NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Choroby dýchacích ústrojov

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Zapoj sa do diskusie (1)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Biológia a ekológia

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:469

Počet písmen:3,361

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.87

Počet zobrazení / stiahnutí:3240 / 126

Veľkosť:3.91 kB

Choroby dýchacích ústrojov


Dýchacie ústroje zásobujú organizmus kyslíkom.Pri dýchaní sa dostávajú do priameho vstyku so znecisteným vzduchom.Zdravý clovek vdýchne za 24hod.10 až 14tisíc litrov vzduchu so všetkými vonkajšími škodlivinami.Proti ním sa dýchacie orgány chránia samocistiacim mechanizmom.Preniknutie škodlivín cez mechanizmus je podstatou najbežnejších dýchacích chorôb.Choroby dýchacích ciest patria u nás ku najcastejším chorobám.KAŠEl je najcastejším príznakom chorôb dýchacích ústrojov,sprevádza až 90% prípadov.Ako prvý sa zjavuje a ako posledný ustupuje.Vzniká podráždením sliznice.Má ochrannú funkciu a je na zaciatku choroby nevihnutný.Odstranuje z dýchacích ciest necistoty.Môže byt suchý alebo vlhký.Zápalové choroby charakterizuje suchý kašel ,ktorý postupne prechádza na vlhký a tým sa nám ulaví.DÝCHAVICA nastáva ,ked si uvedomujeme potrebu zvýšeného dýchania.Má vela prícin,napr.väcšia telesná námaha.Vzniká pri plúcnych chorobách,ktoré spôsobujú nevzdušnost plúcnehon tkaniva- zápal plúc,prekážka v dýchaní(vdýchnutia cudzieho telesa).CYANÓZA znamená modrofialové zafarbenie kože a slizníc.Vzniká klesaním stupna nasítenia hemoglobínu kyslíkom.Únik kyslíka z krvi sa zvyšuje pri spomalenom prietoku krvi perifernými tkanivami,napr.pri srdcovej slabosti alebo srdcových chybách,kde cast krvi sa z pravého srdca dostáva priamo do lavého srdca pricom obíde plúca.Z plúcnych ochorení to býva najnä zápal plúc alebo plúcna bezvzdušnost.Farba a intenzita niesu priamo úmerné pokrocilosti choroby.Prejavuje sa na perách,ušiach,tváry,rukách a nohách.NÁDCHA je vlastne prutký zápal sliznice nosa.Pravidelne ju sprevádza zápal nosohltana.Dost casto pri nej vzniká hnisavý zápal prínosových dutín.Vyskytuje sa bud sama alebo s infekcnou chorobou.Vyvoláva ju rad vírusou,po prechladnutí alebo vycerpaní.Prenáša sa vzduchom (pri kýchnutí ,rozprávaní,kašlaní)ale aj dotykom s predmetmi,najmä s vreckovkami.Zacína sa pocitom sucha,pálením v nose,únavou,nechutou do jedla.Trvá7-10dní.Liecenie nádchy závisí od príciny,ktorá ju vyvolala.Pri akútnej nádche vkvapkávame do nosa roztoky.Pri komplikovanej už podávame antibiotyká.CHRONICKÁ NÁDCHA je suchá alebo ju sprevádza sekrécia.Pri suchej forme nevilucujeme žiadne hlieny.Stažujeme sa na pocit sucha v nose a oslabenie cuchu.Sekrécia sa vyznacuje trvalím výtokom hlienou a upchatím jednej polovice nosa.ZÁPAL PRIEDUŠIEK sa vyvíja so zápalom priedušnice,hrtana,horných dýchacích ciest.Vyvolávajú ho vírusi a hnisotvorné mikróby.Vyskytuje sa vo vlhkom pocasí,napomáha mu prechladnutie.Poznáme:ZDLHAVÝ ZÁPAL PRIEDUŠIEK,ROZŠÍRENIE PRIEDUŠIEK,PRIEDUŠKOVÝ ZÁDUCH.ROZDUTIE PLÚC je nadmerné rozšírenie plúcnych mechúrikov.Prícinou býva prekážka v dýchaní napr.(hlieni,nádory,staroba).Vzduch sa pri nadýchnutí dostane do mechúrikov,ale jeho vydýchnutie je stažené a casto bolestivé.Vzduch sa hromadí v mechúrikoch a tie sa pod tlakom rozširujú.Ak to trvá dlhšie mechúriky sa degenerujú a zaniká v nich vlásocnicová siet.Rozdutie plúc sa prejavuje staženým dýchaním a na zaciatku nespôsobuje vážnejšie tažkosti.Po dlhšom case sa chorý cíti slabý kôli nedostatku kyslíka v krvi .Hrudník je rozšírený a chorí vyzerajú trvale nadýchnutý.ZÁPAL PLÚC zaciatok býva náhly.Teplota náhle vystúpi na 38-40stupnou,pricom dýchanie sa nápadne zvýši.Zapaly plúc môžu byt dva:LALOKOVÝ a LOŽISKOVÝ.Pri lalokovom je zachvátený celý plúcný lalok a zápalový proces prebieha v mechúrikoch.Ložiskový sa zacína v prieduškách a priedušnickách,odkial sa dostáva do mechúrikov patriacich príslušnej prieduške,preto postihuje len malý plucny obvod. Chorí sa liecia vo vetranej a bezprašnej miestnosti,s teplotou 20-22stupnou.Týmto ochoreniam môžme predchádzat zdravou stravou,primeraným oblecením,pravidelným vetraním v miestnosti, dodržiavaním osobnej hygieny a jedením vitamínov.

POUŽITÁ LITERATÚRA A ZDROJE

Zdravoveda


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

REAGOVAT

DanieLqa napísal/a - 7. 3. 2007 - 08:31

podla mna je to skvele, len mohol toho viac napisat :D

Zapoj sa do diskusie (1)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Choroby dýchacích… 15. 1. 2008 3953 3.1 806
 
sk KOMPEXNÁ… 26. 6. 2007 6994 -- --
 
sk Maturita-oborné… 18. 4. 2007 1881 -- --
 
sk Abiotické faktory 9. 3. 2009 9672 30.5 9057
 
sk Klasická masáž 13. 8. 2011 20392 8.3 2757