NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát VIERA HÝBE SVETOM

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Náboženstvo

Autor: pietrinko

Počet slov:585

Počet písmen:3,064

Jazyk:Slovenský jazyk

Orient. počet strán A4:1.70

Počet zobrazení / stiahnutí:3685 / 151

Veľkosť:3.71 kBProtesty zo strany hláv niekolkých cirkví vyzývajúce k náboženskej tolerancii, naopak, vyvolali ospravedlnenia za chyby a hriechy minulosti. Hnutie za ekumenickú znášanlivost vyznavacov božskej existencie i práva ostat bez náboženskej príslušnosti je coraz silnejšie. „Milujem krestanstvo, islam a iné viery cez hinduizmus.“ Povedal Máhátmá Gándhí, sám obet atentátu, autor myšlienky „ahinsa“ – neškodit, nezabíjat!
Poznáme 3 základné svetové náboženstvá: krestanstvo (2 mld.), budhizmus (360 mil.), islam ( 1 mld.)
Viera v jedného Boha a aktívny boj dobra proti zlu, „lebo každý, kto robí zlo, nenávidí svetlo“ – povedal Kristus. Budha zdôraznuje potrebu vedomosti. Súcasný svet je však poznamenaný supertechnikou a computerizáciou, ktoré priškrcujú ludské city.

KRESTANSTVO
Zakladatel: Ježiš- židovský prorok a kazatel
* asi 4 roky pred. n. l.
+asi roku 28 n. l. vo veku 33

Zacína sa narodení Ježiša Krista Nazaretského v Betleheme, dodnes pútnickom meste v Izraeli. Prišiel na svet z nepoškvrneného pocatia Panny Márie. Pokrstený bol Sv. Jánom, ked mal 30 rokov. Svoje ucenie hlásal v Palestíne. Bol ukrižovaný, 3. dna vstal z mrtvych, vstúpil na nebesia.
Základom je viera v jedného Boha v troch osobách, kt. je Otec, Syn a Duch Svätý. Základy krestanstva sú zachytené v Biblii – wwwantiskolask Starom a Novom zákone.
Najväcšími sviatkami sú Vianoce, teda narodenie Ježiša Krista 25. decembra. Tento sviatok má tradíciu od roku 336 a Velká noc, sviatok ukrižovania a zmrtvychvstania Ježiša Krista
Tento sviatok je vždy v prvý týžden po jarnom splne Luny.

ISLAM (odovzdanie sa do vôle Božej)
Zakladatel: Mohamed – islamský prorok
* 570 n. l.
+ 632 n. l. vo veku 62 rokov

Založil prorok Mohammed z poverenia Alaha v Arábii okolo roku 610. Vyrástol v Mekke ako sirota. Ako 25-rocný slúžil pre vdovu Chadídžu, kt. sa za neho vo veku 40 rokov vydala. Chodil meditovat do púšte. Tu sa dozvedá, že za proroka ho vybral Alah, aby založil islamskú ríšu. Roku 622, ked nepochodil v Mekke, odchádza do Mediny. Od tohoto roku sa ráta mohamedánsky letopocet. R. 632 sa islamský štát opät vrátil do Mekky. Podla tohoto kalendára je tam dnes rok 1423/1424.
Ucenie je zhrnuté v Koráne. Islam je mierumilovnost a úplné odovzdanie sa do služieb Alaha, jediného Boha. Povinnostou je 5 modlitieb pocas dna tvárou k Mekke. Každý moslim musí aspon raz za život absolvovat pút do Mekky (hadžidž). Fundamentalisti pridávajú zahalenie žien, rozvod bez súhlasu ženy, trestanie ženskej nevery, ženskú obriezku, právo muža na štyri ženy. Islam je štátnym náb. v Indonézii, Arábií, Iráne, Afganistane a Pakistane. Veriaci sa delia na šítov a sunitov.
Najväcším sviatkom je Id-al-Adha, obetovanie na pamiatku Abrahámovho obetovania syna Izáka. Cas putovania do Mekky. Nasleduje ramadán, co je pôstny mesiac marec.
Islam je jediný náboženský prúd, ktorý nepochádza zo staroveku.

BUDHIZMUS
Zakladatel: Buddha – Siddhártha Gautama – indický duchovný ucitel
* asi 563 pred n. l.
+ asi 483 pred n. l. vo veku 80 rokov

Vznikol v 6. stor. pred Kristom, ked sa narodil královic Guatama Buddha r. 563 pred. Kr. v Kapilavaste. Bol rozmaznaný, vždy mal to, po com túžil. Ako 16-rocný sa oženil so sesternicou knažnou Jasódharou. Ako 29-rocný sa pripája ku mníchom. Ovplyvnili ho 4 výjavy, kt. bol svedkami. V budhizme ide o tzv. „4 poslov nebies“
Budhizmus vzišiel z hinduizmu. Rodina je základom štastia. Splynutie s najvyšším duchom v nirváne. Na tejto ceste treba prekonat osem prekážok.
Centrom budhistov je Tibet, sídlo dalajlámu. Najviac ich žije v Indii Kórei, Japonsku a Cíne. Další sú aj v Európe a Amerike. Najväcším sviatkom je Narodenie Buddhu – prvý spln vždy po Novom roku.
Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Pán prstenov ako… 16. 9. 2008 3907 -- --
 
sk Relativizácia v… 9. 7. 2007 3783 -- --
 
sk Nejaký tahak 15. 2. 2002 1774 -- --
 
sk NÁBOŽENSKÝ POHLAD… 13. 11. 2009 4132 -- --
 
sk ROZŠÍRENÉ PREDNÁŠKY… 12. 3. 2007 2231 -- --
 
sk Strucný prehlad… 17. 4. 2007 5644 -- --
 
sk Literatúra menšie 23. 1. 2009 3416 -- --
 
sk História - novovek 13. 4. 2007 3798 -- --