KOMUNIKÁCIA A SOCIÁLNE ZRUCNOSTI AKO PROSTRIEDOK ZLEPŠOVANIA VZTAHOV MEDZI ŽIAKMI

Škola:Univerzita Mateja Bela

Študijný odbor:KATEDRA ELEMENTÁRNEJ A PREDŠKOLSKEJ PEDAGOGIKY

Antiškola známka:výborná

Diplomová práca sa zaoberá teóriou a výskumom komunikácie detí – žiakov staršieho školského veku, navštevujúcich základné školy v meste a na dedine. Pokúša sa zistit vztah detí ku komunikacným prostriedkom a ich spôsob vyjadrovania pomocou nepriamej komunikácie, používanie mobilov a internetu v nepriamej komunikácii a vplyv nepriamej komunikácie na vztahy medzi žiakmi. Cielom práce je zistit spôsoby komunikácie medzi detmi – žiakmi staršieho školského veku študujúcich na mestských a dedinských školách v Banskobystrickom kraji. Zároven je úlohou preskúmat, aké prostriedky nepriamej komunikácie deti najcastejšie používajú, aký vztah majú k masmediálnym komunikacným prostriedkom, aké nepriame komunikacné prostriedky využívajú v škole a doma a aký vplyv majú nepriame komunikacné prostriedky na vztahy medzi žiakmi. Ludský svet je postavený na komunikácii. Bez získavania a výmeny informácií by sme boli stratení. Vyplýva to z našej biologickej podstaty - príroda vyvažuje našu biologickú nedostatocnost tým, že nás obdarila schopnostou prijímat, využívat a kombinovat informácie, teda mysliet. Schopnost komunikovat sa stala základom ludskej kultúry.