NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom referátov: (12579)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Referát Marie Terezie

Odoslať známemu Stiahnuť Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblasť:Dejepis

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:496

Počet písmen:2,633

Jazyk:Český jazyk

Orient. počet strán A4:1.46

Počet zobrazení / stiahnutí:3749 / 26

Veľkosť:3.09 kB

Marie Terezie aneb konecne muž na habsburském trune

V tom smyslu se totiž vyjádril o své celoživotní neprítelkyni pruský král Fridrich II. Onen jediný „muž na trune Habsburku“ dostal pri krtu jméno Marie Terezie Valpurka Amálie Kristina. Vídenáci ho laskave nazývali Ohnivá Rézi, zato nám Cechum k srdci neprirostl, ostatne byla to antipatie vzájemná, takže padaly názvy jako „ta rakouská baba“ apod.
Nejtypictejším znakem Ohnivé Rézi byla nepochybne razance. Projevovala ji vždy a za všech okolností. Jako príklad nám muže posloužit její rodinný život, ale stejne dobre ji lze demonstrovat i na jejím pusobení na poli válecnickém a státnickém.
Už ve dvanácti letech mela jasno, kdo bude její príští manžel. Zalíbil se jí lotrinský princ František Štepán. Oplýval všemi vlastnostmi, které jeho budoucí nevesta potrebovala. Byl reprezentativní, tichý, skromný, rodinne založený, ale hlavne se vubec nepletl do politiky. Byl proste dokonalý! O sedm let pozdeji se za neho provdala a nutno ríci, že toho nikdy nezalitovala, ani když jí obcas zahnul a ona v návalu žárlivosti zrídila komise cudnosti, které mely bránit jejím poddaným (a tedy i manželovi) v udržování mimomanželských styku. Hlavní bylo, že nikomu neprekážel a dusledne plnil svou víceméne jedinou povinnost vuci trunu- zplodil šestnáct potomku.
Zmužilost projevovala Marie Terezie i coby vojevudce- ostatne fakt, že vybojovala zdánlive ztracenou vec, je dostatecne výmluvný. Po jejím nástupu na trun se totiž její sousedé rozhodli ulehcit jí, slabé ženy, od starostí i od ríše. V tzv. válkách o dedictví rakouské se to pokoušela natrít jak Prusku, tak Sasku a Bavorsku. Ztráte Slezska sice nezabránila, zato rakousko- uhersko- ceské soustátí udržela pohromade a to vše za pomoci královské rady s prumerným vekem osmdesát let.
V krátkých pauzách mezi válkami se zurive pouštela do nejrozmanitejších reforem- státní správou pocínaje a školstvím konce. Tento trend dovedl ad absurdum její syn a dedic Josef I., který mimo jiné narídil používání rakví s odklopným dnem- v rámci snižování pohrebních nákladu. Marie Terezie si ovšem pocínala ješte celkem rozumne. Sice ruzné úrady rušila, aby je po nejaké dobe zase zpátky zrídila. Ale ve srovnání se zavedením povinné školní docházky jsou to pouhé drobnosti.
Tato mimorádná žena vládla presne ctyricet let. Byla nenávidena a milována jak svými poddanými, tak i vlastní rodinou. Poddaní si i pres svuj obdiv s ocima navrch hlavy šuškali, že je div ne sexuální násilnice a pred jejím chtícem si ani kun nemuže být jistý. Její deti jí mely za zlé, že se nijak nerozpakovala je z politických duvodu provdat ci oženit s partnery prinejmenším nežádoucími.
Témer po celou dobu svého panování ovšem zustala navzdory všem mužským rysum pohlednou a veselou ženou. Ráda tancila, jezdila na lov a hrála karty. To všechno skoncilo smrtí jejího milovaného Franzla. Pak se z ní stala popudlivá, nerudná ženská a její jedinou zábavou bylo hádat se se svým spoluvládcem a dedicem Josefem. Život proste prestal jediného muže na trune bavit. A tak po dalších patnácti letech husarských kousku snatkových i vojenských, odešla roku 1790 reformovat onen svet.

Diskusia

Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
cz Marie Terezie 27. 3. 2008 4302 2.9 869
 
cz Marie Terezie 13. 4. 2007 5302 16.8 5771
 
cz Marie Terezie 10. 4. 2011 4608 5.3 1828
 
cz Marie Terezie 16. 9. 2008 3872 3.1 1001
 
cz Marie Terezie 3. 2. 2010 4241 7.9 2546
 
sk Reformy Márie… 3. 12. 2008 4004 1.7 448
 
cz Marie Terezie 13. 3. 2009 3467 1.2 393
 
sk Urbariálne reformy… 7. 2. 2017 2232 -- --
 
cz Rieder, Heinz -… 7. 3. 2010 3367 1.0 335
 
cz Pragmatická sankce… 22. 4. 2010 4910 9.3 2958