NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom prác: (1585)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Vplyv Spišských peticií na národné hnutie Slovákov v 60. rokoch 19. storocia

Odoslať známemu Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Škola:Univerzita sv. Cyrila a Metoda

Fakulta:Filozofická fakulta

Autor: antiskola@antiskola.eu

Jazyk:Slovenský jazyk

Počet strán: 76

Ročník:5

Počet zobrazení:3144

Počet stiahnutí:82

Študijný odbor:--

Typ dokumentu:text v elektronickej forme

Antiškola známka:chvalitebné

Popis súborov:.doc

Obsahom tejto diplomovej práce je politický vývoj Uhorska v 60. rokoch 19. storocia a jeho dopad na život a národný vývoj slovenského obyvatelstva na Spiši. Podrobnejšou analýzou desiatich rokov života Slovákov v rámci spolocného štátu s Madarmi podávam obraz o zložitých pomeroch v akých sa slovenský národ nachádzal. Pod tlakom madarizacnej cinnosti sa obyvatelia Spišského regiónu pokúsili o zlepšenie národnostného postavenia Slovákov v tejto oblasti. Práca sa venuje rozboru troch spišských petícií spísaných práve za týmto úcelom. Prostredníctvom archívnych materiálov a dobovej tlace som sa pokúsila poukázat na celkové aktivity spišského obyvatelstva v skúmanom období, ktorým sa doposial nevenovala velká pozornost.Spišské petície nedokázali vo väcšej miere ovplyvnit postavenie slovenského obyvatelstva v Uhorsku. Jednoznacne však podnietili záujem tunajšieho obyvatelstva o zapájanie sa do národného hnutia Slovákov.

Obsah/Ukážka dokumentu

Zoznam súborov - STIAHNUŤ

Pre stiahnutie tejto práce máš dve možnosti

Ako vytlačiť naskenovaný dokument

Z dôvodu zachovania dostatočnej kvality a čitateľnosti skenovaných dokumentov, sú niektoré z nich ponúkané vo vyššom rozlíšení. Je preto možné,že pred ich tlačou je potrebné spraviť jednoduché úpravy,aby boli vytlačené vo veľkosti A4. Najjednoduchším riešením je otvorenie dokumentu (obrázku) v programe "Prehliadač obrázkov a faxov", v ktorom je pri tlači možné intuitívne nastaviť požadovaný formát. Niektoré tlačiarne ponúkajú možnosť tohto nastavenia priamo v ich vlastnostiach. (väčšinou ako "Fit to page"). Pre skúsenejších užívateľov doporučujeme úpravu napr. v programe Adobe Photoshop, tu sa dá nastaviť podľa vlastného uváženia veľkosť aj rozlíšenie obrázku.