NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Abreit macht frei

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Slohy a fejtóny

Autor: Pitacik

Počet slov:266

Počet písmen:1,691

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:0.94

Počet zobrazení / stiahnutí:3575 / 75

Veľkosť:2.07 kB

Abreit macht frei

Úzkost, strach, bolest, utrpenie, bezmocnost. Toto miesto aj dnes okupujú tieto pocity kvôli jeho krutej minulosti tak, ako v štyridsiatych rokoch minulého storocia, kedy tu bolo nemilosrdne vyvraždených jeden a pól milióna väznov.
Nachádzame sa v polskom meste Osviencim, pred velkou bránou smrti s cinickým nápisom ,,Arbeit macht frei“ co v preklade znamená ,,Práca oslobodzuje“. Je vstupom do velkého areálu s dvadsiatimi ôsmimi blokmi. Areál bol nepretržite sledovaný SS-ákmi a ohradený štyri metre vysokým ostnatým plotom pod vysokým napätím, co útek z tohto zariadenia takmer úplne znemožnovalo. No našli sa i taký štastlivci, ktorým sa to podarilo a dnes sa vracajú na toto miesto, aby si uctili pamiatku svojich príbuzných a priatelov, ktorý tu boli nemilosrdne vyvraždení. Zabíjali rôznymi spôsobmi napríklad obesením, vyhladovaním, vedeckými pokusmi, ktoré realizoval doktor Mengele, tvrdými podmienkami, hromadným strielaním alebo masovo, jedovatým plynom cyklónom B, ktorého len v Osviencime v rokoch 1942-1943 spotrebovali dvadsat tisíc kilogramov a to na usmrtenie tisícpätsto osôb bolo treba pät až sedem kilogramov granúl. Blok jedenást nazývaný blok smrti je izolovaný od zbytku tábora. V jeho podzemí sa nachádza táborová väznica a hladomorna. .Medzi desiatym a jedenástym blokom je stena, kde príslušníci SS hromadne vystrielali niekolko tisíc väznov. Mrtvoly potom spalovali v krematóriu, ktoré je mimo areálu. Sú v nom plynové komory v ktorých zabíjali už spomínaným cyklónom B a mrtve telá následne spalovali.
Dnes s velkou hrôzou a pocitom úzkosti sledujeme toto deprimujúce prostredie, vlasy desatrocia mrtvych zajatcov, ich hrebene, šatstvo, topánky, okuliare, zubné kefky, kufre a fotografie ktoré sú umiestnené v jednotlivých blokoch. Toto miesto je velkou výstrahou pre všetkých nás a tichým mementom na všetkých tých , ktorí padli pod diktatívnou vládou fanatika.


Z Osviencimu, pre televíziu JOJ
Lucia Pitáková


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)