NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Choroby dýchacích orgánov

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Biológia a ekológia

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:806

Počet písmen:5,593

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:3.11

Počet zobrazení / stiahnutí:3953 / 153

Veľkosť:6.3 kB

Choroby dýchacích orgánov


Choroby dýchacích orgánov
Choroby dýchacích ústrojov v detskom veku


Choroby dýchacích - respiracných ústrojov sú najcastejšie chorobami detského veku. Cím je dieta mladšie, tým je priebeh vážnejší. Pri chorobe dýchacích orgánov u malých detí sa poruší aj cinnost dôležitých telesných sústav, najmä obehovej a nervovej. Pri nedoliecení dochádza k oslabeniu tela, k oslabeniu celého imunitného systému, k málokrvnosti a nechuti do jedenia. Najdôležitejšími vyvolávatelmi detských respiracných chorôb sú vírusy a baktérie. Bakteriálne nákazy boli v minulosti najnebezpecnejšie, ale dnes sa tento problém vyriešil zavedením antibiotík a sulfónamidov. Tažké je však vyriešit úcinnú liecbu vírusových nákaz, lebo tie sú proti antibiotickej a suflónamidovej liecbe odolné. Naštastie tieto vírusové ochorenia obcas prebehnú velmi lahko. Ak je priebeh horší, pomôže pobyt v primerane teplej izbe a vitamín C, ako antibiotiká, acylpiríny alebo capíky, ktoré môžu skôr uškodit.

Rinitída
Rinitída, bežnejšie nazývaná ako nádcha je vlastne prudkým zápalom sliznice nosa, ktorý pravidelne sprevádza aj zápal nosohltana. Nádchu vyvolávajú predovšetkým vírusy, potom baktérie a alergicky pôsobiace látky. Nádcha sa nezriedka komplikuje bakteriálnou infekciou, ktorá môže vyvolat hnisavý zápal susedných orgánov - najmä stredného ucha, alebo prinosových dutín – sinusitída. U väcších detí sa zjavuje alergická nádcha. Vzniká z precitlivenosti organizmu na urcité látky – alergény, napr. prach, rastlinný pel a rozpadové produkty mikróbov. Príznakmi tejto nádchy sú kýchanie, vodnatá sekrécia, zdurenie nosovej sliznice a casto i zápal spojoviek. Nádcha býva pravidelným príznakom osýpok, chrípky a iných infekcných chorôb. Pri komplikovaných nádchach sa liecenie neobíde bez celkovej liecby, najmä bez podávania antibiotík.

Choroby hltana
Z chorôb hltana majú v detskom veku najväcší význam angíny a zväcšená nosohltanová mandla. Angína je prudký zápal lymfatického kruhu hltana. Nebezpecné sú predovšetkým neodborne liecené hnisavé angíny, lebo casto spôsobujú komplikácie – nahromadenie hnisu v blízkosti mandlí, zápal stredného ucha a krcných lymfatických uzlín. Zdurenie nosohltanovej mandle – nosohltanová mandla leží v klenbe na zadnej stene nosohltana. Jej zväcšenie badat najmä u batoliat a v predškolskom veku. Zväcšená mandla zabranuje volne dýchat nosom, takže postihnuté deti dýchajú otvorenými ústami, chrcia pri dýchaní a sliznice úst a hrdla im vysychajú.

Choroby hrtana
Zápal hrtana – laryngitída sa pozná najmä podla zachrípnutia, dráždivého, štekavého kašla a chrcivého staženého vdychu. Choroba obycajne prebehne pri miernej horúcke lahko, výnimocne sa však pridruží dusenie ohrozujúce život. Takto prebiehal kedysi castý záškrt hrtana, pri ktorom sa tvorili tuhé povlaky zužujúce ci zapchávajúce hrtan. Spravidla býva pri zápale hrtana postihnutá aj priedušnica a priedušky. Choroba si vyžaduje rýchle odborné liecenie.

Bronchitída
Bronchitídu bežnejšie nazývanú zápal priedušiek vyvolávajú najmä vírusy a baktérie. Deti spociatku sucho, neskôr vlhko kašlú. Pri tejto chorobe sa môže teplota zvýšit a môže byt až na úrovni vysokej horúcky. Komplikácie sa vyskytujú najmä u oslabených dojciat – najcastejšie zápal plúc a zápal stredného ucha. Pri postihnutí menších bronchov vzniká osobitá forma bronchitídy – astmatická bronchitída, alebo spastická bronchitída, ktorá sa prejavuje pískavým dýchaním. Zápal priedušniciek – bronchiolitída je vážna choroba obycajne vírusového pôvodu. Pri tejto chorobe sa v dôsledku spuchnutia sliznice a tvorby výlucku zúžia najdrobnejšie priedušky. Tým sa zamedzuje prístup vzduchu do plúcnych mechúrikov a spôsobuje namáhavé dýchanie. Horúcka býva vysoká a celkový stav dietata je vážny.

Bronchiálna astma
Táto choroba sa prejavuje záchvatmi dýchavice, spôsobeným opuchom sliznice a krcovitým stahom svalstva priedušnickových stien. Prícinou choroby je alergia – precitlivenost na alergény, ktorými môžu byt ciastocky prachu, peria, srsti, produkty baktérií, chemické látky, lieky a pod. Astma sa najcastejšie vyskytuje medzi detmi, ktoré trpeli alebo trpia na alergické choroby kože, napr. ekzémy. Pravá bronchiálna astma sa vyskytuje obycajne až po 5. roku, kedy sa prejavuje záchvatmi dýchavice, spojenými s bledostou a s hlasným pískavým dýchaním. Astmatické záchvaty sa zacínajú obycajne vecer a môžu trvat až do rána. Na rozdiel od astmatickej bronchitídy sa pri pravej astme nezjavujú horúcky a zápalové zmeny na prieduškách. Z okolia chorého treba odstránit látky, vyvolávajúce záchvat, ale rovnako musíme likvidovat aj všetky možné ložiská infekcie – mandle a vyliecit zápaly ucha, prinosových dutín, atd.

Pneumónia
Pneumónia – zápal plúc. Pri pneumóniach ide pravidelne o postihnutie plúcnych mechúrikov zápalovými zmenami. Zápaly plúc sa podla vyvolávajúcich cinitelov delia na bakteriálne, vírusové, parazitárne a iné. Príznaky – zaciatok býva obycajne náhly, teplota vystúpi na 38 – 400C, ba i vyššie. Dýchanie sa nápadne zrýchli, je namáhavé, plytké a stenavé. Pri tažšom priebehu vzniká modré sfarbenie úst a nechtov, ruky a nohy bývajú chladné. Pravidelne sa pridružuje kašel, ktorý sa u novorodencov a mladších dojciat nemusí vyskytnút. Celkom netypicky prebieha bronchopneumónia nedonosených detí. Casto má formu žalúdkovo-crevnej choroby bez horúcky a kašla.

Pleuritída
Pleuritída – zápal pohrudnice je pravidelne komplikáciou zápalov plúc a zriedka býva samostatnou chorobou. Môže byt nehnisavý alebo hnisavý. Väcšie deti udávajú bolesti na hornej strane hrudníka, najmä pri kašli, ktorý je vtedy velmi dráždivý. Dieta pre bolest dýcha povrchne. Zápal je spociatku suchý, neskôr sa vytvorí výpotok, co môže vyvolat dýchavicu. Všetky pohrudnicové zápaly si vyžadujú nemocnicnú liecbu.


Použitá literatúra: Zdravoveda


Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk KOMPEXNÁ… 26. 6. 2007 6994 -- --
 
sk Komplexná… 5. 7. 2015 7462 -- --
 
sk Interna Medicina -… 29. 6. 2005 1227 -- --
 
sk Patologicka… 29. 6. 2005 1750 -- --
 
sk Kardiopulmonálna… 20. 8. 2015 2155 -- --
 
sk VYCERPANIE Z TEPLA… 27. 11. 2006 744 -- --
 
sk KOMPLEXNÁ… 4. 3. 2014 5053 -- --
 
sk Prieskum… 4. 3. 2014 3338 -- --
 
sk KOMPLEXNÁ… 4. 3. 2014 4115 -- --
 
sk Psychológia bolesti… 24. 11. 2005 2520 -- --