NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom prednášok: (1632)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Hviezdy – vznik, vývoj a vlastnosti hviezd

Odoslať známemu Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Škola:Univerzita Mateja Bela

Fakulta:Fakulta prírodných vied

Autor: nikolasl

Jazyk:Slovenský jazyk

Počet strán: 17

Ročník:1

Počet zobrazení:2430

Počet stiahnutí:1

Študijný odbor:--

Typ dokumentu:text v elektronickej forme

Antiškola známka:1

Popis súborov:doc

V kozmickom priestore sa nachádzajú obrovské oblaky plynu a prachu – hmloviny. Z prvozrodených plynoprachových hmlovín sa vyvíjajú prvotné zhluky globuly – zárodok budúcej hviezdy.Ak velkost hmloviny je väcšia ako udáva tzv. Jeansovo kritérium, môže sa vyvíjat samovolne. Vždy je cšak potrebný urcitý pociatocný impulz. Tým môže byt explózia blízkej supernovy(hviezda, ktorá dosiahla pokrocilé štádium svojho vývoja) prechod cez spirálne ramena galaxie, elektromagnetické sily alebo prelínanie dvoch galaxií. Zrážky galaxií sú vo vesmíre asi dost castým javom, ale nie je to až taký búrlivy jav. Rozmery hviezd sú mnohonásobne menšie jako ich vzdialenosti a tak priama zrážka dvoch hviezd je úplne výnimocná. Ide skôr o prelínanie dvoch galaxií doprevádzané tvorbou hviezd z vhodných hmlovín Orlia hmlovina - zárodky hviezd. Zárodocné globule rodiacich sa hviezd boli vyfotografované na sklonku roku 1995 pomocou HST (WFPC2) Typická pramlhovina d ~ 20×30 l.y. M ~ 100×1000 MSlunce n ~ 105×109 m-3 T ~ 100 K Gobuly sú zhustky v molekulárnom oblaku postupne sa premienajúce na velké tmavé mraky gulovitého tvaru. Typická globula je priemerne 1000 – krát väcšia ako slnecná sústava a jej hmotnost je 1 – 10 násobok hmotnosti slnka. Je to objekt velmi chladný a velmi tmavý. Postupne hustne a ohrieva sa, až sa zmení na protohviezdu , ktor pomaly zacne svieti. Hmota protohviezd sa dalej rýchlo zahustuje. Protohviezdy sú stále obklopenéé zvyškami prachovo – plynného oblaku Gravitacným smrštovánim sa v centre uvolnuje tepelná energia. Rastie tlak a teplota. Na tkz. Hyashiho linii sa zastaví rýchle smrštovanie. V rovnováhe je gradient tlaku plynu s gravitacnými silami. Neskôr stúpne teplota a tlak vo vnútri natolko , že sa zapália termonukleárne reakcie – narodí sa hviezda. Betelgeuse (a Orionis). Prvá fotografia inej hviezdy ako Slnko. HST,1995 Úloha prachu: Odvod energi e. Celková energia odvedená z globuly žiarením prachu je podstatne väcšia ako energia odvedená žiarením iont Stlacovanie okolitým svetlom. Svetlo okolitých hviezd pôsobí na prach v globuli tlakom svetelného žierenia a tým prispieva ku kompresii globuly. Hviezdy vznikajú z protohviezdných hmlovin v celých skupinách. Po zapálení termojadrovej syntézy dôjde k vymeteniu zvyšnej medzihviezdnej látky (gravitacného "tmelu") silným hviezdným vetrom. Väcšinou vznikajú postupne so rozpadávajucími skupinami hviezd (hviezdné asociacie) alebo hviezdoskupy. Cas potrebný na to, aby sa z protohviezdy stala hviezda,závisi od jej hmotnosti. Hviezda velká ako slnko na to potrebuje 30 miliónov rokov, ale hviezde s desatnásobnou hmotnostou postací niecelých 300 000 rokov. Ked hviezdy vzplanú prevažnú cast svojho života cerpajú energiu z jadrovej premeny vodíka na hélium. Táto syntéza prebieha v centrálnych oblastiach hviezdy a trvá dlhšie, alebo kratšie podla hmotnosti hviezdy. Malá hviezda ako Slnko, žije takto až 10 miliárd rokov, ale hviezda trojnásobnej hmotnosti vycerpá zásoby vodíka už za 6 miliónov rokov. Najtahšie hviezdy sú pri svojom zrode najžiarivejšie.

Obsah/Ukážka dokumentu

Zoznam súborov - STIAHNUŤ

Pre stiahnutie tejto práce máš dve možnosti

Ako vytlačiť naskenovaný dokument

Z dôvodu zachovania dostatočnej kvality a čitateľnosti skenovaných dokumentov, sú niektoré z nich ponúkané vo vyššom rozlíšení. Je preto možné,že pred ich tlačou je potrebné spraviť jednoduché úpravy,aby boli vytlačené vo veľkosti A4. Najjednoduchším riešením je otvorenie dokumentu (obrázku) v programe "Prehliadač obrázkov a faxov", v ktorom je pri tlači možné intuitívne nastaviť požadovaný formát. Niektoré tlačiarne ponúkajú možnosť tohto nastavenia priamo v ich vlastnostiach. (väčšinou ako "Fit to page"). Pre skúsenejších užívateľov doporučujeme úpravu napr. v programe Adobe Photoshop, tu sa dá nastaviť podľa vlastného uváženia veľkosť aj rozlíšenie obrázku.