NAJVÄČŠIA DATABÁZA
ŠTUDENTSKÝCH REFERÁTOV NA SLOVENSKU

Nájdi si dokument, ktorý potrebuješ v inom jazyku: SK CZ HU

Celkom prác: (1585)

Jazykové kurzy, štúdium a pobyty v zahraničí
Prihlásenie Prihlásenie Registrácia
Pridaj svoju prácu

Porovnávacia štúdia ucebníc matematiky

Odoslať známemu Nahlásiť chybu Buď prvý, kto sa vyjadrí k tomuto príspevku (0)

Škola:Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Fakulta:Fakulta prírodných vied

Autor: nyers

Jazyk:Slovenský jazyk

Počet strán: 67

Ročník:5

Počet zobrazení:3378

Počet stiahnutí:125

Študijný odbor:Katedra matematiky

Typ dokumentu:text v elektronickej forme

Antiškola známka:chválitebný

Popis súborov:.doc

Ešte donedávna som poznala len slovenské ucebnice matematiky. Na základe tejto práce sa mi dostalo do rúk množstvo predovšetkým nemeckej literatúry – ucebnice, metodické prírucky, pracovné listy, cédecka. Zmenil sa môj pohlad na úlohu ucebnice vo vyucovaní matematiky a získala som množstvo podnetov a nápadov, ktoré môžem využit. Niektoré som sa už snažila použit aj pocas praxe na vyucovaní matematiky.Pri porovnávaní nemeckých a slovenských ucebníc som našla mnoho spolocného, ale aj vela odlišného. Rozdiely boli v poradí jednotlivých tematických celkov, v pocte a type úloh. Obe ucebnice sú spracované tak, že ak žiak sa nemôže zúcastnit vyucovania, dokáže si ho naštudovat doma aj sám. Jednotlivé kroky sú podrobne popísané, v oboch ucebniciach sa nachádzajú riešené príklady ako návod na riešenie dalších cvicení. Profesor Hejný v publikácii „Díte, škola a matematika“ zhrnul jeho pedagogické presvedcenie takto: 1. Matematické vzdelávanie bude užitocné a zmysluplné, ak bude rozvíjat a pestovat schopnost samostatného a kritického myslenia.2. Matematika bude užitocná, ak bude súcastou ludskej kultúry a bude úcinne pomáhat riešit problémy každodennej praxe.3. Matematické vzdelanie bude mat vtedy zmysel, ak bude vzbudzovat zvedavost, klást otázky a prispievat ku kritickým postojom.4. Matematika bude užitocná, ak bude rozvíjat potrebné pracovné návyky žiakov a študentov. Matematika môže mat aj ráz hry, nemala by byt drezúrou, ale tvorivou prácou. Ak tieto štyri body aplikujeme na naše a nemecké ucebnice, zistíme že v oboch nájdeme z každého bodu nieco. V oboch boli viac ci menej zastúpené úlohy na rozvoj samostatného myslenia, ukazovali problémy každodennej praxe, vzbudzovali zvedavost a poskytovali námety a podnety na tvorivú prácu. To, ako žiak ovláda matematik však nie je otázka ucebnice. Aj ked ucebnica hrá velmi velkú rolu na vyucovacom procese, závisí predovšetkým na ucitelovi, aké metódy a formy vyucovania zvolí, aby žiakov zaujal, motivoval a aby si z hodiny odniesli co najviac.

Obsah/Ukážka dokumentu

Zoznam súborov - STIAHNUŤ

Pre stiahnutie tejto práce máš dve možnosti

Ako vytlačiť naskenovaný dokument

Z dôvodu zachovania dostatočnej kvality a čitateľnosti skenovaných dokumentov, sú niektoré z nich ponúkané vo vyššom rozlíšení. Je preto možné,že pred ich tlačou je potrebné spraviť jednoduché úpravy,aby boli vytlačené vo veľkosti A4. Najjednoduchším riešením je otvorenie dokumentu (obrázku) v programe "Prehliadač obrázkov a faxov", v ktorom je pri tlači možné intuitívne nastaviť požadovaný formát. Niektoré tlačiarne ponúkajú možnosť tohto nastavenia priamo v ich vlastnostiach. (väčšinou ako "Fit to page"). Pre skúsenejších užívateľov doporučujeme úpravu napr. v programe Adobe Photoshop, tu sa dá nastaviť podľa vlastného uváženia veľkosť aj rozlíšenie obrázku.

Podobné dokumenty

Názov práce Dátum A4 Slová Hodnotenie
 
sk Vyucovanie… 29. 8. 2006 2418 -- --
 
sk Dejiny pedagogiky 31. 12. 2008 3163 -- --
 
sk Pedagogika 28. 11. 2008 3054 -- --