NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Cirhóza pečene

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (1)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Zdravoveda

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:301

Počet písmen:1,835

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.02

Počet zobrazení / stiahnutí:4816 / 144

Veľkosť:2.09 kB

Cirhóza je casté ochorenie pecene. Predstavuje difúzny proces charakterizovaný fibrózou (tkanivo náhradné, obsiahnuté tiež v jazvách, menejcenné, neschopné plnit funkciu pôvodného pecenového tkaniva) a prestavbou architektúry pecene, s následnou nekrózou (odumretím) pecenových buniek. Vela etiologických agensov pôsobí toxicky na pecen, vrátane alkoholu. Alkohol a chronická vírusová hepatitída B a C sú najcastejšou prícinou cirhózy pecene.

Príciny vzniku:

alkoholová choroba pecene
chronická vírusová hepatitída B, C
metabolické poruchy (Wilsonova choroba, hemochromatóza, cystická fibróza,...)
lieky, toxíny
biliárne ochorenia (ochorenia žlcníka a žlcových ciest)
obštrukcia venózneho systému
sarkoidóza
syfilis
Príznaky:

slabost
bolest brucha
nutkanie, pocit na vracanie (nauzea)
vracanie
úbytok telesnej váhy
nechutenstvo
únava
impotencia u mužov, gynekomastia
porucha menštruacného cyklu u ženy
opuchy dolných koncatín, ascites
Diagnostika:

Klinický nález:
zväcšená pecen, slezina
žlté sfarbenie kože a slizníc
pavúcikovité névy
biele, lámavé nechty s pozdlžnym ryhovaním
erytém na dlaniach a chodidlách
tras rúk
presvitanie rozšírených kolaterálnych vén na bruchu (caput Medusae)
poruchy zrážanlivosti, krvácanie z nosa, sufúzie
Laboratórny nález:
zvýšená sedimentácia cervených krviniek
znížený pocet cervených, bielych krviniek a krvných dosticiek
zvýšené pecenové enzýmy
znížený albumín, zvýšený gamaglobulín
zníženie schopnosti zrážat krv
Biopsia pecene
Ultrazvuk, CT, MR
Liecba:

abstinencia alkoholu
vitamínové prípravky
vitamín K pri poruchách zrážanlivosti
železo pri anémii
adekvátne stravovanie, dostatocný prívod kalórií
chránit pred infekciami a vcasná protiinfekcná liecba
imunosupresia (pri infekcnom pôvode)
liecba komplikácií
transplantácia pecene
Komplikácie:

rakovina pecene
portálna hypertenzia (ascites, krvácanie, pažerákové varixy)
hepatorenálny syndróm
infekcné, hemorágické, kardiálne komplikácie
spontánny zápal pobrušnice
poruchy acidobázy, hypoglykémia
zápal pankreasu
poškodenie mozgu

Diskusia

REAGOVAT

polo2018 napísal/a - 30. 9. 2018 - 05:18

cheap michael kors, ray bans, burberry online shop, new balance canada, michael kors outlet, pandora, swarovski online, ralph lauren, nike air max, coach factory, louboutin shoes, burberry outlet online, ralph lauren outlet, coach bags outlet, ugg australia, nike, swarovski jewelry, michael kors outlet online, nike mercurial, ferragamo shoes, nike free run, nike.com, ugg australia, polo ralph lauren outlet online, barbour factory, nike free run, nfl texans jerseys, chris paul jersey, vans, basketball shoes, pandora charms, true religion jeans women, beats by dre, versace shoes outlet, babyliss, links of london necklaces, chi hair, kate spade, michael kors handbags, tommy hilfiger outlet stores, long champ, asics gel, cheap eyeglasses, ray ban zonnebril, belstaff leather jackets, nfl packers jerseys, nike soccer shoes, kate spade outlet online, nfl jaguars jerseys, asics, woolrich clearance, nfl eagles jerseys, levis jeans outlet, louboutin shoes, lacoste shirts, dre beats, christian louboutin, oakley sunglasses cheap, supra shoes, roshe run, christian louboutin outlet online, asics shoes usa, nfl bears jerseys, oakley sunglasses cheap, barbour outlet, replica watches, ray ban prezzi, air max 95, ray ban, oakley vault, ray ban outlet online, polo ralph, skechers, dsquared2 outlet, burberry handbags, fred perry polos, sas jersey, mcm backpack, michael kors outlet, nfl saints jerseys, c.c beanies outlet, vans outlet online, converse, burberry outlet, christian louboutin, nfl chargers jerseys, red bottom shoes, michael kors handbags, plein outlet, uggs canada, ferragamo shoes outlet, philadelphia 76ers, cheap barbour jackets, adidas shoes, michael kors handbags, pandora charms, nba jerseys sale, soccer shoes, nike free run 5.0, ugg boots, converse outlet, mcm handbags, oakley sbocco, ralph lauren, air max, nfl ravens jerseys, north face, true religion outlet, nfl patriots jerseys, nfl dolphins jerseys, prada outlet, coach outlet online, uggs boots, converse shoes, timberland shoes, ray ban, nfl panthers jerseys, hogan, ralph lauren factory store, bcbg max, cleveland cavaliers, swarovski crystal, timberland outlet, free run, north face jackets, dsquared2, scarpe hogan, air max 90, michael kors outlet online, mont blanc, coach outlet online, ray ban, skechers outlet , tory burch sale, jordan, juicy couture, nfl giants jerseys, reebok, vibram five fingers, north face, thomas sabo outlet, nfl titans jerseys, nhl jerseys, atl jerseys, marc jacobs, rayban, nfl falcons jerseys, michael kors bags, coach outlet store, nfl colts jerseys, puma online shop, ralph lauren, nike air max 2014, cheap oakley, moncler jackets, ralph lauren uk, michael kors, cheap oakley sunglasses, longchamp, nfl bengals jerseys, utah jazz jerseys, nfl browns jerseys, nfl chiefs jerseys, hermes outlet, portland trail blazers jerseys, softball bats, longchamp outlet, uggs, stone island polos, oakley pas cher, air max, ralph lauren polo, nfl vikings jerseys, the north face, hilfiger online shop, jimmy choo, hermes bags, ray ban wayfarer, huarache, oakley outlet, nfl rams jerseys, oakley sunglasses, oakley sunglasses, nfl seahawks jerseys, jimmy choo, new orleans pelicans jerseys, indiana pacers jerseys, detroit pistons jerseys, iphone 4s cases, tommy hilfiger outlet stores, lal jersey, nike.com, valentino shoes, nfl jerseys, burberry outlet online, philipp plein, ray ban sunglasses outlet, tory burch sandals, roshe run, adidas, swarovski canada, ray-ban sunglasses, mizuno running, bcbg max azria, nfl redskins jerseys, tory burch, uggs, jack wolfskin ca, eyeglasses frames, puma shoes, air jordans, the north face outlet, michael kors, beats headphones, cheap true religion, thomas sabo, air max 1, nfl 49ers jerseys, pandora jewellery australia, mlb jerseys, oakley outlet online, burberry outlet, chrome hearts outlet, ray ban pas cher, ralph lauren outlet, true religion jeans men, guciheaven shoes, nfl broncos jerseys, nike huarache, under armour outlet, nike free, oakley sunglasses, mlb jerseys, le coach des sacs à main, armani outlet, Sac Hermes, nike air max, new balance shoes, true religion jeans outlet, tommy hilfiger online, ed hardy, northface, guess, mizuno running, prada, prada handbags, coach factory outlet online, nike, burberry sale, hermes birkin, cheap michael kors, fidget spinner, mlb jerseys, mcm backpack, nba jerseys sale, ralph lauren outlet online, iphone cases, adidas, michael kors, sacramento kings jerseys, fred perry, memphis grizzlies jerseys, oklahoma city thunder, prada outlet, air jordan shoes, ray ban outlet, vans, adidas mens, giuseppe zanotti, air jordans, under armour basketball shoes, salvatore ferragamo, oakley, polo ralph lauren, shoes outlet, fitflop outlet, coach factory, mont blanc, fendi belts, nfl lions jerseys, new balance, uhren shop, coach outlet, air max 2015, cheap nfl jerseys, new balance outlet, heat jerseys, michael kors outlet, adidas, milwaukee bucks jerseys, nike mercurial, burberry sale, roshe runs, kate spade outlet, dal jerseys, burberry outlet store, coach outlet, marc jacobs outlet, mbt shoes sale, north face jackets, nfl raiders jerseys, converse sneakers, nhl jerseys, polo ralph lauren, tommy hilfiger outlet, burberry outlet online, cheap nba shoes, pandora bracelet, vans shoes, tory burch handbags, ray ban wayfarer, longchamp handbags, ralph lauren, lunette ray ban pas cher, nfl cowboys jerseys, coach purses factory, ferragamo, nuggets jersey, parajumpers coats, nike roshe, salomon, nike, purses and handbags, chh jerseys, cheap ray ban, tommy hilfiger, retro jordans, ferragamo, jack wolfskin outlet online, lacoste, carmelo anthony jersey, designer handbags, bottega bags, toronto raptors jerseys, ralph lauren, coach factory, polo ralph lauren outlet, coach outlet store, hou jerseys, cheap jerseys, chi jerseys, air max, nike, michael kors purses, ecco outlet store, ray ban outlet, washington wizards jerseys, michael kors, nike air max, michael kors canada, nike canada, nfl jets jerseys, adidas schuhe, red bottom shoes, michael kors bags, nfl steelers jerseys, roshe runs, calvin klein underwear, nike factory, michael kors bags, polo outlet store, air jordan retro, north face, nba jerseys, oakley outlet online, moncler jackets outlet, oakley sunglasses, nike outlet, ralph lauren polos, dansko, nike air, barbour jacket outlet, nike outlet, adidas, levis outlet store, orlando magic jerseys, belstaff mens jackets, new balance, nike free run, mcm bags, coach outlet online, tn requin pas cher, jordans for sale, reebok outlet online, www.tommyhilfiger.nl, guess outlet, nfl buccaneers jerseys, minnesota timberwolves jerseys, nfl bills jerseys, belstaff womens jackets, michael kors handbags, mlb jerseys, longchamp taschen, versace shoes outlet, air yeezy shoes, replica handbags, air max, ralph lauren online shop, michael kors purses, swarovski jewelry, boston celtics jerseys, warriors jersey, phoenix suns jersey, skechers shoes, prada shoes, air max schoenen, bottega veneta, hugo boss outlet, nike huarache, timberland femme, the north face outlet, adidas, nfl azcardinals jerseys, hogan, timberland shoes, michael kors, nfl jerseys shop, supra footwear, coach factory outlet, barbour jackets, kate spade outlet, tods, brooklyn nets jerseys, giuseppe shoes, givenchy outlet online, michael kors outlet online, burberry handbags, true religion, nike roche run, burberry, air force, pandora canada, nfl jerseys, coach outlet online canada, air huarache, oakley sunglasses cheap, mcm backpack outlet, ralph lauren, ralph lauren polos, michael kors taschen, juicy couture clothings, christian louboutin shoes

Zapoj sa do diskusie (1)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk atologicka… 25. 11. 2005 2373 -- --
 
sk Autoimunitná… 18. 11. 2006 968 -- --
 
sk AUTOIMUNITNÁ… 2. 1. 2007 1374 -- --
 
sk AUTOIMUNITNÁ… 18. 11. 2006 874 -- --
 
sk Choroby hrubého… 4. 12. 2009 5747 4.4 1121
 
sk HEPATOMEGÁLIA 2. 1. 2007 1571 -- --
 
sk Žlčové kamene 1. 2. 2007 3779 0.6 190
 
sk Ascites 5. 3. 2009 4520 0.7 186
 
sk ULTRASONOGRAFIA … 2. 1. 2007 1136 -- --
 
sk Ikterus infekčného… 20. 6. 2009 7827 17.5 5149