NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Sodoma a Gomora

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Náboženstvo

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:354

Počet písmen:2,196

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.22

Počet zobrazení / stiahnutí:3753 / 236

Veľkosť:2.5 kB

Sodoma a Gomora


Príbeh o znicení hriešnych miest Sodomy a Gomory patrí medzi dalšie udalosti, ktoré niekedy spôsobujú problémy mladým ludom pri cítaní Biblie. Tažoba tohto biblického rozprávania o Božom potrestaní nenapravitelnej hriešnosti týchto miest vždy pôsobila hlbokým dojmom na ludí všetkých cias. Tým istým dojmom pôsobilo aj miesto, kde sa táto katastrofa odohrat mala.

Podla Biblie, ale aj iných mimobiblických správ sa tieto mestá mali nachádzat v dnešnom južnom výbežku Mrtveho, alebo Slaného mora. Olejovito tažká voda južného pobrežia, rozorvané skalné údolia a množstvo solných blokov, z ktorých mnohé pripomínajú ludskú postavu boli prisilným sústom pre miestnych arabských nomádov, ktorí sa im radšej vyhli. Židovský historik z 1. stor. Jozef Flavius opisuje, aký sklucujúci efekt malo toto miesto aj na rímskych legionárov, ked tadialto v roku 70 prechádzali obliehat Jeruzalem. Aj všetky okolité národy si už od pradávna podávajú rôzne legendy o rozšírení „asfaltového jazera“, co len dokazuje, že fantázia ludí sa vždy rozpalovala pri hladaní výkladu tohto pre nich nevysvetlitelného a hrôzostrašného javu. Dnes už asi s tažkostou urcíme, co sa to vlastne vtedy na tých miestach odohralo, aj ked sa o to viaceré vedecké výpravy snažili. Faktom je, že v Palestíne sú zemetrasenia castým javom, a aj južné pobrežie Mrtveho mora je geologicky mladšie ako ostatné teritórium. Americký ucenec Finegan zastáva názor, že išlo o prepadnutie územia, ktoré malo byt spôsobené „velkým zemetrasením sprevádzaným výbuchmi a bleskami, vystupovaním prírodných plynov a všeobecným požiarom“. To všetko sa podla neho malo odohrat niekedy okolo roku 1900 pred Kr., co by mohla byt Abrahámova doba. Aj ked nám to náramne pripomína text 19. kapitoly z Genezis, úmyslom svätopisca nebolo písanie geologickej a historickej kroniky. Do rámca tejto katastrofy vložil pravdu o nás ludoch, ale aj o Božom milosrdenstve a spravodlivosti. Boh nás hodnotí vždy osobitne a nenechá zahynút spravodlivého (Lót) s hriešnikmi (Sodoma). Ale hlavne je to zistenie, že aj kvôli piatim spravodlivým je ochotný chránit svet, ba co viac, ako píše Ezechiel vo svojej knihe, stací mu aj jeden na záchranu ludstva. Vieme, že toto proroctvo sa splnilo na Ježišovi, ale pravdou je aj to, že byt spravodlivým sme povolaní aj my.


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
cz Sodoma a Gomora 22. 7. 2008 3716 1.6 593
 
cz Marcel Valentin… 19. 5. 2011 2944 1.0 301
 
cz Kosidowski, Z. -… 31. 10. 2007 3489 6.4 2464
 
sk Frazeológia 2. 1. 2010 12871 6.5 1959
 
sk Frazeológia -… 12. 2. 2008 1941 -- --
 
sk Frazeológia 18. 12. 2008 1889 -- --