a znicí celé mesto Catania. Vtedy obyvatelia mesta, krestania aj pohania, zacali prosit o pomoc svoju umucenú spolurodácku. Vzali plachtu z jej hrobu a išli s nou oproti valiacej sa láve. A tá sa zastavila. Od tej doby uctievajú Agátu ako záchrankynu mesta a ochrankynu pred nebezpecnou sopkou a pred ohnom.
Úcta svätice sa rýchlo rozšírila na krestanskom Západe aj Východe. Mimoriadne silná bola v Ríme, kde postavili na jej pocest viacero kostolov. Je patrónkou mesta Catania a nebeskou ochrankynou ostrova Sicília.

POUŽITÁ LITERATÚRA A ZDROJE

Rajmund Ondruš S.J. Blízki Bohu i ludom, Spolok svätého Vojtecha, Trnava 1991


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

REAGOVAT

fatihin nurul napísal/a - 19. 4. 2018 - 04:43

alik dan jatuh sampai mati. Saya menggelengkan kepala, Distributor plat besi hitam Distributor plat besi hitam undangan pernikahan bentuk tas Distributor plat kapal besi baja Agen besi beton interworld steel is undangan pernikahan modern Toko Plat Bordes Kembang Distributor Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Distributor besi cnp baja jasa konstruksi baja Harga plat besi hitam Harga plat besi hitam undangan pernikahan biru Harga plat kapal besi baja Agen besi beton gunung garuda undangan pernikahan biasa Toko Plat Besi Hitam Supplier Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Harga besi cnp baja www.pusatbesibaja.co.id Jual plat besi hitam Jual plat besi hitam undangan pernikahan biasa Jual plat kapal besi baja Agen besi beton delcoprima undangan pernikahan bahasa inggris islam Toko Plat Kapal Bki Krakatau Steel Agen Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Jual besi cnp baja www.pusatbesibaja.com Supplier plat besi hitam Supplier plat besi hitam undangan pernikahan bagus Supplier plat kapal besi baja Agen besi beton cakra steel cs undangan pernikahan cantik elegan Toko Jual Besi Siku Baja Toko Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Supplier besi cnp baja www.jualbesibajamurah.com Toko plat besi hitam Toko plat besi hitam undangan pernikahan bermanfaat Toko plat kapal besi baja Agen besi beton bjku undangan pernikahan akrilik Toko Besi Unp Baja Profil Kanal Jual Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Toko besi cnp baja Supplier besi beton Sni Ulir Polos polos ulir Agen plat besi hitam Agen plat besi hitam undangan pernikahan akrilik Agen plat kapal besi baja Agen besi beton Sni Ulir Polos undangan pernikahan bentuk dompet Toko Besi Cnp Profil Baja Gording Harga Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Agen besi cnp baja Supplier besi beton sii Pabrik plat besi hitam Pabrik plat besi hitam sewa villa bukit danau sewa villa di bukit danau undangan pernikahan anti mainstream Pabrik plat kapal besi baja Agen besi beton ais undangan pernikahan coklat Toko Besi Hollow Pabrik Pipa Besi baja Schedule Sch 40 Pabrik besi cnp baja Supplier besi beton psi Ulir Polos Distributor plat kapal besi baja Distributor plat kapal besi baja undangan pernikahan klub bola Distributor besi siku baja Agen besi beton undangan pernikahan kalender Toko Wiremesh Distributor Pipa Besi baja Schedule sch 80 Distributor besi unp baja Supplier besi beton perwira Harga plat kapal besi baja Harga plat kapal besi baja undangan pernikahan cetak Harga besi siku baja jasa konstruksi baja undangan pernikahan coklat Toko Besi Pipa Baja Schedule 80 Supplier Pipa Besi baja Schedule sch 80 Harga besi unp baja Supplier besi beton PAS Jual plat kapal besi baja Jual plat kapal besi baja Agen stainless steel Jual besi siku baja www.pusatbesibaja.co.id undangan pernikahan arab Toko Besi Pipa Baja Schedule 40 Agen Pipa Besi baja Schedule sch 80 Jual besi unp baja Supplier besi beton master steel ms Supplier plat kapal besi baja Supplier plat kapal besi baja Agen atap spandek Supplier besi siku baja www.pusatbesibaja.com undangan pernikahan kalender Toko Pipa Besi Hitam Medium Toko Pipa Besi baja Schedule sch 80 Supplier besi unp baja Supplier besi beton ksty Toko plat kapal besi baja Toko plat kapal besi baja Agen baja ringan Toko besi siku baja www.jualbesibajamurah.com undangan pernikahan custom Toko Besi Wf Jual Pipa Besi baja Schedule sch 80 Toko besi unp baja Supplier besi beton krakatau steel Agen plat kapal besi baja Agen plat kapal besi baja Agen bondek Agen besi siku baja Toko besi beton Sni Ulir Polos polos ulir undangan pernikahan klasik Toko Besi H beam Harga Pipa Besi baja Schedule sch 80 Agen besi unp baja Supplier besi beton jcac Pabrik plat kapal besi baja Pabrik plat kapal besi baja Agen Plat kapal besi baja bki krakatau steel Pabrik besi siku baja Toko besi beton sii undangan pernikahan batik Toko Besi Beton Pabrik Pipa Besi baja Schedule sch 80 Pabrik besi unp baja Supplier besi beton interworld steel is Distributor besi siku baja Distributor besi siku baja Agen besi siku Distributor besi wf Agen besi Wf Baja undangan pernikahan www.sentrabesibaja.com Distributor Pipa Besi baja Distributor besi h beam baja Supplier besi beton gunung garuda undangan pernikahan kalender undangan pernikahan bahasa inggris islam undangan pernikahan islami undangan pernikahan unik dan murah undangan pernikahan modern undangan pernikahan online undangan pernikahan undangan pernikahan amplop surat undangan pernikahan simple undangan pernikahan murah undangan pernikahan unik undangan pernikahan artis undangan pernikahan modern undangan pernikahan artis undangan pernikahan arab undangan pernikahan undangan pernikahan LINK 9

Zapoj sa do diskusie (1)