NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12584)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Rieder, Heinz - Marie Terezie

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Čitateľský denník

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:335

Počet písmen:1,728

Jazyk:Český jazyk

Orient. počet strán A4:0.96

Počet zobrazení / stiahnutí:3447 / 50

Veľkosť:2.04 kB

Tato kniha je životopis Marie Terezie. Zachycuje její život od narození roku 1717 až po její smrt 1780. Protože vládla habsburskému soustátí, odehrává se dej vetšinou ve Vídni a v okolních sídlech.
Kniha zacíná Mariiným narozením a bezstarostným detstvím. Dále pokracuje její první a vecnou láskou ke Štepánu Lotryskému, kterého si nakonec vzala za manžela. Poté ji cekalo velmi težké období. Císar Karel VI. nemel mužského potomka a tak Marie musela nastoupit na trun a vyporádat se s neprátelstvím sousedních státu. Ti si mysleli, že mladou panovnici snadno premohou, ale prepocítali se. Sice ji pripravili o Slezsko, s címž se do smrti nevyrovnala, ale jinak nedosáhli žádných významných úspechu. Byla velmi dobrou diplomatkou a organizátorkou. Snažila se provést mnoho reforem, aby pozvedla upadající význam monarchie. To se jí opravdu podarilo a tím se nezapomenutelne zapsala do dejin. Je obdivuhodné, že pri vládnutí ješte zvládla porodit a vychovat 16 detí. Všechny velmi milovala, ale pri uzavírání jejich manželství byla velmi neústupná až prímo bezohledná. Obetovala své deti pro dobro státu a nebrala moc ohledu na jejich štestí. Její manželství však bylo velmi harmonické. Štepán nemel chut podílet se na vládnutí a stacila mu císarská koruna. V ekonomice však byl velkým odborníkem, a tak Marii v tomto oboru byl velmi nápomocen. I když byl císar velkým záletníkem, Marie to velkoryse prehlížela. Po jeho smrti se velmi zmenila. Smutek už nikdy neodložila a dokonce mela spocteny všechny roky, mesíce, týdny a dny, které spolu
strávili v manželství. Zemrela nakonec težkou smrtí, ale vyrovnaná a v kruhu svých prátel a rodiny.
Doba její vlády trvala ctyricet let. Lidé na ni vzpomínali a budou ješte hodne dlouho vzpomínat nejen pro její dobrá nebo špatná rozhodnutí, ale i pro ni jako takovou. Slouží jako vzor ženy, která se niceho nezalekne a snaží se se vším poprat, i když se na první pohled zdá, že je to nemožné. Tento životopis chce Marii Terezii priblížit jako normální ženu se svými radostmi i strastmi. Ukazuje, že pevná vule a vytrvalost je základem úspechu.


Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)