Hodnoty a hodnotová orientácia žiakov 5.-7.rocníka špeciálnych základných škôl

Škola:Univerzita Komenského

Študijný odbor:KATEDRA ŠPECIÁLNEJ PEDAGOGIKY

Tažiskom mojej diplomovej práce sa stala problematika hodnôt a hodnotovej orientácie . Pri výbere témy ma ovplyvnovala snaha poznat, akými hodnotami sa v súcastnosti riadia mladý ludia a kedže pracujem s postihnutými detmi, ale prichádzam do kontaktu aj s intaktnými mladými ludmi, bola to aj snaha rozpoznat a zistit ci existujú rozdiely v týchto dvoch skupinách a ak áno, tak v com. V prvej casti sme sa snažili nacrtnút a vysvetlit problematiku hodnôt, hodnotových orientácií, hodnotového systému. Uviedli sme aj rozlicné názory na danú problematiku. Priestor v našej práci dostalo aj špecifické obdobie dospievania, ktoré je charakteristické pre našu významnú vzorku. Teoretickú cast sme venovali osobnosti mentálne postihnutých jednotlivcov, ktorých sme podrobne charakterizovali. Prostredníctvom Dotazníka HO a Dotazníka „preferencie hodnôt“ sme zistovali, ktorej oblasti hodnotových orientácií kladú naši respondenti najväcší význam, ci je to oblast vzdelávacia, estetická, mravná, ekonomická alebo sociálna. Dalej sme zistovali, ktorú z predložených hodnôt najviac preferujú, ci už ide o hodnoty konzumného charakteru, prejavujúce sa v povahových crtách, sociálneho charakteru, hodnoty sebarealizácie alebo iné hodnoty. Výsledky výskumu sme spracovali a uviedli vo výsledných grafoch a tabulkách. Uviedli sme ich v kapitole s rovnomenným názvom. Pocas spracovávania mojej diplomovej práce som nazbierala poznatky a skúsenosti, ktoré môžem zúrocovat vo svojej práci s mentálne postihnutými detmi. Na záver uvediem myšlienku, ktorá je uvedená i v úvode.