Reformácia na Spiši

Fakulta:Tanárképzo Kar

Antiškola známka:chválitebný

Popis súborov:.pdf

Reformacné zmeny na Spiši prebiehali vo velmi zložitej politickej aj hospodárskej dobe. Hlad, mor, vojny sužovali túto oblast. Stredoveké skostnatelé náboženstvo nevedelo priniest ludom nádej a povzbudenie. Od rímskej viery, náboženstva, ktoré sa osvedcilo ako mrtve, sa odvrátili na Spiši masy ludí. Pre šírenie evanjelia je dôležité odkryt pre verejnost také historické udalosti, ktoré ukazujú, ako sa zaslúbenia evanjelia premietli do životov tu žijúcich ludí, ako šírili živú vieru. Aj pre dnešnú generáciu existuje odkaz, že naši otcovia sa neuspokojili s náboženskými tradíciami, ale hladali duchovný život a pravdu v Božom Slove a v jeho nasledovaní. Na temer sto rokov sa celý Spiš obrátil k živej viere v evanjelium a zavrhol modloslužbu rímskej cirkvi. Z krestanskej histórie na Spiši sa diplomová práca zaoberá práve obdobím prvej polovice šestnásteho storocia, pre pochopenie tak velkého posunu myslenia a premeny spolocnosti, co sa dá pochopit a vysvetlit len mocou evanjelia, ked nájde prijatie v srdciach ludí.

sk Reformácia a… 17. 4. 2010 4193 3.3 1013

sk Reformácia I[1].,… 13. 5. 2007 3805 5.5 1544