NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Svätá Agáta - panna a mučenica

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (4)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Náboženstvo

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:374

Počet písmen:2,141

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.19

Počet zobrazení / stiahnutí:3598 / 252

Veľkosť:2.47 kB

Svätá Agáta - panna a mucenica


Svätá Agáta patrí k svätým, ktorých úcta sa rozšírila v cirkvi už v najstarších casoch. Jej meno je aj zaradené do kánona – eucharistickej modlitby svätej omše. O je živote je málo zarucených historických správ a faktov. Casto sa prelínajú s najrôznejšími legendami.
Svätá Agáta sa narodila na velkom stredomorskom ostrove Sicília, pravdepodobne na východnom pobreží v meste Catania. Žila niekedy v polovici tretieho storocia a pochádzala z významnej a bohatej rodiny. Už v skorej mladosti sa rozhodla žit v panenstve, aby celá patrila iba Kristovi. Z tohto dôvodu odmietala pytacov, ktorí s nou túžili uzavriet manželstvo, nakolko bola nesmierne krásna a múdra. Jeden z nich sa jej pomstil za odmietnutie tým, že ju udal rímskym úradom ako krestanku. Bolo to pravdepodobne v prenasledovaní za cisára Dácia okolo rokov 249 – 251.
Agátu dali najprv pod dozor istej mravne skazenej žene, aby ju takto charakterovo zlomili. Ked sa im toto nepodarilo, vrhli ju do väzenia a postavili pred súd. Sudca si ju snažil získat si recami a ked ani toto nepomohlo, dal ju mucit. Agátu bicovali, pichali, pálili ohnom a dali jej odrezat prsia. Takto zmucenú, skrvavenú a potupenú ju znova vrhli do väzenia. Legenda hovorí, že sa jej v noci zjavil svätý Peter a uzdravil ju. Potom ju znova podrobili novému, krutému muceniu, no ona zostala verná Kristovi až do posledného dychu. Rok jej smrti nie je celkom istý, pravdepodobne to bolo v roku 251.
Krestania jej prejavili hned po smrti hlbokú úctu a uložili jej telo do osobitného, celkom nového hrobu. Podla legendy nastal na prvé výrocie jej smrti velký výbuch sopky Etny. Hrozilo, že láva zaplaví a znicí celé mesto Catania. Vtedy obyvatelia mesta, krestania aj pohania, zacali prosit o pomoc svoju umucenú spolurodácku. Vzali plachtu z jej hrobu a išli s nou oproti valiacej sa láve. A tá sa zastavila. Od tej doby uctievajú Agátu ako záchrankynu mesta a ochrankynu pred nebezpecnou sopkou a pred ohnom.
Úcta svätice sa rýchlo rozšírila na krestanskom Západe aj Východe. Mimoriadne silná bola v Ríme, kde postavili na jej pocest viacero kostolov. Je patrónkou mesta Catania a nebeskou ochrankynou ostrova Sicília.

POUŽITÁ LITERATÚRA A ZDROJE

Rajmund Ondruš S.J. Blízki Bohu i ludom, Spolok svätého Vojtecha, Trnava 1991


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Zapoj sa do diskusie (4)