NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Egyptske nabozenstvo

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Dejepis

Autor: amilka

Počet slov:572

Počet písmen:3,556

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.98

Počet zobrazení / stiahnutí:3469 / 155

Veľkosť:4.1 kB

Egyptske nabozenstvo

Egyptania su povazovani za jeden z najnaboznejsich narodov.Mali nieco vyse 2500 bohov.Niektori z nich boli narodni (uctievani v celom Egypte) a ostatni boli nevyznamnejsi,uctievani najma v jednotlivych mestach,kde boli ochrancami.Napriklad mesto Heliopolis bolo zasvatene bohovi Atumovi a Kom Ombo Sobekovi.Nabozenstvo tvorilo dolezitu sucast zivota Egyptanov. Cely zivot sa pripravovali na vecnost.Svojim bohom stavali obrovske chramy a preukazovali im velku pozornost.Kazdodennou povinnostou knaza bolo obliect,nachovat a "nakrmit" sochu boha,ktora bola v utrobach chramu ukryta pred ocami obycajnych ludi.V den sviatku bola socha vynesena z chramu,aby boh mohol "hovorit" k ludu.Knazom bola prejavovana ucta a casom nadobudli obrovske majetky.Faraon bol povazovany za syna bohov a neskor bol povyseny na ich uroven.Egyptania boli aj velmi povercivy a mnohe prirodne ukazy si vysvetlovali ako zanmenia bohov.Medzi najvyznamnejsich egyptskych bohov patrili: Usire:Syn Geba a Nut.Boh polnohospodarstva a vladca rise mrtvych.Legenda hovori,ze najprv vladol so svojou manzelkou a sestrou Eset Egyptu.Bol to dobry a spravodlivy vladca.Lud ho miloval.Lenze jeho brat Sutech,ktory neustale zil v jeho tieni,mu zavidel.Urobil preto na Usirea pascu.Pocas jednej oslavy daldoniest velku malovanu truhlu a vyhlasil, ze kdo sa do nej prave zmesti,moze si zobrat truhlu.Truhla bola samozrejme prave pre Usirea.Ked si Usire do nej lahol,Sutech za nim truhlu zatvoril a zalial smolou.Potom ju hodil do Nilu.Ale Eset,jeho manzelka,sa ho vydala hladat.Podarilo sa jej jeho telo najst a pochovat.Diva svina jeho telo vsak nasla a priviedla k nemu Sutecha.Ten v navale zurivosti telo roztrhal na 14 kuskov.Eset sa ho znovu vydala hladat a ked nasla vsetky casti dala ich dokopy a s pomocou Anupa a sestry Nebthety ho zbalzamovala,aby mohol zit vecne.Re mu potom pridelil zahrady Jalu aby tam mohol dalej vladnut mrtvym. Re:slnecny boh majuci pocetne formy.Niektore z nich boli uctievane ako odlisny bohovia.Vychadzajuce slnko bol Cheprer,poludnajsie slnko bol Horus a zapadajuce snko bol Atum.Bol zobrazovany so sokolou hlavou so slnecnym kotucom.Eset:Bola manzelkou a sestrou Usirea.Uctievali ju nielen v Egypte,ale aj v celom antickom svete.Ludom sa javila ako sucitna matka,ochotna im vzdy pomahat a znsat ich trapenia.Casto bola zobrazovana spolu so synom Horom.Bola povazovana aj za ochrankynu deti a prefikanu carodejnicu.Jej kult sa rozsiril a jeho vyznavaci ho zahalovali tajomnostou,ktora bola pristupna len zasvatenym.Bastet:bohyna s telom zeny a s macacou hlavou a macka sama.Bola dobroprajna a mierna.Jej najvyznamnejsi chram sa nazyva Bastetin dom a nachadza sa v Pibaste.Sutech:Usireov brat a vrah.Bol povazovany za boha vojny a nevrazivosti.Bol nazyvany aj cerveny boh.V najstarsich verziach slnecneho mytu stal Sutech na prove Reovej lode a vrhal ostep na Appopa.Koncom egyptskej civilizacie sa nicili jeho sochy,obraz a napisy,alebo sa prerabali na podobu Amona.Sachmet:Krvilacna a naladova bohyna vojny s telom zeny a s hlavou levice.Medzi ludmi to bola obavana a zaroven milovana bohyna.Hathor:ochrankyna zien a mrtvych.Bohyna zapadu,lasky,krasy a hudby.Zobrazovana ako zena s kravymi rohmi,alebo hlavou kravy. Bola to dobrotiva a bdela bohyna nazyvana aj "pani nebies".Jej najvyznamnejsi chram sa nachadza v Dendere.Hor:Syn Usirea a Esety,pan nebies.Bol ochrancom faraonov,s ktorymi bol aj stotoznovany.Hor bol povazovany za zjednotitela Egypta.Zobrazovany bol ako muz s hlavou sokola.
Ptah:stvoritel sveta a boh remeselnikov.Mal povest starostliveho dobrodinca ludi.Bol zobrazovany ako mumia s dlhym zezlom vas.Jeho manzelka bolaSachmet.Chnum:boh zobrazovany s hlavou barana.Egyptske legendy hovoria,ze na svojom hrnciarskom kruhu z hliny vymodeloval ludi.Jeho svatyna sa nachadza na ostrove Elefantina.Maat:Reova dcera,ktora stelesnovala pravdu,zakon a poriadok.Zucastnovala sa vazenia srdca pri poslednom sude.Ked niekto v Egypte hovoril uprimne,povedalo sa,ze z neho hovori Maat.Tveret:bohyna porodu zobrazovana ako hrosica podopierajuca sa posvatnymi sluckami.Apis:boh plodnosti a zaplav.Zobrazovany ako byk.V Starej risi sa zvykol casto nazyvat aj Hopej.Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Civilizacný odkaz… 14. 5. 2007 2911 1.5 423
 
sk Egyptské dynastie a… 15. 2. 2007 5171 23.8 6971
 
sk FEMINIZMUS V… 17. 10. 2007 4484 -- --
 
sk Dejiny etiky 4. 10. 2008 3125 -- --
 
sk Cas (alegória casu) 1. 5. 2005 3481 -- --
 
sk Egypt, Nová ríša 23. 5. 2011 2852 1.1 326
 
sk Dejiny etiky 5. 5. 2008 2661 -- --
 
sk Egypt 28. 8. 2008 3952 8.9 2652
 
sk Egypt 25. 10. 2008 3414 9.6 2619
 
sk História výtvarného… 21. 2. 2005 1781 -- --