Porovnávacia štúdia ucebníc matematiky

Autor: nyers

Študijný odbor:Katedra matematiky

Antiškola známka:chválitebný

Ešte donedávna som poznala len slovenské ucebnice matematiky. Na základe tejto práce sa mi dostalo do rúk množstvo predovšetkým nemeckej literatúry – ucebnice, metodické prírucky, pracovné listy, cédecka. Zmenil sa môj pohlad na úlohu ucebnice vo vyucovaní matematiky a získala som množstvo podnetov a nápadov, ktoré môžem využit. Niektoré som sa už snažila použit aj pocas praxe na vyucovaní matematiky.Pri porovnávaní nemeckých a slovenských ucebníc som našla mnoho spolocného, ale aj vela odlišného. Rozdiely boli v poradí jednotlivých tematických celkov, v pocte a type úloh. Obe ucebnice sú spracované tak, že ak žiak sa nemôže zúcastnit vyucovania, dokáže si ho naštudovat doma aj sám. Jednotlivé kroky sú podrobne popísané, v oboch ucebniciach sa nachádzajú riešené príklady ako návod na riešenie dalších cvicení. Profesor Hejný v publikácii „Díte, škola a matematika“ zhrnul jeho pedagogické presvedcenie takto: 1. Matematické vzdelávanie bude užitocné a zmysluplné, ak bude rozvíjat a pestovat schopnost samostatného a kritického myslenia.2. Matematika bude užitocná, ak bude súcastou ludskej kultúry a bude úcinne pomáhat riešit problémy každodennej praxe.3. Matematické vzdelanie bude mat vtedy zmysel, ak bude vzbudzovat zvedavost, klást otázky a prispievat ku kritickým postojom.4. Matematika bude užitocná, ak bude rozvíjat potrebné pracovné návyky žiakov a študentov. Matematika môže mat aj ráz hry, nemala by byt drezúrou, ale tvorivou prácou. Ak tieto štyri body aplikujeme na naše a nemecké ucebnice, zistíme že v oboch nájdeme z každého bodu nieco. V oboch boli viac ci menej zastúpené úlohy na rozvoj samostatného myslenia, ukazovali problémy každodennej praxe, vzbudzovali zvedavost a poskytovali námety a podnety na tvorivú prácu. To, ako žiak ovláda matematik však nie je otázka ucebnice. Aj ked ucebnica hrá velmi velkú rolu na vyucovacom procese, závisí predovšetkým na ucitelovi, aké metódy a formy vyucovania zvolí, aby žiakov zaujal, motivoval a aby si z hodiny odniesli co najviac.

sk Vyucovanie… 29. 8. 2006 2418 -- --

sk Dejiny pedagogiky 31. 12. 2008 3163 -- --