NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Zaujímavé druhy dopravy

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Fyzika a astronómia

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:1648

Počet písmen:10,805

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:6.00

Počet zobrazení / stiahnutí:3293 / 90

Veľkosť:12.3 kB

Zaujímavé druhy dopravy


Zaujímavé druhy dopravy
Vzducholod
Pociatocné nadšenie vzduchoplavcov vystriedalo sklamanie, že nemôžu balón riadit urceným smerom. Balón sa správal ako lodicka unášaná prúdom vody. Bol vydaný na milost vetrom. Priekopníci vzducho plavby sa pokúšali riadit svoje balóny pomocou najrozlicnejších riadiacich systémov (veslá, plachty, kolesá, vrtule ), ale všetko bolo márne. Už sa zdalo, že lietadlá lahšie ako vzduch nemajú budúcnost. Po mnohých rokoch dospeli technici k záveru, že balón pozdlž tvaru bude lahšie riaditelný, podobne ako trup lode. Tento poznatok sa však v praxi nemohol uplatnit dovtedy, kým sa nepodarilo získat silný, no zároven lahký pohon balóna, aby sa dala dosiahnút dostatocná rýchlost, pri ktorej by prístroj reagoval na kormidlá. Vznikla vzducholod.Santos-Dumont sa narodil 20.júla1873 v Sao Paulo v Brazílii. Bohatý otec mu umožnil cestovat do Francúzska, kde sa vela dozvedel o motorizme a letectve. Vynálezca zostrojil riaditelný balón. Bol 25 m dlhý, mal motocyklový motor a dvojlistovú vrtulu. Vzniesol sa nad stromy, no hned klesol k zemi. Santos-Dumont skonštruoval 16 vzducholodí. Senzáciou Svetovej výstavy roku 1900 v Paríži bola Santos-Dumontova riaditelná vzducholod c.4. Vynálezca sedel na žrdi s bicyklovým sedadlom, zavesenej pod balónom. S dalšou vzducholodou narazil na dom a havaroval. Velký úspech -so vzducholodou c.15 obletel v urcenom limite 30 minút Eiffelovu vežu. Popolárna bola aj vzducholod c.8. Pristávala priamo na parížskych uliciach. Na zaciatku 20.storocia existovali tri typy vzducholodí: s nevystuženou, polovystuženou a vystuženou konštrukcou. Nevystužená vzducholod mala vhodne tvarovaný mäkký obal s plynovou náplnou. Polovystužená mala tiež mäkký obal, ale neupevnený na pevnom ráme. Mohla si udržat tvar aj v prípade poškodenia. Vystužená vzducholod bola v podstate akoby klietka pokrytá látkou, ktorá mala zvonku aerodynamický tvar a vnútri boli samostatné plynové oddiely. Tento typ mal nepochybne výhody: dovoloval konštruovat vzducholode velkých rozmerov, jeho vnútornébalónové oddiely boli samostatné, v prípade poškodenia jedného plnili ostatné svoju funkciu a celok si udržiaval aerodynamický tvar. Vystuženú vzducholod vynašiel nemecký gróf von Zeppelin a jeho konštrukcia zvítazila. Jej velké rozmery dovolovali, aby mali cestujúci k dispozícii všetko pohodlie. Vzducholod bola velmi zranitelná a nebezpecná predovšetkým preto,lebo bola plná vodíka. Koniec éry vzducholodí predznamenala katastrofa velkej 245-metrovej vzducholode Hindenburg. Mala luxusné kajuty, jedálenský salón, knižnicu, tlaciaren a dalšie vymoženosti pre pätdesiat cestujúcich. Po rocnej prevádzke roku 1937 sa v okamihu, ked pristávala v americkom meste Lakehurst, vznietila.

Viete, že...
...na to, aby sa vzducholod dala riadit, niektorí celkom vážne navrhovali využit silu zapriahnutých orlov?

Vzducholode postupne nadobúdali svoju podobu.Lebaudy Henriho Julliota dosiahla roku 1902 rýchlost 98 km za hodinu. Na prelome storocí sa už objavil nový typ vzducholode s tuhou kostrou a zostrojil ju gróf Ferdinand von Zeppelin.

Hydroplán
Je isté, že len co sa letci odlepili od zeme, už zacali rozmýšlat o ideálnom plavákovom podvozku. Hydroplán sa coskoro stretol s velkým záujmom, a to vcivilnej aj vojenskej oblasti. Jeho vývoj postupoval súbežne s lietadlom štartujúcim a pristávajúcim na zemi. Najväcší význam dosiahol v tridsiatich rokoch, v období pravidelných zaoceánskych letov. Roku 1912 vznikla exkluzívna sútaž pre hydroplány, ktorá si získala velkú važnost, preteky o Schneiderov pohár. Skutocným majstrom na hydropláne bol American Glenn Curtis, ktorý roku 1911 názorne ukázal dobré vlastnosti tohto typu.Prvé skoky s motorom
Koncom 19. storocia sa niektorým leteckým priekopníkom
podarili nevelké skoky na ich výtvoroch. Stále platilo, že sila používaných motorov ešte nedávala strojom dostatocnú rýchlost, aby sa udržali vo vzduchu. Treba povedat, že priekopníci mali aj kus štastia, že ich motory nemali dostatocnú silu. Nechceme totiž ani len pomysliet, co sa mohlo stat, keby sa bol niektorý stroj s pilotom, co nemal ani potuchy o ovládaní letu, naozaj zdvihol. Americania bratia Wrightovci si ako prví uvedomili, že nestací len môct lietat, ale treba aj „vediet lietat“, a to velmi dobre. Ich pokusy so šarkanmi a klzákmi im dovolili zdokonalit ovládanie letu a získat skúsenosti s manévrovaním.V tých casoch sa vzducho plavci jednotlivých krajín pretekali, kto bude ako prvý letiet, hoci šlo skôr o skoky. Jeden z takých skokov, ktorý mal velkú odozvu, bol pokus Francúza Clémenta Adera roku 1897 s jeho Avionom III s pohonom dvoma parnými strojmi. Avion III zostrojili potajomky pod záštitou francúzskeho Ministerstva vojny. Neskôr sa uvádzalo, že Aderovo lietadlo sa v skutocnosti ani na okamih neodlepilo od zeme (iné zdroje uvádzajú, že preletelo 30 m). Napriek všetkým takýmto a podobným neúspechom sa pri pokusoch s lietadlami tažšími ako vzduch získavali cenné skúsenosti a poznatky. A v tomto okamihu sa vynára meno cloveka, ktorý bol pre históriu velmi dôležitý. Ide o amerického inžiniera francúzského pôvodu Octava Chanuteho, ktorý s velkým zmyslom pre dokumentárnost zhrnul a knižne vydal poznatky o vývoji tohto nového odvetia ludskej cinosti. Jeho kniha Progress in Flying Machines (pokrok v lietajúcich strojoch 1894), sa pokladá za najúplnejšú dobovú prírucku pre letcov. Roku 1857 patentoval Félix du Temple stroj. Zostrojil v zmenšenej mierke model lietadla pohánaný hodinovým strojcekom, ktorý skutocne lietal. Roku 1874 dokoncil konštrukciu parného motora do lietadla skutocnej velkosti. Stroj riadil námorník dolu svahom a na krátkej dráhe sa aparát aj trochu zdvihol. Bol to teda prvý štart lietadla s posádkou. Lietadlo s parným pohonom ruského námorníka kapitána Alexandra Možajského. Na šikmej rampe po drevených kolajniciach sa mu podarilo roku 1884 preskocit údajne okolo tridsat metrov. Sir Hiram Maxim, vynálezca gulometu vyskúšal roku 1884 na svojom pozemku v Kente velké lietadlo s parným pohonom. Štartovalo po kolajniciach. Konštuktér, zrejme z obavy pred príliš strmým vzlietnutím, namontoval k dráhe ešte obmedzovacie kolajnice. Stroj pri pokusoch prejavil velké úsilie vzlietnút, ale pri tretom sa rozbil. Roku 1893 sa Phillipsovi, ktorý zostrojil model s velkým poctom žalúziovo usporiadaných nosných plôch, podarilo na kruhovej dráhe do vzduchu tento cudný stroj. Pred letmi bratov Wrightovcov ,,poskocil” azda najviac nemecký stroj Karla Jatha. V auguste 1903 uskutocnil 60-metrový neriadený let.

Klzák
Francúzsky lodný kapitán Jean Marie Le Bris sa velmi zaujímal o lietanie. pozorne sledoval plachtenie morských vtákov a rozhodol sa, že skonštruuje klzák s pevnými krídlami podobnými krídlam albatrosa. Zakrivenie krídel sa mohlo v nevelkej miere menit a vynálezca dúfal, že takto bude môct let riadit. Prvý skušobný let urobil na jesen roku 1856. Štartovací systém bol velmi jednoduchý- stroj bol umiestnený na voze, ktorý tahal kôn. Le Bris stál na palube svojho vynálezu. Len co voz dosiahol potrebnú rýchlost, pilot maximálne nastavil krídla a odlepil sa od voza. Lenže nevzniesol sa iba klzák, ale aj kociš, ktorému prúd vzduchu omotal okolo nohy lano! Ked to Le Bris zbadal, zmenil zakrivenie krídel a zosadol. V pokusoch pokracoval, ale po mnohých nezdaroch sa napokon vzdal. Le Brisov stroj sa pokladá za prvý klzák, ktorý letel as posádkou. No ak máme na mysli skutocný let, tak môžeme o nom hovorit až od roku 1891, ked Nemec Otto Lilienthal dokázal svojimi letmi na klzáku dlhými až 400 metrov, že brázdit vzduch týmto spôsobom je možné.

Viete, že ......
...pri konštruovaní klzáka vychádzal vyználezca Cayley z princípu šarkana a priekopníci lietania získavali zaujímavé podnety, ktoré mohli využit pri svojich strojoch tažších ako vzduch ked sledovali plachtenie vtákov?
Práve preto pokladáme Liliethala (po Cayleym) za priekopníka letectva. Za nim nasledovali Chanute, Wrightovci a mnoho iných. Lilienthal experimentoval so zmenami zakrivenia profilu a pohyblivými výškovým kormidlom, ba hladal aj motor, ktorý by mohol použit. Pri jednom z letov roku 1896 sa však smrtelne zranil. Škót Percy pilcher pokracoval v Lilienthalovej práci a keby nebol roku 1899 pri nehode zahynul, možno by bol Wrightovcov predstihol. Pred smrtou zamýšlal vložit do svojho posledného modelu motor. Aj Octave Chanute konštruoval klzáky. Uplatnil pri ich stavbe svoje teoretické poznatky a jeho stroje predcinili lietadlá súcastnikov. Chanutove klzáky sa ovládali zmenami polohy tela pilota (cím sa menilo tažisko) podobne ako dnešné závesné klzáky.Montgomery vyrobil klzák z lahkého dreva kanadského orecha. Drevený rám vystužil klavírovými strunami a dve dvojice krídel potiahol mušelínom. Klzák mal hmotnost 19 kg. Montgomery potreboval peniaze na dalšie pokusy. Získal ich tak, že predvádzal klzák v rôznych amerických mestách. Roku 1906 postihlo Kaliforniu velké zemetrasenie. Znicilo Montgomeryho dielnu a všetky lietadlá. roku 1911 postavil Montgomery motorové lietadlo, no iní v tom case konštruovali už dokonalejšie lietajúce stroje ako on.John Joseph Montgomery zahynul roku 1911 pri zalietavaní klzáka nedaleko mesta Evergreen v Kalifornii.

Balón-lietadlo lahšie ako vzduch
Nebolo treba špekulovat, preco para stúpa. Stacilo ju len uzavriet do vhodného obalu.Cloveku trvalo tisícrocia, kým dostal tento nápad. Samozrejme nielen kým ho dostal, ale vedel aj použit. Roku 1782 Joseph Montgolfier, francúzsky továrnik na papier si odrazu položil otázku, ci by sa stúpajúci teplý vzduch nedal zachytit a jeho pomocou zdvihnút nejaký predmet. Zhotovil hodvábne vrece, pri jeho otvore zapálil trocha papiera, vrece sa vznieslo k stropu. Joseph povedal o svojom pokuse bratovi a zacali s teplým vzduchom experimentovat. O rok uskutocnili bratia Montgolfierovci v Annonay svoj prvý verejný pokus s balónom na teplý vzduch. Ich balón z papiera podšitého lanovým plátnom mal tvar gule s priemerom vyše tridsat metrov. Balón naplnený teplým vzduchom sa velkou silou vzdvihol do výšky 2000 m. O niekolko mesiacov bol vypustený další balón s rôznymi zvieratami: kacica, kohút a ovca, ktorý pristál vo výbornom stave. Pri pokuse bol prítomný aj francúzsky král Ludovít XVI. a jeho manželka královná Mária Antoinetta, bratia zožali obrovský úspech. Charles stúpavú silu nezískaval teplým vzduchom, ale balón naplnil plynom lahším ako vzduch, vodíkom, a hermenticky ho uzavrel. Charles mal vela problémov, lebo musel zabezpecit nepriepustnost plášta a získat väcšie množstvo vodíka. Balóny charliéry mali obmedzenú vlastnú stúpavú silu, kým balóny montgolfiéry mohli stúpata klesat podla potreby. Stacilo zvýšit alebo znížit plamen pod otvorom balóna rozhodla, že dnes milovníci balónového lietadla používajú balóny na princípe montgolfiéry.Navyše používanie vodíka bolo nebezpecné,lebo tento plyn je výbušný.

Dvojplošník
Medzníkom v dejinách letectva boli lety Americanov bratov Wrightovcov na dvojplošníku, ktorý mal štvorvalcový motor o výkone 8,820 kW. Uskutocnili ich 17.Decembra 1903 na pahorku Kitty Hawk v severnej Karolíne. Pre štart skonštruovali jednoduchý katapult - zariadenie na vymrštovanie lietadiel do vzduchu na krátkej dráhe. Lietadlo s burájúcim motorom sa rozbehlo po kolajniciach a vyletelo do povetria. Vtedy nikto netušil, že sú to prvé lety, ked sa clovek odpútal od zeme s motorovým lietadlom.


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Potenciál využitia… 18. 8. 2007 3802 -- --
 
sk E-CONTENT ZVYŠUJÚCI… 9. 9. 2008 3183 -- --
 
sk MARKETINGOVÝ PLÁN… 2. 12. 2005 3411 -- --
 
sk Význam a funkcia… 14. 5. 2010 4571 -- --
 
sk VEREJNOPRÁVNE… 9. 9. 2008 3667 -- --
 
sk Medzinárodná… 17. 4. 2008 6999 -- --
 
sk Austráli3 26. 5. 2007 4691 16.1 4268
 
sk Analýza odvetvia a… 7. 6. 2007 3450 -- --
 
sk Ekonomicko… 15. 7. 2009 2194 -- --
 
sk REGIONÁLNA ANALÝZA… 3. 4. 2005 2858 -- --